Zupa minestrone to klasyczna włoska zupa jarzynowa. Jest synonimem wiosny i mnogości występujących wtedy świeżych warzyw. Ale dlaczego nie można by w zimie takiej minestrone w nieco zmienionej odsłonie zjeść? Klasyczna zupa minestrone musi spełniać 3 warunki: być zrobiona z sezonowych warzyw, na specjalnie przygotowanym wcześniej bulionie i na bazie soffritto. Moja zupa minestrone w wersji zimowej przygotowana jest na dobrym, domowym bulionie drobiowym i na bazie soffritto. Ubogość warzyw zimą skierowała mnie zaś ku warzywom mrożonym. Z naprawdę dobrym skutkiem.


ZUPA MINESTRONE

SKŁADNIKI:

 • 1,5 litra domowego bulionu drobiowego;
 • paczka mrożonych warzyw;
 • 100 gramów szynki szwarcwaldzkiej;
 • 1 kalarepa;
 • 1 bulwa kopru włoskiego;
 • 2 łodygi selera naciowego;
 • 3 spore ząbki czosnku;
 • 1 duża cebula;
 • 1 duży pomidor;
 • trochę drobnej fasolki z puszki lub słoiczka;
 • makaronu typu zacierka (opcja);
 • masło klarowane;
 • parmezan;
 • sól, pieprz;

ZUPA MINESTRONE PRZYGOTOWANIE:

1. Bazą domowej zupy zawsze powinien być dobry, domowy bulion. W tym przypadku jest to bulion drobiowy. Najlepszym rozwiązaniem jest raz na jakiś czas nagotować duży gar lekkiego rosołu (niezbyt dużo niezbyt tłustego kurczaka plus dość sporo warzyw). Taki bulion można poporcjować i zamrozić. Do przygotowania mojej minestrone potrzebne będzie 1,5 litra takiego domowego bulionu drobiowego.

gotowanie wywaru z kurczaka

2. Warzywa sezonowe w zimie, hmm, nie za bogato. Dlatego ja proponuję do zimowej minestrone użyć warzyw mrożonych; nie czarujmy się, Włosi również korzystają z mrożonek, wielokrotnie przekonałem się o tym naocznie. Oprócz paczki takich mrożonych warzyw do przygotowania zupy potrzebne są: 100 gramów szynki dojrzewającej (tutaj szwarcwaldzka, ponieważ ma zniewalający aromat wędzenia), 1 kalarepa, bulwa kopru włoskiego, 2 łodygi selera naciowego, 3 spore ząbki czosnku, 1 duża cebula, 1 duży pomidor, trochę drobnej fasolki z puszki lub słoiczka. Opcjonalnie można dodać makaronu typu zacierka.

świeże warzywa mrożonki i plastry boczku

3. Pokrój w drobną kostkę szynkę, kalarepę, koper włoski, seler naciowy i czosnek.

drobno pokrojone warzywa oraz boczek

4. Doprowadź bulion do wrzenia, a następnie wrzuć do niego pokrojoną kalarepę. Gotuj około 5 minut.

zupa minestrone w wersji zimowej

5. Teraz pora na przygotowanie soffritto. Na patelni rozgrzej trochę masła klarowanego i oliwy. Wrzuć posiekaną szynkę i lekko ją zrumień.

na patelni smaży się drobno pokrojony boczek

6. Do przesmażonej szynki dodaj posiekane seler naciowy, czosnek, koper włoski i cebulę. Smaż na bardzo małym ogniu przez około 10 minut. Istotą soffritto jest przesmażenie warzyw na niewielkim ogniu po to, by wydobyć z nich smak. Warzywa absolutnie nie mogą się przyrumienić, dlatego dusić je należy na wolnym ogniu przez kilkanaście minut.

UWAGA: Warzywa w soffritto nie mogą się zrumienić.

zupa minestrone w wersji zimowej

7. Wrzuć do bulionu z kalarepą paczkę mrożonych warzyw.

zupa minestrone w wersji zimowej

8. Do przesmażonych na patelni warzyw dorzuć obranego ze skóry i pokrojonego w kostkę pomidora; duś dalsze 5 minut.

zupa minestrone w wersji zimowej

9. Gdy bulion z mrożonkami zacznie się gotować soffritto powinno być już gotowe; przełóż przesmażone warzywa do zupy. Dopraw pieprzem (z solą uważaj – szynka dojrzewająca jest dość słona, a ponadto zupę będziesz posypywać startym serem). Zamieszaj i gotuj na wolnym ogniu 5 minut.

zupa minestrone w wersji zimowej

10. Tuż przed końcem gotowania zupy dorzuć garść fasolki.

dodawanie fasolki do zupy


ZUPA MINESTRONE W WERSJI ZIMOWEJ

Podawaj ozdobioną listkami bazylii. W miseczce podaj również świeżo starty parmezan tak, aby każdy mógł sobie posypać nim zupę. Trochę wiosny zimą? Proszę uprzejmie.

zupa minestrone w wersji zimowej

ZUPA jarzynowa z FRANKFURTERKAMI też daje radę przepis <<TUTAJ>>.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *