Wąwóz Preveli znajduje się w południowo środkowej części największej greckiej wyspy Kreta. Miejsce to jest jednym z najbardziej znanych i obleganych przez turystów z uwagi na piękną, specyficzną plażę. To właśnie w tym miejscu do morza wpada płynąca oszałamiającym wąwozem rzeka Megalopotamos. Charakterystyczny zielony kolor jej toni, a także specyficzne ujście tworzą z lazurem Morza Libijskiego niepowtarzalny klimat. Ostatnie kilkaset metrów rzeka otoczona jest niesamowitym gajem palmowym, jednym z dwóch zaledwie znajdujących się na Krecie.

WĄWÓZ PREVELI NA PIECHOTĘ

Wąwóz Preveli to coś więcej, niż sama plaża Preveli. Jasne, można zaparkować samochód na pobliskim parkingu na wzgórzu za 2 Euro, podejść około 100 metrów i „naptsrykać” 50 zdjęć plaży ze wzgórza. Można z tego miejsca także zejść na samą plażę pokonując stromiznę (powrót w upalny dzień nie będzie łatwy). Ja jednak proponuję Wam wędrówkę dookoła Wąwozu Preveli, podczas której zobaczycie całe piękno tego miejsca. W połowie wędrówki wylądujecie, a jakże, na plaży Preveli aby odpocząć i wykąpać się w krystalicznych wodach morza Libijskiego. Znajdziecie również czas, aby wejść wgłąb wąwozu do gaju palmowego. To będzie dla Was niezapomniana wędrówka. Wystarczą chęci i dobre buty. No i trochę kondycji też by sie przydało.

WĄWÓZ PREVELI ZE SMARTFONEM

Na trasie korzystałem z aplikacji firmy ROTHER (firma wydająca znakomite przewodniki górskie) zainstalowanej na moim smartfonie. Aplikację zakupiłem za 10 Euro, zawiera ona 65 tras wędrówek po całej Krecie. Każda trasa jest krótko, acz szczegółowo opisana i co najważniejsze cały czas, nawet będąc offline, macie do dyspozycji bardzo precyzyjnie działający GPS. To bardzo ważne na Krecie, ponieważ z oznakowaniem szlaków jest tutaj różnie. Dzięki GSP-owi w każdej chwili sprawdzisz, czy aby nie zboczyłeś z trasy. Jeżeli wędrujesz ze smartfonem nie zapomnij zabrać ze sobą kabla do ładowania telefonu i power bank, którym w razie konieczności łatwo podładujesz swój telefon. Alternatywnie możecie taki przewodnik kupić w tradycyjnej, kieszonkowej formie (kosztuje około 15 Euro), bądź też po prostu kierować się oznakowaniem na szlaku. Akurat w przypadku tego szlaku nie jest z tym najgorzej.

Preveli Kreta


WĄWÓZ PREVELI ZWIEDZAĆ ZACZYNAMY

Startujemy z miejsca, w którym znajduje się Tawerna Gefyra, z łatwością znajdziecie ją w nawigacji samochodowej albo w mapach Google w Waszych smartfonach. Aby się do niej dostać należy samochodem kierować się na Preveli. W tym miejscu bez problemu można zostawić bezpłatnie samochód, radzę zaparkować go pod jednym z drzew aby po powrocie z wędrówki nie był ekstremalnie nagrzany od słońca. Jeżeli macie potrzebę możecie w tawernie posilić się przed wędrówką (albo i po), kupić wodę na drogę i drobne przekąski. Pamiętajcie o: dobrych butach, przewiewnym ubraniu chroniącym ciało i głowę i sporej ilości wody. No i koniecznie weźcie ze sobą stroje kąpielowe i ręcznik, wszak bez kąpieli w morzu się nie obejdzie. A zatem w drogę.

MIŁEGO ZŁEGO POCZĄTKI?

Na początku idziemy bitą drogą po płaskim terenie. Nic nie zapowiada, że czekają nas wielkie atrakcje, bowiem krajobraz póki co niczym szczególnym się nie wyróżnia. Kilkanaście minut po rozpoczęciu naszej wędrówki schodzimy z drogi by wejść na prawdziwy szlak. Od tej pory następować będzie eskalacja zarówno trudności szlaku, jak i widoków. Będziemy szli systematycznie coraz wyżej, a płaski krajobraz przekształcać się będzie w wąwóz, dołem którego płynie rzeka Megapotomas.

PIERWSZY PUNKT WIDOKOWY

Pierwszy punkt widokowy na trasie, na którym opadną Wam szczęki znajduje się już blisko plaży Preveli. Będąc na szczycie wzgórza w dole można obserwować gaj palmowy oraz zieloną rzekę. Jest po prostu pięknie, aż nie chce się z tego miejsca ruszać. W zanadrzu jednak mamy kąpiel, więc z ochotą ruszamy dalej. Już na wysokości plaży rozpościera się z naszego wzgórza przepiękny widok na drugą stronę wybrzeża. Jest na co popatrzeć. Teraz tylko ostre zejście w dół i jesteśmy na słynnej plaży Preveli. Marsz zajął nam nieco ponad godzinę.

PLAŻA PREVELI

Nie ma się nad czym zastanawiać, ubieramy stroje kąpielowe i z ochotą wskakujemy do wód Morza Libijskiego. Co odważniejsi mogą się także wykąpać w w samej rzece. Po kąpieli w morzu można zażyć kolejnej kąpieli, tym razem słonecznej, albo zaszyć się pod jednym z wielu drzew w okolicy dających sympatyczny cień. Na plaży znajduje się tawerna, w której możecie się posilić, uzupełnić zapasy i wziąć coś na dalszą drogę, np. banany.

GAJ PALMOWY

Gaj palmowy, o którym wspomniałem na wstępnie (nazywamy Palm Beach) znajduje się bezpośrednio wzdłuż rzeki. Bez problemu znajdziecie do niego wejście. Idąc wąską ścieżką w głąb wąwozu w otoczeniu licznych palm odkryjecie prawdziwy urok tego miejsca. Jak daleko zajdziecie zależy tylko od Was. Pamiętajcie jednak, że czeka Was jeszcze powrót na szlak, więc mierzcie siły na zamiary. Tak, czy siak tego miejsca podczas Waszej wędrówki dookoła Wąwozu Preveli pominąć nie można.

PIĘĆSET SCHODÓW DO SZCZĘŚCIA

Aby wydostać się z plaży Preveli nie ma innego wyjścia, jak tylko pokonać strome podejście na pobliskie wzgórze. To właśnie tam, na górze, znajduje się parking o którym wspomniałem na wstępie. Jest naprawdę stromo, a Grecy mówią, że samych stopni jest tutaj ponad 500. Gdy dodać do tego panujące zwykle upały na wyspie i że jest to teren całkowicie pozbawiony cienia wysiłek jest naprawdę duży. Dla poprawy nastroju powiem, że ten odcinek z przerwami pokonuje się w około 20 minut, więc nie jest źle. A potem? Potem to już z górki. Dosłownie i w przenośni.

Z DRUGIEJ STRONY WĄWOZU

Mijamy parking i wracamy na szlak. Będziemy szli dokładnie drugą stroną brzegu Megapotomas, czyli zobaczymy Wąwóz Preveli od drugiej strony. Będziecie zaskoczeni, bo zobaczycie z tej strony znacznie więcej, aniżeli z przeciwnej strony. I będą to w dodatku widoki jeszcze ciekawsze i jeszcze piękniejsze. Droga caly czas prowadzi lekko w dół, więc jedynym problemem jak zwykle jest palące słońce. Pamiętajcie o wodzie i nakryciach głów. To naprawdę ważne. W miarę pokonywania kolejnych setek metrów krajobraz się wypłaszcza. Wreszcie widać już naszą tawernę. To już koniec naszej wędrówki. Pora coś zjeść i odpocząć.

Preveli Kreta


WĄWÓZ PREVELI PODSUMOWANIE

Cała wędrówka zajęła około 3,5 godziny marszu plus czas spędzony na plaży Preveli. Pokonaliśmy około 10 kilometrów i różnicę wzniesień plus minus 240 metrów. To bardzo piękny i satysfakcjonujący sposób spędzenia najlepiej całego dnia. Aktywnie na szlaku, relaksacyjnie na plaży i w cieniu drzew palmowych. Zachęcam Was do właśnie takiego poznawania pięknej Krety. Tylko wtedy będziecie w stanie docenić jej prawdziwy urok i niepowtarzalność. Jej piękno, dzikość i prawdziwe wnętrze.Krupnik na cielęcinie Previous post KRUPNIK na CIELĘCINIE w warzywa obfity
Stek wołowy z rostbefu Next post Grillowany STEK WOŁOWY z ROSTBEFU

6 thoughts on “WĄWÓZ PREVELI czyli KRETA na piechotę”

  1. @Ela: za aplikacją Rother: „Z Rethymno do monastyru Moni Preveli i do pobliskiego Plakias kursuje w sezonie letnim bus (3 razy dziennie). Kierowca zatrzyma się na żądanie przy tawernie Gefyra”. Ten sezon jest całkowicie zwariowany z wiadomego powodu, więc nie wiem czy to funkcjonuje aktualnie. Podaję również adres kreteńskiego przewoźnika KTEL, który obsługuje całą wyspę transportem busowo – autobusowym. W razie czego na ich stronie znajdziesz numer telefonu do nich na informację. https://www.e-ktel.com/en/

  2. Świetny opis!
    Tomku, a czy pod tawernę można podjechać autobusem? Jest tam przystanek autobusowy? Na jednych mapach jest, na drugich nie ma 🙁

  3. Aż za bardzo udany 🙂 Przywiozłam nadprogramowe 7kg. I jak tu zrzucić, gdy wokół tyle pyszności… I u Ciebie co chwila przepisy na jakieś smakowitości. Chyba się wstrzymam z dietą do jesieni 🙂

  4. My już parę lat temu wybraliśmy Grecję jako ukochany cel urlopów letnich. Wprawdzie nie wypoczywamy na wyspach, tylko mamy ulubioną wioseczkę na kontynencie, jednak darzymy ten kraj takim samym sentymentem jak Ty 🙂
    Właśnie wróciliśmy w weekend z urlopu greckiego, więc z olbrzymią przyjemnością sobie odświeżyłam śródziemnomorskie klimaty przeglądając Twoje zdjęcia. Dla kochających słońce, dobrą kuchnię i piękne widoki Grecja jest rajem na Ziemi 🙂
    Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *