Sardynki smażone na oliwie jadane są wręcz nałogowo w krajach basenu Morza Śródziemnego. Ryba rybie nierówna, zarówno jeśli chodzi o smak, ale i zawartość tłuszczów i kwasów omega 3. Sardynki nie dość, że mają najwięcej kwasów Omega-3 ze wszystkich ryb, to są po prostu bardzo smaczne. Na nasze szczęście świeże sardynki można kupić już coraz częściej w naszych sklepach. Sardynki smażone to znakomita przekąska dla wszystkich. No chyba, że zaczniesz robić rybie sekcję i będziesz wyjmować każdą ość. W sardynkach ości są małe, a podczas smażenia miękną i spokojnie można  jeść rybkę w całości. Pod rozwagę wziąłbym jedynie jedzenie kręgosłupów i głów, ale znam i takie osoby, które „jedzą, jak leci”.


SARDYNKI SMAŻONE

SKŁADNIKI

500 gramów świeżych sardynek;[FMP]
mąka pszenna;
1 cytryna;
oliwa z oliwek (do smażenia);
sól morska;


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

1. Wypatrosz 500 gramów świeżych sardynek. Robi się to naprawdę łatwo i błyskawicznie, nie ma co się do tego zniechęcać.

świeże sardynki

2. Jeżeli tego właśnie chcesz, to odetnij rybom głowy i zeskrob drobne łuski, jeżeli są. Oczywiście możesz pozostawić rybkom głowy, dzięki czemu ryby będą się zdecydowanie lepiej prezentowały na talerzu. Ze względów praktycznych (łatwość jedzenia) możesz jednak te głowy odciąć – ja robię to zamiennie, zwykle w zależności od wielkości sardynek. Tuszki dobrze wypłucz pod bieżącą wodą i osusz ręcznikiem papierowym.

solenie sardynek

3. Sardynki posól i obtocz delikatnie w mące – nadmiar mąki strzep. Kładź od razu na dobrze rozgrzaną patelnię.

smażenie oprószonych mąką sardynek

4. Sardynki należy smażyć w dość sporej ilości oliwy (koniecznie musi to być oliwa, ale nie musi to być oliwa extra vergine). Patelnia powinna być dobrze nagrzana, ale tłuszcz nie może „dymić”. Wypisz, wymaluj – temperatura tłuszczu winna mieć 180 stopni Celsjusza.

Sardynki smażone na oliwie

5. Po 2-3 minutach odwróć sardynki na drugą stronę i dosmaż je na brązowo. Sardynki winny byc smażone w sporej ilości oliwy, na dobrze rozgrzanej patelni i krótko. To warunki, aby rybki smakowały, jak należy. Usmażone rybki odsącz z nadmiaru tłuszczu na ręcznikach papierowych.

odsączanie na ręczniku papierowym usmażonych ryb


SARDYNKI SMAŻONE

Podawaj od razu skropione oliwą extra vergine z cząstkami cytryny, posypane solą morską.

Sardynki smażone na oliwie[/FMP]

7. A dla niecierpliwych ściągawka poniżej, czyli sardynki smażone „w pigułce”.

Sardynki smażone na oliwie


Co powiesz na SMAŻONE w oliwie ZIEMNIAKI? Przepis <<TUTAJ>>.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *