Sałatka śledziowa z burakami to nie lada gratka dla amatorów śledzia. Powinni oni być zadowoleni. Dodanie do śledzi pieczonych buraków nadaje sałatce specyficznego smaku. Zapewne nie każdemu to połączenie przypadnie do gustu. Eksperymentując w kuchni jednak należy i wierzę, że większości z Was ta sałatka śledziowa z burakami po prostu zasmakuje. Oczywiście w głównej roli musi być dobry śledź a’la matjas. Do niego dokładamy korniszony (jeśli wolisz możesz użyć ogórków kiszonych), Twoją ulubioną paprykę i pieczone buraki – koniecznie. No i pamiętaj o cebuli, bo śledzie ją uwielbiają. Całość zwiąże gęsty jogurt typu greckiego. A nie mówiłem, że będzie ciekawie? Zapraszam.


SAŁATKA ŚLEDZIOWA Z BURAKAMI

SKŁADNIKI:

  • 250 gramów filetów śledziowych typu matjas;
  • 2 buraki czerwone;
  • gęsty jogurt naturalny typu greckiego;
  • pół pomarańczowej papryki;
  • kilka korniszonów;
  • pół cebuli;
  • sól, pieprz;

SAŁATKA ŚLEDZIOWA Z BURAKAMI PRZYGOTOWANIE:

1. Przygotuj 250 gramów filetów śledziowych typu matjas. Ryby umyj pod bieżącą wodą i jeżeli trzeba mocz je w wodzie dodatkowo kilkanaście minut, aby zmniejszyć stopień zasolenia. Następnie osusz śledzie i pokrój śledzie w drobną kosteczkę.

SAŁATKA ŚLEDZIOWA z burakami

2. Również w drobną kostkę pokrój połowę pomarańczowej papryki i przełóż ją razem ze śledziem do miski. Jeżeli wolisz inny kolor papryki nie wahaj się jej użyć. Ja użyłem pomarańczowej, aby sałatka śledziowa z burakami była jak najbardziej kolorowa, nawet pod płaszczem koloru buraczanego.

SAŁATKA ŚLEDZIOWA z burakami

3. Pokrój w drobną kosteczkę kilka korniszonów i również przełóż do miski.

SAŁATKA ŚLEDZIOWA z burakami

4. Buraki dobrze umyj i osusz. Ułóż je w naczyniu żaroodpornym, skrop oliwą, posól gruboziarnistą solą morską i piecz w piekarniku około 30-45 minut. Wczesne buraki będą oczywiście piekły się krócej, te starsze wymagają nieco więcej czasu. Upieczone buraki przestudź, obierz ze skóry i pokrój w drobną kostkę. Oczywiście pieczenie jednego, czy dwóch buraków specjalnie do tej sałatki przez blisko godzinę byłoby absurdem, dlatego warto pomyśleć zawczasu; jeżeli wiesz, że będziesz w najbliższym czasie używać piekarnika po prostu kup składniki do tej sałatki, a buraki wrzuć do piekarnika przy okazji pieczenia innych smakołyków, np. mięsa, czy warzyw.

SAŁATKA ŚLEDZIOWA z burakami

5. Buraki wraz z drobno pokrojoną w kosteczkę cebulą przełóż do miski. Posól i popieprz sałatkę pamiętając, że śledzie są dość słone, nawet po ich wymoczeniu w wodzie.

SAŁATKA ŚLEDZIOWA z burakami

6. Spoiwem w tej sałatce są dwie kopiate łyżki gęstego jogurtu typu greckiego. Wymieszaj wszystko dobrze i wstaw do lodówki na pół godziny. Po tym czasie sałatka nabierze pięknego koloru.

SAŁATKA ŚLEDZIOWA z burakami


SAŁATKA ŚLEDZIOWA Z BURAKAMI

Smakuje doskonale po paru godzinach, gdy składniki „przegryzą się”.

SAŁATKA ŚLEDZIOWA z burakami

Wolisz SAŁATKĘ ZIEMNIACZANĄ? Wypróbuj przepis <<TUTAJ>>.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *