Roster śliwkowy ze śliwek węgierek

Roster śliwkowy, czyli konfitura z kawałków śliwek węgierek gotowanych z dodatkiem cukru, startego jabłka i cynamonu.

Roster śliwkowy to coś pomiędzy kompotem, a marmoladą. Najlepszymi owocami na roster są morele i właśnie śliwki węgierki. Owoce należy gotować kilkanaście minut, aż część z nich rozpadnie się i powstanie wspaniały, aromatyczny, gęsty sos owocowy. Nadaje się do spożycia natychmiast, ale możesz go również „zamknąć” na gorąco w słoiczku (wytrzyma kilka dni) lub zapasteryzować (wytrzyma kilka miesięcy). Taki mały, niepozorny słoiczek w pysznymi śliwkami da Ci w środku zimy wiele radości.

Składniki

2,5 kilograma śliwek węgierek;
500 gramów cukru;
2 laski cynamonu;
1 duże jabłko;
2 lub 3 cytryny;

Roster śliwkowy przepis

Najpierw przygotuj 2,5 kilograma śliwek węgierek. Najlepsze są zdecydowanie takie z własnego sadu, albo z wiadomego pochodzenia. Ja miałem szczęście zakupić je bezpośrednio od znajomego, posiadającego sady owocowe w Łącku. Stąd pochodzi znakomita śliwowica łącka, zatem wysoka jakość śliwek i ich smak jest bezdyskusyjny.

Obrabiamy śliwki

Śliwki dobrze umyj, osusz, przerwij na połowę i, oczywiście, usuń pestkę. Przełóż przepołowione śliwki do garnka, a następnie zasyp cukrem (na 2,5 kilograma śliwek dałem 500 gramów cukru, śliwki w sobie mają już sporo słodyczy). Ponadto wrzuć 2 laski cynamonu i dodaj starte na grubych oczkach tarki jedno jabłko. Wlej szklankę wody i postaw na gaz. Gotuj owoce około 10 minut mieszając delikatnie od czasu do czasu.

Gotujemy śliwki na roster

Wyciśnij do garnka sok z cytryny. Ile ? Nie wiem, próbuj po dodaniu soku z całej cytryny (smak musi być wyważony pomiędzy słodkim, a kwaśnym). Sok próbuj zawsze z kawałkiem śliwki, wtedy dopiero poznasz smak całości (sam sok zawsze będzie się wydawał zbyt słodki). Ja wycisnąłem w sumie sok z aż trzech cytryn.

Roster śliwkowy jest gotowy, gdy większość owoców się rozpadnie, ale część pozostanie w kawałkach, a jego kolor będzie fioletowy (bordowy ?).

Gorącą konfiturę od razu przekładaj do wcześniej umytych i wyparzonych słoików. Ja użyłem małych słoiczków o pojemności 0,33 litra (z podanych ilości składników w sumie wyszło około 3 litrów rostera). Wypełnij każdy słoik rosterem i bardzo dobrze go zakręć zakrętką.

Porada-> dobre śliwki, to pyszny roster. Użyj najlepiej takich zerwanych prosto z drzewa.

Włóż słoiki do garnków wyłożonych ściereczką, wlej wrzątek do wysokości 2⁄3 słoiczków, a następnie pasteryzuj na bardzo małym ogniu 20 minut. Po pasteryzacji słoiki rozłóż na ściereczce dnem do góry. Przykryj je następną ścierką i pozostaw na około 1 godzinę. Po tym czasie odwróć słoiki wieczkiem do góry, ponownie przykryj ścierką i pozostaw na noc do wystygnięcia. Przechowuj w chłodnym pomieszczeniu.

Doskonale sprawdza się jako dodatek do naleśników, kopytek, klusek, jako polewa do ciast, dodatek do jogurtu na śniadanie itd..


Wypróbuj knedle ze śliwkami. Super pyszne!


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *