Sałatka z ziemniakami z roszponką (Erdäpfel Vogerlsalat) pochodząca z austriackiej Styrii to na wskroś austriacki dodatek do obiadu. To nic innego, jak tradycyjna sałatka ziemniaczana przyrządzona na kwaśno i obowiązkowo wzbogacona o roszponkę oraz dwa symbole Styrii. Chodzi oczywiście o pestki dyni oraz olej z tychże pestek. Sałatka jest prosta, pyszna i świetnie komponuje się z wieloma daniami, np. tradycyjnym styryjskim kotletem, czy też panierowanym i smażonym w głębokim tłuszczu kurczakiem. Polacy kochają ziemniaki, więc i ta sałatka powinna się przyjąć w naszej kuchni.


SAŁATKA Z ZIEMNIAKAMI Z ROSZPONKĄ SKŁADNIKI

sałatka ziemniaczana na kwaśno;
świeża roszponka;
pestki dyni;
olej z pestek dyni;
sól, pieprz;


SAŁATKA Z ZIEMNIAKAMI Z ROSZPONKĄ

1. Przygotuj wszystkie składniki. Sałatkę ziemniaczaną na kwaśno, która jest tutaj bazą możesz przygotować wcześniej, albo dopiero w tej chwili. Potrzebuje ona jedynie 30 minut na „przegryzienie się”, więc nie jest to problem. Pest z dyni styryjskiej można bez problemu kupić u nas w jednej z sieciówek. Ważne, by brać te niesolone.

Sałatka z ziemniakami składniki

2. Dokładny przepis na tzw. KARTOFFELSALAT znajdziesz <<TUTAJ>>.

kartoffelsalat w dużej misce

3. Bierzemy się zatem za przygotowanie styryjskiej sałatki z ziemniaków. Na spód miski włóż dość sporo sałatki ziemniaczanej na kwaśno (kartoffelsalat = erdäpfelsalat).

kartoffelsalat w małej misce

4. Na kartoffelsalat nałóż dość sporo umytej i dobrze osuszonej roszponki.

dodawanie roszponki do sałatki

5. Olej z pestek dyni nazywany jest często czarnym złotem. Czarnym, bo ma bardzo ciemno zielony, a momentami wpadający w czerń kolor. Złotem, bo jest niezwykle smakowity i cenny. Aby uzyskać 1 litr takiego oleju trzeba zużyć ponad 2,5 kilograma pestek dyni styryjskiej. Więcej dowiesz się <<TUTAJ>>.

styryjski olej z pestek dyni

6. Skrop dość solidnie sałatkę olejem z pestek dyni.

Sałatka z ziemniakami

7. Na koniec posyp sałatkę pestkami dyni styryjskiej. Oczywiście będzie jeszcze lepiej, gdy te pestki uprzednio uprażysz na suchej patelni.

Sałatka z ziemniakami

8. Tak, to wszystko. Sałatka z ziemniakami z roszponką prosto ze Styrii jest już gotowa.

Sałatka z ziemniakami


SAŁATKA Z ZIEMNIAKAMI Z ROSZPONKĄ

Znakomicie smakuje podana do <<WIENER SCHNITZEL>> lub do <<SMAŻONEGO KURCZAKA>>.

smażony kurczak z sałatką z ziemniakami


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *