Modra kapusta duszona czerwona kapusta

Modra kapusta, czyli siekana czerwona kapusta duszona z przesmażonym na cebuli wędzonym boczkiem, doprawiona octem i cukrem.

Modra kapusta czyli inaczej duszona czerwona kapusta to ikona kuchni śląskiej. To obowiązkowy dodatek do niedzielnego obiadu w postaci rolady wołowej z ciemnym sosem pieczeniowym i kluskami śląskimi. Po prawdzie podobnie przygotowaną kapustę jada się także w innych rejonach Polski, np. w Wielkopolsce. Tam jednakże do takiej duszonej czerwonej kapusty zwykle dodaje się jeszcze jabłko. Jeszcze gdzie indziej w ogóle daje się jedynie jabłko, a pomija boczek. Wreszcie również na Śląsku niektóre gospodynie dodają jabłko do modrej kapusty. Ale czy to dziwne? Wszak kuchnia nie zna granic.

Składniki

główka czerwonej kapusty o wadze około 1,5 kilograma
200 gramów surowego, wędzonego boczku
1 duża cebula
ocet spirytusowy
cukier
sól, pieprz

Modra kapusta przepis

Przygotuj kapustę czerwoną, boczek i cebulę. To najważniejsze składniki w tym daniu.

Kapustę poszatkuj, włóż do dużego garnka, następnie zalej do połowy wrzątkiem, lekko posól i gotuj do miękkości na wolnym ogniu pod przykryciem.

Przygotowanie pozostałych składników

Boczek pokrój w dość drobną kostkę. Pamiętaj, że podana przeze mnie ilość jest orientacyjna. Nie dawaj jednak boczku zbyt wiele, bo modra kapusta straci swój urok. Wszak drzewiej mięso było drogie i do kapusty dawało się go jedynie na okrasę. W końcu ma to być jednak głównie kapusta. Posiekaj również w drobną kostkę cebulę.

Robimy modrą kapustę

Gdy kapusta jest już niemal ugotowana pora przystąpić do jej „wykańczania”. Pamiętaj, nie rozgotuj kapusty, bo rozgotowane warzywa nie nadają się do jedzenia. Warzywa zawsze powinny być lekko chrupkie takie „na ząb”

Odcedź kapustę pozostawiając odrobinę wody w garnku. Następnie wrzuć do garnka z kapustą cebulę. Uwaga: niektórzy wolą dodać cebulę przesmażoną razem z boczkiem. Twój wybór.

Smaż boczek na patelni na niezbyt mocnym ogniu, aby się ładnie wytopił i lekko zarumienił. Przesmażony boczek przełóż do garnka z kapustą i cebulą. Dodaj 1-2 łyżeczki cukru, sporo pieprzu oraz nieco soli.

Modra kapusta sposób podania

Kapustę trzeba również nieco zakwasić. W tym celu wlej do niej 2 łyżki octu spirytusowego. Teraz wszystko bardzo dokładnie wymieszaj. Zobacz, jak modra kapusta zmienia kolor pod wpływem dodanego octu. Ostatecznie spróbuj kapustę i dopraw według własnego uznania. To znakomity dodatek do dań mięsnych, szczególnie do rolada śląska z kluskami i gęsi pieczonej.


Wypróbuj włoskie kluski do sosu gnocchi.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *