Żurawina do mięsa to wciąż zbyt mało doceniany przez nas rarytas, który odnaleziony w zimie w piwnicy lub spiżarni ucieszy niejednego smakosza. Taka żurawina, w smaku nieco cierpka i kwaskowa, jest absolutnie doskonałym dodatkiem do różnych mięsiw, jak np. do pieczonej kaczki. Do klopsików z czerwonego mięsa w ciemnym sosie pieczeniowym Szwedzi podają obowiązkowo konfiturę z borówki czerwonej, więc żurawina pasować również będzie i tutaj, jak ulał. No jasne, że i do świeżego pieczywa się nada, czy też okrasi swym smakiem dobry, wiejski twaróg. Ile głów, tyle pomysłów na jej wykorzystanie pojawić się może. Żurawina do mięsa pasuje jednak najlepiej. Mówię Wam, naprawdę warto.


ŻURAWINA DO MIĘSA

SKŁADNIKI

500 gramów świeżej żurawiny;[FMP]
150 gramów cukru trzcinowego;
1-2 twarde, ale słodkie gruszki;
1 cytryna;


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

1. Przygotuj wszystkie składniki – z żurawiny usuń niedojrzałe owoce.

świeża żurawina i cukier trzcinowy i gruszki

2. Przygotuj słoiki i zakrętki – do pasteryzacji muszą być uprzednio porządnie sparzone wrzątkiem. Przedtem porządnie umyte – to oczywiste.

wyparzone słoiki gotowe na przetwory

3. Żurawinę lepiej jest kupić kilka dni wcześniej i zamrozić. Dzięki temu straci sporo ze swej cierpkości; rozmroź ją tuż przed jej przygotowaniem. Porządnie przepłucz pod bieżącą wodą, odsącz i wrzuć na rozgrzaną patelnię.

żurawina na patelni

4. Do żurawiny wsyp 150 gramów cukru trzcinowego. Zwykle cukru dodaje się do przetworów więcej, jednak ja nie przepadam za zbyt słodkimi konfiturami. Poza tym żurawina zawiera sporo pektyny, czyli naturalnej „żelatyny”, dzięki czemu ograniczenie ilości cukru w przetworach nie wpłynie negatywnie na jej gęstość i „kleistość” po jej przesmażeniu.

dodawanie cukru d żurawiny na patelni

5. Smaż żurawinę na średnim ogniu wraz z cukrem mieszając co jakiś czas. Przygotuj gruszkę lub gruszki. Ile jej dodasz zależy od Twoich upodobań no i od wielkości gruszek.

UWAGA: Dodanie gruszki przełamuje cierpki smak żurawiny.

Żurawina do mięsa na zimę

6. Smażona żurawina już po krótkim czasie puszczać zacznie soki, a cukier rozpuści się. W tym czasie obierz gruszkę.

Żurawina do mięsa na zimę

7. Gruszkę pozbaw skórki oraz pestek. Pokrój w drobną kostkę.

krojenie gruszek

8. Gdy żurawina wypuści już sporo soku, a cukier całkowicie się rozpuści wrzuć na patelnię pokrojoną gruszkę.

dodawanie pokrojonych gruszek do żurawiny na patelni

9. Smaż owoce do momentu, aż woda odparuje, większość owoców żurawiny rozpadnie się, a powstała masę zacznie robić się gęsta. Żurawina jest dosyć kwaśna, jednak okazało się, że bez dodatku soku z cytryny nie jest tak smaczna, jak przypuszczałem. Sok ze świeżo wyciśniętej cytryny zdecydowanie poprawił jej smak.

Żurawina do mięsa na zimę

10. Żurawina do mięs jest gotowa do pasteryzacji, gdy na patelni będzie miała konsystencję gęstej konfitury. Cały proces smażenia żurawiny zajmie Ci około 15-20 minut.

Żurawina do mięsa na zimę

11. Gdy żurawina jest gotowa wlewaj ją do słoików, a każdy z nich od razu zakręć mocno zakrętką. Ja użyłem małych słoiczków o pojemności 0,33 litra. Z podanych ilości owoców wyszły trzy słoiczki żurawiny.

wlewanie żurawiny na zimę do słoików

12. Zakręcone słoiki z żurawiną włóż do szerokiego naczynia i wlej gorącą wodę do wysokości ¾ słoików. Dno naczynia winno być wyłożone ściereczką, by słoiki nie potłukły się. Trzymaj słoiki na minimalnym ogniu 20 minut.

pasteryzowanie żurawiny do mięsa na zimę

13. Wyjmij słoiki z naczynia, ułóż dnem do góry na ściereczce, następnie przykryj dobrze drugą ściereczką i pozostaw na kilka godzin, aż przetwory przestygną. Po tym czasie odwróć słoiki z żurawiną i sprawdź, czy dobrze „zassały”. Przenieś je do chłodnego pomieszczenia. Będą cieszyć Cię zimą.

Żurawina do mięsa na zimę[/FMP]


ŻURAWINA DO MIĘSA

Będzie smakować do naprawdę wielu dań i produktów. Tylko od Ciebie zależy, w jaki sposób wykorzystasz ją w ponure, chłodne, zimowe wieczory…

Żurawina do mięsa na zimę


Zachęcam Cię do zapoznania się z przepisem na GALARETKĘ POMARAŃCZOWĄ <<TUTAJ>>.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *