Przebywając końcem listopada lub w grudniu w majestatycznym i pięknym Wiedniu koniecznie trzeba odwiedzić jarmarki bożonarodzeniowe; jest ich tutaj kilkanaście. W samym centrum austriackiej stolicy jest kilka, więc można je obejść w jeden dzień, a co bardziej niecierpliwi nawet w dnia połowę. Przechadzając się po centrum Wiednia, oglądając cudeńka na straganach, degustując grzane wino i poncze, a także posilając się smakołykami można naprawdę przyjemnie spędzić dzień wolny od pracy. Ważne, by tak zaplanować wizytę na wiedeńskich jarmarkach, by choćby na jednym z nich pojawić się po zmroku. Feeria barw z kolorowego oświetlenia straganów, drzew, krzewów i wiedeńskich zabytków zachwyca.

WIEDEŃSKIE JARMARKI

Moja coroczna marszruta wygląda zawsze tak samo. Na początek pojawiam się na niedużym jarmarku przy Maria-Theresien-Platz. Zwykle nie jest tutaj tłumnie, więc spaceruje się przyjemnie. Następnie mijam Heldenplatz i cudny Hofburg, dalej podążam reprezentacyjną Kohlmarkt i Graben, by po chwili dotrzeć pod katedrę Św. Szczepana. Tu jarmark jest kameralny, ale ludzi sporo; jakże jednak nie odwiedzić tego miejsca będąc w Wiedniu…

Wiedeńskie jarmarki bożonarodzeniowe
Jarmark bożonarodzeniowy pod wiedeńskim Ratuszem

MNIEJSZE, ALE NIE GORSZE

Wracam potem Graben, by na skrzyżowaniu z Kohlmarkt skręcić w prawo w kierunku Am Hof. Tutaj jarmark również mały, zwarty. Zwykle spędzam tutaj najmniej czasu bynajmniej nie dlatego, że nieciekawy. Kawałek dalej po obu stronach ulicy odbywa się jarmark na Freyung. Tu sporo jedzenia ekologicznego, BIO, wegetariańskiego; tutaj tradycyjnego wina (nie grzańca) napić się można, w dodatku w kieliszku. Do niego zamówić można własną kompozycję wędlin i/lub serów. I tak zaopatrzonym na stojąco, w pięknym otoczeniu miło spędzić czas.

POD WIEDEŃSKIM RATUSZEM

Z Freyung już tylko kilka minut spacerem pod wiedeński Ratusz, gdzie odbywa się chyba największy i najbardzej popularny jarmark przedświąteczny. Ludzi tutaj co niemiara, gwar, szum, a w weekendy dodatkowo ścisk potworny, za to po zmroku wrażenia niesamowite. Pozostają jednak na cały długi rok piękne wspomnienia i marzenie, by za rok wiedeńskie jarmarki bożonarodzeniowe odwiedzić ponownie.


Obejrzyj galerię zdjęć z wiedeńskich jarmarków <<TUTAJ>>.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *