Stop dreaming start living to sentencja, która pomogła mi odmienić moje życie. „Przestań marzyć”, czyli pierwsza część tej sentencji brzmi jak wyrok śmierci. Bo czy w ogóle można przestać marzyć? Poza tym nieludzkim jest domaganie się tego od kogokolwiek. Ale spokojnie, te słowa należy czytać razem z drugą częścią tytułu niniejszego posta. A ta całkowicie odmienia sens całego zdania.

RZECZY MATERIALNE SĄ NIEISTOTNE

Z wiekiem przychodzi taki czas, kiedy naturalnie zaczynasz spowalniać swoje życie. A gdy zwalniasz doświadczasz czegoś, o czym nawet nie wiedziałeś, nie wiedziałaś, że istnieje. Inni ludzie, prawdziwe problemy, a przede wszystkim prawdziwe życie. Gdy przestajesz gonić za sukcesem (jakkolwiek go rozumiesz) zaczynasz dostrzegać ŻYCIE.

stop dreaming start living
Żeby dostrzec prawdziwe życie trzeba zwolnić, innej rady nie ma

Okazuje się, że gdy przed wybiegnięciem z samego rana do pracy wyjdziesz na balkon i postoisz tam 1 minutę usłyszysz śpiewające ptaki. Zobaczysz jak przyroda budzi się do życia. Jak piękny jest świat bez wiecznej gonitwy, bez nerwów, bez wrogości, zazdrości i innych przywar przynależnych jedynie człowiekowi. Z czasem dociera do Ciebie, że rzeczy materialne są w życiu całkowicie nieistotne. A co za tym idzie większość czasu, który spędzasz pracując, by je zdobyć to czas stracony. Bezpowrotnie.

stop dreaming start living
Życie to wszystko to, co dzieje się tu i teraz, lecz Ty tego nie dostrzegasz ponieważ myślami jesteś ciągle w przyszłości

ZWOLNIJ I ZACZNIJ ŻYĆ

Zwykle w odkryciu rzeczy oczywistych pomaga przypadek, czasem jakiś człowiek, który stanie na Twojej drodze. Czasami miejsce, w którym jesteś, a zwykle kompilacja tego wszystkiego. Ja swoistego olśnienia doznałem na Krecie, wyspie słońca, pięknej przyrody i wolnych zwierząt. Wyspie wolności, czystego powietrza i wody, pysznego, zdrowego prostego jedzenia. Wyspie lubi szczerych, choć trudnych w obejściu. Gdy ich jednak zrozumiesz przekonasz się, że ich obcesowość nie wynika z niechęci do Ciebie, ani innych przywar.

rybak remontujący swój kuter w porcie w Chanii Kreta
Praca fizyczna, której efekty są widoczne nadaje sens naszemu życiu. W przeciwieństwie do papierkowej pracy za biurkiem, która budzi jedynie frustracje i ciągłe pytania o jej sens

Grecy mają problemów co niemiara, Kreteńczycy również. Są wybuchowi, nerwowi, głośni. Pokrzyczą, ale potem niemal od razu zapadają w wielką przyjaźń. Do następnej kłótni. Gdy jednak coś nie idzie mają swoją wyspę, która ich wysłucha i odegna ich troski (relację z KRETY znajdziesz <<TUTAJ>>). To proste życie, które i mnie zaczęło odpowiadać. Na Krecie wszystko jest proste. I wszystko dzieje się w oparciu o dewizę „siga, siga”, czyli powoli. Zwolnij, zacznij żyć.

stop dreaming start living
Siga, Siga my friend. Pośpiech zła rzecz

STOP DREAMING, START LIVING

Przejeżdżając swego czasu w okolicy Almiridy w oczy rzuciła mi się tablica reklamowa jednego z kreteńskich deweloperów. Większość tablicy przesłaniał napis: stop dreaming start living, co można przetłumaczyć domyślnie „przestań ciągle marzyć, a zacznij w końcu żyć”. Zacznij realizować swoje marzenia, a nie żyj nimi odkładając je na bliżej nieokreślony czas. Ja wiem, że to podróż często staje się sensem życia, a nie dotarcie do celu. Ale prawda jest taka, że żyjemy marzeniami, których w większości nie zrealizujemy nie dlatego, że się nie da, ale dlatego że tak naprawdę boimy się ich realizacji. Ale z upływem kolejnych lat trzeba w końcu zacząć patrzeć na życie inaczej i rozpocząć realizację tych najważniejszych swoich marzeń. Zanim nie będzie za późno…

stop dreaming start living
Mając taki widok przed oczami człowiek zaczyna się zastanawiać nad sensem wszystkiego, co robi na co dzień. To czas i miejsce na refleksję

WYRZUĆ KLUCZ

Nie trać więc czasu, nie marnuj kolejnych dni. Zacznij żyć już teraz, od zaraz. Na początku będzie ciężko, bo ten klucz, którym Cię nakręcono ciągle masz w kieszeni, pod ręką. Gdy jednak odpuścisz za jakiś czas nadejdzie chwila, kiedy wdrapiesz się na wysoką górę. Obejmiesz wzrokiem widnokrąg i bez namysłu wyrzucisz ten klucz w jasną cholerę.

zachód słońca Kreta Chania
Nigdy nie jest za późno, żeby uwolnić się ze swojej strefy komfortu, by zacząć żyć pełną piersią

Jeśli do tego dojdzie, jeśli tak się stanie, poczujesz ulgę. To właśnie w tej chwili staniesz się naprawdę wolnym, niezależnym człowiekiem. Od tej pory zaczniesz żyć. Ale tego doświadczy niewielu z Was, bo większości nie starczy determinacji. Wybiorą wygodną, ale całkowicie bezpłciową i nudną strefę komfortu. Bo tak łatwiej i wygodniej. Tylko co to ma wspólnego z życiem? A zatem STOP dreaming START living. Right now.


2 thoughts on “STOP dreaming START living czyli zacznij żyć”

  1. Masz 100% racji! Kocham trzy rzeczy: podróże, gotowanie i dobre jedzenie. Chyba mamy podobnie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *