Tapenada pasta z oliwek anchois i kaparów

Pasta do smarowania pieczywa tapenada przyrządzona ze zmiksowanych oliwek, kaparów i anchois.

Tapenada to jedno z najprostszych, najsmaczniejszych i najzdrowszych smarowideł do chleba. Choć nie wiem, czy nazwa smarowidło jest tutaj adekwatna. Tapenadę jada się w Hiszpanii i Francji, jada we Włoszech i w Grecji. Jada się także na Bałkanach. Krótko mówiąc jada się ją wszędzie tam gdzie rosną oliwki, a oliwa z nich jest głównym składnikiem potraw kuchni tych krajów. Przygotowanie tapenady jest proste i szybkie. Jedynym warunkiem udanej tapenady jest wysoka jakość oliwek.

Składniki

200 gramów oliwek z pestką
kapary w zalewie
kilka filetów anchois
cytryna

Pasta z oliwek tapenada przepis

Przygotuj wszystkie składniki tapenady, szczególną uwagę zwracając na jakość oliwek. Nie zrobisz dobrej tapenady z pozbawionych pestek oliwek, następnie pokrojonych i zatopionych w zalewach w słoikach.

Warto wiedzieć, że zarówno oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, jak i oliwki są dobrym źródłem zdrowych tłuszczy jednonienasyconych i antyoksydantów, zapobiegają chorobom serca i zawierają związki mineralne oraz witaminy. Włączenie oliwek do codziennej diety zmniejsza ryzyko miażdżycy oraz innych chorób układu krążenia. Oliwki są ponadto doskonałym źródłem witaminy E, zwanej witaminą młodości. Zawarte w oliwkach przeciwutleniacze neutralizują działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za procesy starzenia się. Właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne oliwek wpływają także korzystnie na obniżenie ryzyka wystąpienia nowotworów.

Z oliwek usuń pestki. Jak to zrobić? To proste. Naciśnij delikatnie każdą z oliwek, a pestki same odejdą od miąższu. Włóż pozbawione pestek oliwki do miski, a następnie dodaj do nich łyżeczkę odsączonych z zalewy kaparów.

Do tapenady warto dodać również kilka filecików anchois. Pamiętaj jednak, że wszystkie te składniki są dość słone, więc ani myśl o dodaniu do pasty soli. O ostatecznym smaku pasty z oliwek oczywiście decydujesz Ty. To do Ciebie zależy ile dodasz kaparów albo anchois. Na koniec wciśnij do naczynia ze składnikami tapenady sok z cytryny. Zmiksuj dokładnie wszystkie składniki. Gotowe.

Tapenada sposób podania

Podawaj z jak najświeższym pieczywem. Tapenada nigdy nie powinna trafić do lodówki. Podawać ją bowiem należy w temperaturze pokojowej.


Poznaj przepis na łopatka wieprzowa pieczona. Rewelacyjnie soczyste mięso z chrupiącą skórką. Zasmakować Ci może również pasta z fasoli do pieczywa.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *