Sos grzybowy ze świeżych prawdziwków polskich

Sos grzybowy, czyli świeże leśne grzyby krojone w duże kawałki, smażone z cebulą, a następnie duszone w bulionie jarzynowym doprawione na koniec kwaśną śmietaną.

Sos grzybowy jest moim ulubionym sosem. Od zawsze. Choć w sezonie grzybowym jadam w większości raczej podgrzybki, to jednak sos grzybowy najlepiej smakuje mi właśnie z prawdziwków. Szczególnie tych polskich, bo te naprawdę pachną wyjątkowo. Do placków ziemniaczanych, naleśników, klusek, pyz, makaronów i do mięs oczywiście. Sos grzybowy ze świeżych prawdziwków zrobić można na kilka sposobów, ale moim ulubionym jest taki w wersji, którą poniżej prezentuję. Z dużymi kawałkami grzybów i z gęstym, śmietanowym sosem. Zapraszam.

Składniki

500 gramów jak najświeższych prawdziwków (najlepiej prosto z lasu);
1 litr domowego wywaru jarzynowego lub grzybowego;
3 kapelusze suszonych podgrzybków;
1 duża cebula;
kilka gałązek świeżego tymianku;
masło;
oliwa z oliwek;
mąka pszenna;
gęsta, kwaśna 18 % śmietana;
sól, pieprz;

Przepis na sos grzybowy z prawdziwków

Zdobądź prawdziwki, dość duże, o zbliżonej wielkości. Zdrowe, bez robaków. Muszą być świeżutkie i pachnieć lasem. Jeżeli grzyby nie pachną oznacza to tylko jedno, najprawdopodobniej leżały już w chłodni i z pewnością nie są najświeższe. Grzyby kupuj zawsze takie, których zapach roznosi się wokół stoiska. Jeżeli jesteś grzybiarzem lub grzybiarką to jesteś szczęściarzem, szczęściarką. Grzyby pokrój wzdłuż w dość grube plastry. Będą pięknie wyglądać i nadal przypominać grzyby nawet jeszcze na talerzu.

Porada-> pozostaw grzyby o pięknym kształcie. Nie ma nic gorszego, niż papka z prawdziwków.

Na dużej patelni o wysokich brzegach lub w dużym rondlu rozgrzej oliwę i masło. Wrzuć pokrojoną w drobną kostkę cebulę i smaż krótko, aż się zeszkli. Na zeszkloną cebulę wrzuć pokrojone w plastry grzyby. Dodaj gałązki tymianku, sól oraz świeżo zmielony pieprz, dość sporo. Jeżeli chcesz wzmocnić grzybowy smak sosu dorzuć w tym momencie 3 namoczone wcześniej w gorącej wodzie kapelusze podgrzybków. Smaż grzyby na dosyć mocnym ogniu przez kilka minut, aby wypuściły wodę, a następnie odparuj tę wodę. Od czasu do czasu przemieszaj grzyby, ale rób to delikatnie, żeby nie zniszczyć ich pięknego wyglądu.

Przygotowujemy sos grzybowy

Wlej około 500 ml wywaru jarzynowego albo jeszcze lepiej grzybowego, jeżeli takowy posiadasz. Zamieszaj całość delikatnie, przykryj naczynie pokrywką, zmniejsz gaz do minimum i duś grzyby około 30 minut, aż staną się jędrne, miękkie, ale nie „rozciapane”. W trakcie duszenia podlewaj grzyby pozostałym wywarem, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Podobnie z tymiankiem, jeśli uznasz, że jego aromat jest zbyt słaby wrzuć na patelnię jeszcze 2 gałązki. Wszystko według własnego smaku (dowiedz się jak smakuje sałatka z prawdziwków).

Gdy grzyby są miękkie, ale nadal pozostają jędrne, a ilość płynu na patelni odpowiada Twoim oczekiwaniom co do gęstości sosu pora wykończyć go. A zatem sos grzybowy posól, posyp świeżo zmielonym pieprzem do smaku,  jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Zagęszczamy sos z prawdziwków

Do kubeczka wsyp 1 płaską łyżkę mąki i wlej do niej minimalną ilość zimnej wody. Dobrze rozmieszaj mąkę, aby nie było najmniejszej grudki. Następnie wlej do tak przygotowanej rozrobionej mąki 2 łyżki wiejskiej, gęstej, kwaśnej śmietany i hartuj ją sosem z patelni. Mieszaj dokładnie, by śmietana się nie zwarzyła. Następnie wlej zawartość kubka na patelnię mieszając delikatnie całość. Doprowadź sos grzybowy ze świeżych prawdziwków do wrzenia, a następnie wyłącz gaz pod patelnią.

Sposób podania sosu grzybowego

Sos grzybowy ze świeżych prawdziwków to znakomity dodatek do naprawdę całej masy dań. Co byście powiedzieli np. na placki ziemniaczane z takim właśnie sosem?


Dowiedz się jak zrobić chrupiące placki ziemniaczane takie grubo tartę, idealne np. do sosu grzybowego.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *