Wielkanoc na Krecie pachnie zupełnie inaczej, aniżeli w Polsce. Zarówno wyznawcy religii katolickiej, jak i prawosławnej obchodzą Święta Wielkiejnocy podobnie. W obu przypadkach mamy do czynienia z największym Świętem religijnym w ciągu całego roku. Nie ma ważniejszego Święta w obu wyznaniach, jak zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielki Tydzień, a w szczególności Wielki Piątek i Wielka Niedziela to wyjątkowe dni podczas tych Świąt.

WIELKANOC NA KRECIE

Wielki Piątek, zwany na Krecie Good Friday albo Holy Friday to czas wieczornej Liturgii, adoracji krzyża i wieczornych procesji. Ten szczególny dzień jest w Grecji świętem państwowym, dniem wolnym od pracy, aby w sposób należyty móc przygotować się do tego najważniejszego Święta chrześcijańskiego. W Wielką Sobotę kończy się 40-dniowy post, a o północy koniecznie należy udać się na rezurekcję. Wielka Niedziela jest na Krecie obchodzona najpełniej, najbardziej odświętnie i bardzo, bardzo dostojnie. To dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Po mszy na wielkiej biesiadzie spotykają się całe rodziny i najbliżsi. W domach lub w restauracjach.

WIELKI TYDZIEŃ Z ZACIŚNIĘTYM PASEM

W Wielkim Tygodniu na Krecie przestrzega się postu i unika przejadania się, jedzenia mięsa i spożywania alkoholu. Oczywiście w dzisiejszych czasach te zasady nie są już tak rygorystycznie przestrzegane, jak dawniej tym niemniej większość stara się jednak nieco przykrócić sobie pasa. W Wielki Czwartek piecze się ciasteczka maślane i barwi jajka na czerwono, co oznaczać ma przelaną przez Jezusa Chrystusa za nasze grzechy krew. W Wielki Piątek podobnie jak u nas je się symbolicznie i aż do sobotniego wieczora obowiązuje ścisły post.

Wielkanoc na Krecie
“Christos Anesti” – Jezus Zmartwychwstał. Na Krecie zmartwychwstanie pańskie celebruje się sztucznymi ogniami (źródło: https://www.chaniapost.eu/2018/04/08/photos-video-what-happened-in-chania-when-priests-chanted-christos-anesti)

Tak naprawdę pierwszy konkretny posiłek je się dopiero po powrocie z nabożeństwa rezurekcyjnego. Zawsze jest to ta sama potrawa. To zupa z podrobów jagnięcych o nazwie MAGIRITSA. To właśnie ta chwila oznacza tak naprawdę rozpoczęcie świętowania wielkanocnego. Jezus Zmartwychwstał!

magiritsa zupa z Krety
Magiritsa – zupa z podrobów jagnięcych jedzona na Krecie po powrocie z rezurekcji wielkosobotniej (źródło: https://greece.greekreporter.com/2017/04/15/magiritsa-the-traditional-greek-easter-soup)

JAGNIĘCINA OBOWIĄZKOWO, KOŹLINY TEŻ NIE BRAKNIE

Takiego dużego natężenia ruchu w sklepach spożywczych, na bazarach, a szczególnie w sklepach mięsnych na Krecie widuje się rzadko. U rzeźnika w kolejce pokornie stoi ze 20 chłopa, by kupić podroby i świeże jagnię. W całości lub w kawałkach, w zależności od tego, jak będzie przygotowywane. Ponieważ na Krecie nawet zwykłe biesiady odbywają się przy suto zastawianych stołach również i w Święta stół musi uginać się pod ciężarem talerzy i półmisków z potrawami.

Wielkanoc na Krecie
Suto zastawiony stół świąteczny

Wielkanoc na Krecie to grillowane ryby, marynowane rybki, smażone owoce morza w cieście, fasola w pomidorach, faszerowane warzywa i liście winogron, oliwki, dużo słodkości wśród których bryluje bougatsa i różnego rodzaju pity (ciasto filo nadziewane np. serem). Coraz częściej piecze się również kozinę – mięso chudsze i jeszcze delikatniejsze od jagnięciny. To wszystko może, ale nie musi być na wielkanocnych stołach na Krecie. Jagnięcina jednak być musi. Zawsze. To symbol wyjątkowego jedzenia na wyjątkową okazję. Szczególnie po 40 dniowym poście…

mężczyzna niosący połowę upieczonego nad ogniem jagnięcia antikristo
Antikristo – dopiero co upieczona na ogniu jagnięcina właśnie „wchodzi” na stoły

JAKĄ JAGNIĘCINĘ WYBRAĆ

W Niedzielę Wielkanocną na Krecie jada się jagnięcinę pod różnymi postaciami. Po pierwsze jeżeli istnieje taka możliwość należy udać się z całą rodziną do jednej z lokalnych, rodzinnych tawern, które specjalizują się w przygotowaniu tzw. ANTIKRISTO. To jagnięcina natarta jedynie solą morską i pieczona na ogniu przez kilka godzin – więcej dowiesz się <<TUTAJ>>. W okolicach Chanii miejscem, gdzie zjecie pyszne antikristo jest wioska Therisso, znajdująca się na końcu wąwozu o tej samej nazwie.

Wielkanoc na Krecie antikristo
Antikristo w przygotowaniu – jedna z rodzinnych tawern w wiosce Therisso

Drugim sposobem serwowania jagnięciny na Wielkanoc jest TSIGARIASTO. To jagnięcina duszona w sosie własnym, podawana często ze smażonymi w oliwie ziemniakami. Mięso jest tak miękkie, że rozpływa się w ustach, a w doskonałym sosie powstałym podczas duszenia znakomicie jest zanurzyć kromki świeżego chleba. Wreszcie nie sposób nie wspomnieć o bodaj najpopularniejszym sposobie serwowania jagnięciny. To łatwiejsza wersja antikristo, czyli OFTO LAMB. Jest to jagnięcina pieczona „na szpicu”, czyli pieczona nad węglami.

Nie należy zapominać, że do każdego mięsa na Krecie (ale przecież nie tylko do mięsa, bo chyba do wszystkiego…) koniecznie należy podać cytrynę, aby świeżo wyciśniętym sokiem skropić pieczyste. Coś fantastycznego.

Wielkanoc na Krecie pieczona jagnięcina
Pieczyste koniecznie trzeba podać z cytryną, aby świeżo wyciśnięty sok z cytryny podkreślił jego smak

OKRUCHY Z PAŃSKIEGO STOŁU

W religii chrześcijańskiej baranek jest symbolem szczególnym. Sam Jan Chrzciciel używał tego określenia bezpośrednio odnosząc się do Jezusa Chrystusa jako ofiary złożonej przez Boga za grzechy ludzkości. Do dzisiaj symbolem Paschy jest właśnie baranek. Od baranka do jagnięcia droga krótka; bardzo imponuje mi dzisiejsze „składanie” ofiary na Wielkanoc z jagnięcia. Niestety w naszej kulturze ofiarami jesteśmy sami my niosąc do święcenia figurkę baranka wykonanego z ogromnej ilości cukru. Sam mam takiego baranka, który przetrwał już ze 40 lat i co roku wyciągany jest z zakurzonego kąta, aby go kolejny raz poświęcić. Może czas to zmienić?

Czy to Wielkanoc na Krecie, czy w Polsce to zawsze czas szczególny. I tu, i tu jest po prostu pięknie i bardzo tradycyjnie. Ale warto spędzić chociaż raz Wielkanoc na Krecie. Wspomnienia pozostaną na zawsze.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *