Wyjazd samochodem na Kretę to pomysł całkowicie bezsensowny. Droga na tę największa grecką wyspę jest długa, żmudna i wyczerpująca. Koszty takiej wyprawy są wysokie, a w porównaniu z przelotem samolotem wręcz nieprzyzwoicie wysokie. Po co więc pchać się prawie 2 tysiące kilometrów (z Krakowa) samochodem do Aten, by potem dodatkowo spędzić jeszcze całą noc na promie? Ano jest kilka powodów, dla których wyjazd samochodem na Kretę warto rozważyć.

SAMOCHODEM NA KRETĘ

Gdy wybierasz się na Kretę na tydzień lub dwa uwierz, że wyprawa autem na tę rajską wyspę będzie głupotą. Gdy jednak zamierzasz spędzić na <<KRECIE>> nieco więcej czasu, powiedzmy miesiąc albo dwa (a nawet dłużej), własne auto będzie nieocenionym skarbem. Jego dostępność na każde Twoje żądanie w dowolnym momencie pozwoli Ci na całkowicie swobodne poruszanie się po wyspie. Nie tylko w odkrywaniu jej nowych atrakcji, ale rówież (a może i przede wszystkim) w wielu drobnych codziennych sprawach, które przy dłuższym pobycie trzeba będzie załatwiać. Wreszcie gdy będziesz wracać do kraju będziesz mógł wypchać auto po brzegi oliwą, przyprawami i innymi skarbami z Krety. Nie będzie ograniczać Cię ani waga bagażu, ani jego wymiary, jak podczas podróży samolotem.

samochodem na Kretę
Jedynie pojemność bagażnika Twojego auta może Cię ograniczyć w ilości dóbr, które możesz przywieźć z Krety wybierając się tam samochodem.

PRZYGOTOWANIA CZAS ZACZĄĆ

Do tak długiej wyprawy rzecz jasna trzeba się dobrze przygotować. Po pierwsze należy zadbać o samochód. Winien być duży, wygodny, a przede wszystkim sprawny; jazda 30 letnim „maluchem” nie wchodzi w grę. Zdecydowanie warto wysupłać te 100-200 PLN i zrobić przed wyjazdem przegląd auta w sprawdzonym serwisie. Na mocy obowiązującej w Europie konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym obowiązkowe wyposażenie auta oparte winno być na ustawowych wytycznych kraju zarejestrowania konkretnego samochodu. Pomijając teorię warto w samochodzie mieć trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, apteczkę i kamizelkę odblaskową. Co do pozostałych (obowiązkowych w innych krajach, a u nas niekoniecznie) elementów wyposażenia samochodu to myślę, że nie warto sobie nimi zaprzątać głowy.

obowiązkowe wyposażenie samochodu
Przed wyjazdem warto zadbać o odpowiednie wyposażenie Twojego samochodu (źródło: http://sklep-ppoz.pl)

PEŁNOMOCNICTWO UŁATWI CI ŻYCIE

Jeżeli wybierasz się na Kretę samochodem, którego nie jesteś właścicielem warto zadbać o pisemne pełnomocnictwo od jego właściciela. Dotyczy to również auta leasingowanego. Pełnomocnictwo takie najlepiej, aby przetłumaczył tłumacz przysięgły języka angielskiego i greckiego. Łączny koszt tłumaczeń wyniesie około 160 PLN, a może zaoszczędzić sporo nerwów, jeśli trafisz na jakiegoś celnika lub policjanta „służbistę”. Jeżeli nie wykluczasz ponad 3 miesięcznego pobytu na Krecie warto, aby zabrać ze sobą również w podobny sposób przygotowane zaświadczenie o zatrudnieniu i osiąganych dochodach w Polsce. Jest to wymagane do przedłużenia Twojego pobytu na Krecie ponad dozwolone bezwizowe 90 dni. Z takim zaświadczeniem należy na wyspie udać się na najbliższy posterunek Policji i oficjalnie swój dłuższy pobyt zalegalizować.

UBEZPIECZENIE WAŻNA RZECZ

W drodze na Kretę na przejazd przez Serbię i Macedonię należy zaopatrzyć się w zieloną kartę, czyli międzynarodowe ubezpieczenie OC Twojego samochodu. Zazwyczaj wydawane jest ono bezpłatnie do krajowego OC. Odpowiednio wcześniej przed wyjazdem należy zwrócić się do swojego ubezpieczyciela, u którego masz aktualnie wykupione ubezpieczenie o wydanie takiej zielonej karty. Zazwyczaj wydawane jest ono „od ręki”.

samochodem na Kretę
Warto jeszcze przed wyjazdem zadbać o komplet dokumentów. Dzięki nim wyjazdu nie zepsuje Ci żaden nawet najbardziej nadgorliwy policjant, celnik, czy też funkcjonariusz Straży Granicznej.

A propos ubezpieczenia w ogóle. Nawet jeżeli jesteś personalnie ubezpieczony w NFZ warto pomyśleć o wykupieniu prywatnego ubezpieczenia podróżnego. Koszt nie jest wysoki (około 5-7 PLN za dobę), a może zaoszczędzić wiele. Szczególnie, gdy trzeba będzie transportować Cię helikopterem, albo przewieźć Twoje zwłoki do kraju, jeśli akurat zdecydujesz się oddać ducha w podróży lub na Krecie. Wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego nie jest obowiązkowe, ja jednak zalecałbym wykupienie takiego ubezpieczenia chociaż na czas podróży. Pamiętaj, że będziesz przejeżdżać przez Serbię i Macedonię, które to kraje do Unii Europejskiej nie należą. Nigdy do końca nie wiesz czego się spodziewać, gdy na terenie któregoś z tych krajów zaniemożesz.

PRZEZ WĘGRY TYLKO Z ELEKTRONICZNĄ WINIETKĄ

Przed wyjazdem samochodem na Kretę warto wykupić przez internet winietkę na przejazd węgierskimi autostradami i płatnymi drogami szybkiego ruchu. Dziesięciodniowa winietka dla auta osobowego kosztuje 3500 HUF, czyli niecałe 50 PLN (winietki możesz zakupić <<TUTAJ>>). Kontrolę wniesienia opłat za przejazdy węgierskimi szlakami przejmują urządzenia zczytujące numery rejestracyjne, które rozsiane są wzdłuż węgierskich dróg. Dzięki temu od momentu zakup winietki przez internet Ciebie tak naprawdę nic nie interesuje. Nie musisz przyklejać naklejki na szybę czy też stawać na trasie, by zakupić winietkę. Nie ma bramek, które spowalniają ruch na autostradzie. Po prostu wjeżdżasz na Węgry i niczym interesować się nie musisz. W pozostałych krajach tranzytowych za przejazd autostradami płaci się na bieżąco. Warto więc zaopatrzyć się jeszcze w Polsce w walutę Euro o relatywnie niskich nominałach.

winietka na Węgry
Przed wyjazdem na Węgry lepiej jest wnieść opłatę za przejazd autostradami przez internet. Wydrukowane potwierdzenie należy… schować głęboko do szuflady na okres 2 lat. Nie ma potrzeby zabierać go ze sobą.

SAMOCHODEM NA KRETĘ A WIĘC REZERWUJEMY PROM

Przed wyjazdem samochodem na Kretę zdecydowanie warto jeszcze zakupić bilety na prom z Pireusu do Chanii lub Heraklionu. Łatwo i szybko dokonasz tego na stronie <<TUTAJ>>. Potwierdzenie zakupu biletów musisz koniecznie wydrukować i zabrać ze sobą. W Pireusie takie potwierdzenie wymienić musisz przed wypłynięciem w rejs na właściwe bilety, inaczej nici z Twojej podróży promem.

Prawda, że to wszystko bardzo proste? Ale przecież póki co Twoja podróż jeszcze się nawet nie zaczęła. Schody dopiero się zaczną. Więcej dowiesz się <<TUTAJ>>.

2 thoughts on “SAMOCHODEM na KRETĘ. Przed wyjazdem.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *