Rosół drobiowy przez całkiem sporą część rosołofilów uważany jest za profanację rosołu. Dla takich ortodoksyjnych miłośników rosołu ta klasyczna polska zupa winna być przyrządzana jedynie na wołowinie z niewielkim dodatkiem warzyw. Jakaś może logika w tym jest, nie przeczę, ale się z tym nie zgadzam. Czasy orki w polu dawno minęły; nie musimy już najzwyczajniej w świecie najadać się do syta, aby na dzień następny do ciężkiej znowu pracy mieć siły. Możemy sobie pozwolić na delikatny i pyszny rosół z porządnej kury. Rosół drobiowy to rzecz pyszna, trzeba tylko umieć go zrobić. Składniki są banalne, ale sztuka ugotowania dobrego rosołu nie jest łatwa i wymaga co najmniej kilku podejść. Bo diabeł tkwi w szczegółach.


ROSÓŁ DROBIOWY

SKŁADNIKI:

  • pół wiejskiej kury;
  • duża porcja włoszczyzny;
  • sól, pieprz kolorowy w ziarnach;

ROSÓŁ DROBIOWY PRZYGOTOWANIE:

1. Przygotuj wszystkie składniki.

połowa wiejskiej kury i jarzyna do rosołu

2. Przygotuj mięso – do przyrządzenia rosołu drobiowego najczęściej używam kupionej prosto „od baby” kury. Jeżeli zależy mi na mocnym rosole biorę kurę starszą – z takiej po ugotowaniu mięso jest raczej niejadalne, za to rosół genialny. Gdy zależy Ci na dobrym rosole i kurzym mięsie ugotowanym smacznym, a nie przegotowanym dobądź kurę dość młodą. UWAGA: ze „sklepowych” kurczaków nigdy nie zrobisz dobrego rosołu. Jeżeli Ci się wydaje, że jest inaczej zrób kiedyś rosół z prawdziwej kury rosołowej „od baby” i porównaj ze swoim, „sklepowym”…

Kurę podziel na porcje (nóżka, pierś, skrzydełko, szyja), a następnie usuń skrzepy. Jeżeli naprawdę musisz pozbaw również kurę nadmiaru tłuszczu (jeśli takowy jest), przy czym słowo NADMIAR jest tutaj kluczem. Jeżeli usuniesz skrzętnie cały tłuszcz i nie daj bóg skórę nawet nie nastawiaj rosołu na tym mięsie…

UWAGA: Z kurczaka usuń starannie skrzepy, które zwykle znajdują przy kręgosłupie.

oczyszczanie pod wodą kawałków kurczaka

3. Tak przygotowane mięso opłucz starannie pod bieżącą wodą i włóż do dużego garnka. Wlewaj zimną wodę do garnka dość mocnym strumieniem zwracając uwagę, aby nie chlapać na boki, bo w ten sposób możesz zakazić całą kuchnię ewentualnymi bakteriami znajdującymi się na mięsie.

płukanie kawałków kurczaka

4. Wlaną do garnka z kurą wodę wylej, a następne w taki sam sposób wlej kolejną porcję zimnej wody do garnka z kurczakiem. Powtarzaj tę czynność kilka razy, aż świeżo wlana woda w garnku będzie czysta. Oznacza to, że wszystkie nieczystości z mięsa zostały usunięte. Wylej ostatnio wlaną wodę do garnka i teraz uczyń to samo raz jeszcze, jednak wlewaj wodę powoli, najlepiej za pomocą szklanki lub kufla. Na połowę większej kury wlej około 2,5 litrów zimnej wody.

nastawianie rosołu domowego

5. Nastaw garnek na gaz (średnie grzanie) i nie przykrywając garnka zaczekaj, aż woda prawie zawrze. W międzyczasie przygotuj jarzynę.

mięso z kurczaka nastawione do gotowania

6. Moja jarzyna do rosołu musi być naprawdę obfita i różnorodna. Uwielbiam, gdy mój rosół drobiowy dobrze czuć warzywami. Zwłaszcza latem, kiedy porcje włoszczyzny są bogate w nacie pietruszki i selera taki rosół mi smakuje. Moja sezonowa włoszczyzna składa się zawsze z: młodej marchewki (dobrze jest spróbować marchwi przed zakupem, czy odpowiednio słodka), młoda pietruszka wraz z natką, kawałek młodego selera wraz z natką, nieduży kawałek kalarepki, mały kawałek zielonej części pora, cebula (pomimo użycia pora cebulę i tak zawsze dodaję do rosołu), świeży lubczyk, kawałek włoskiej kapusty. Liścia laurowego i ziela angielskiego zwykle do rosołu nie dodaję, jednak czasem po prostu dla odmiany wrzucę jedno i drugie.

UWAGA: Liść laurowy i ziele angielskie to jedynie opcja przy gotowaniu rosołu drobiowego.

jarzyna i przyprawy do rosołu

7. Sól i pieprz to obowiązkowe przyprawy do rosołu. Sól dodaję himalajską, grubą, pieprz kolorowy (czarny, czerwony i zielony) – oba nie z jakichś szczególnych powodów, po prostu takich używam na co dzień. Zarówno sól, jaki i pieprz (a i zele angielskie, jeżeli dodaję) miażdżę w moździerzu tuż przed wsypaniem przypraw do rosołu. Na podaną ilość na początek dodaję 2 łyżeczki soli, 1 łyżeczkę pieprzu (wszystkie z lekką kopką…).

suche przyprawy do rosołu w moździerzu

8. Cebula obrana i opalana nad gazem być musi. Ja opalam „na czarno”, bo dopiero wtedy cebula nadaje rosołowi naprawdę znakomitego smaku.

opalanie cebuli do rosołu

9. Gdy woda w garnku z kurą powoli zaczyna „dochodzić” zbierz łyżką, chochelką itp pojawiające się na wierzchu szumowiny. Nie doprowadź do wrzenia wody dopóki nie usuniesz starannie wszystkich szumowin (oczywiście nie musisz robić tego z aptekarską dokładnością). Jeżeli porządnie umyłaś/łeś kurę na początku (tak, jak opisywałem) szumowin nie będzie dużo.

Rosół drobiowy

10. Po usunięciu szumowin włóż do garnka obraną i umytą włoszczyznę, zmiażdżone w moździerzu przyprawy oraz opaloną cebulę.

Rosół drobiowy klasyczny

11. Przykryj garnek pokrywką lub folią aluminiową tak, aby pozostawić wąską szparkę, którą para będzie uchodziła. Rosół drobiowy gotuj na bardzo wolnym ogniu – zupa ma jedynie „mrugać” (pyrkać); nie powinna się zagotować, bo rosół będzie mętny, nie zaś klarowny.

Rosół drobiowy klasyczny

12. Czas gotowania rosołu jest bardzo indywidualny. Wiadomym jest, że im dłużej gotowany rosół, tym lepiej „naciąga”. Zwróćcie jednak uwagę, że dotyczy to głównie rosołu wołowego, a jak wiadomo czas gotowania wołowiny z zasady jest długi. Moim zdaniem w przypadku rosołu drobiowego ze stosunkowo młodej kury optymalnym czasem gotowania jest 1,5 godziny. Taki czas gotowania zapewnia, że rosół drobiowy będzie przepyszny i wystarczająco „mocny”, mięso zaś nie będzie kompletnie wygotowane i zjecie je do rosołu z przyjemnością.

UWAGA: Optymalny czas gotowania rosołu drobiowego to 1,5 godziny.

Rosół drobiowy klasyczny

13. Gdy rosół jest już prawie gotowy spróbuj i w razie konieczności dopraw go do smaku solą. Wspaniały, czysty, klarowny, delikatny, pyszny. Przed Wami klasyczny rosół drobiowy. Teraz wystarczy już tylko wyjąć mięso, warzywa i przecedzić rosół przez gazę, aby pozostał czysty, klarowny bulion.

Rosół drobiowy klasyczny

14. Ugotuj makaron nitki według przepis na opakowaniu, jeżeli używasz makaronu kupnego. Zwróć uwagę, że dzisiaj w Polsce mało który makaron robiony jest z mąki i JAJEK – zazwyczaj jest to jakaś sucha masa jajeczna. Zawsze czytaj etykiety na opakowaniach. Zawsze wybieraj makaron o składzie mąka i jajka. Czyli prawdziwy.

w garnku gotuje się makaron nitki do rosołu


ROSÓŁ DROBIOWY

Podawaj zawsze gorący z kawałkami ugotowanej marchewki, posypany posiekaną natką pietruszki.

Rosół drobiowy klasyczny

Wolisz mocny ROSÓŁ na WOŁOWINIE? Przepis znajdziesz <<TUTAJ>>.


One thought on “ROSÓŁ DROBIOWY klasyczny”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *