Spaghetti aglio olio e peperoncino to klasyczne włoskie danie. Przygotowuje się je błyskawicznie, a jeśli uwielbiasz czosnek i ostrą papryczkę to jest wręcz stworzone dla Ciebie. Użyłem w tym daniu makaronu spaghetti, ale możesz użyć np. linguine, a nawet bucatini. Makaron w tym daniu powinien być idealnie oblepiony oliwą, ale nie może w niej pływać. Zarówno czosnek, jak i ostra papryczka powinny być dość intensywnie wyczuwalne. Ewentualny nadmiar tych aromatów z pewnością zmniejszy dodana na koniec natka pietruszki.


SPAGHETTI AGLIO OLIO

SKŁADNIKI:

  • 200 gramów makaronu spaghetti, linguine lub bucatini;
  • 1 papryczka chilli;
  • 2-3 ząbki czosnku;
  • garstka natki pietruszki;
  • oliwa extra vergine;

SPAGHETTI AGLIO OLIO PRZYGOTOWANIE:

1. Przygotuj wszystkie składniki.

Spaghetti aglio olio e peperoncino składniki

2. Do wrzącej, mocno gotującej się i dobrze osolonej wody wrzuć makaron i gotuj według opisu na opakowaniu, aż będzie „a dente”. To bardzo ważne, bo później makaron będzie „dochodził” na patelni. Jeżeli rozgotujesz go już na początku będzie nadawał się potem do kosza, a nie na talerz.

gotowanie makaronu

3. W międzyczasie pokrój byle jak czosnek, papryczkę chili w krążki, a natkę pietruszki drobno posiekaj. Zauważ… to kolejne danie włoskie, gdzie używa się składników w kolorach włoskiej flagi. I nie jest to przypadek…

posiekane czosnek chili i natka pietruszki

4. W połowie gotowania makaronu wstaw patelnię na gaz i wlej kilka łyżek oliwy. Gaz pod patelnią nie powinien być za duży; oliwa ma się jedynie odrobinę podgrzać.

rozgrzewanie oliwy na patelni

5. Około 2-3 minut przed ugotowaniem się makaronu oliwa na patelni powinna być już letnia. Wrzuć wtedy na nią czosnek i chili. Smaż na średnim ogniu, aż poczujesz aromat czosnku i chilli. Nie przypal !

smażenie siekanego chili i czosnku

6. W momencie, gdy makaron jest „al dente” czosnek i chilli na patelni muszą również być już gotowe. Przełóż z garnka szczypcami cały makaron na patelnię. Nie przejmuj się, jeżeli wraz z nim wlejesz na patelnię nieco wody z jego gotowania. Tak ma być.

Spaghetti aglio olio e peperoncino

7. Wlej od razu na patelnię pół chochelki wody z gotowania makaronu – podkręć gaz pod patelnią. Mieszaj szczypcami, aż większość wody odparuje (około 1 minuty), a makaron zmięknie.

Spaghetti aglio olio e peperoncino

8. Gdy makaron jest gotowy a na patelni znajduje się już niewiele wody wlej 1-2 łyżki oliwy. Poprawi to smak końcowy dania. Zamieszaj, skręć gaz pod patelnią.

Spaghetti aglio olio e peperoncino

9. Wrzuć natkę pietruszki, zamieszaj.

Spaghetti aglio olio e peperoncino


SPAGHETTI AGLIO OLIO E PEPERONCINO

Podawaj natychmiast z kieliszkiem białego wina.

Spaghetti aglio olio e peperoncino

Wypróbuj także SPAGHETTI z BOBEM przepis znajdziesz <<TUTAJ>>.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *