Aromatyczne risotto z kurkami lasem pachnące

Risotto z kurkami to danie pachnące lasem, bo lasem pachną znajdujące się z nim grzyby leśne, czyli kurki. Aromatyczny od wywaru grzybowego ryż połączony z kurkami należy na koniec posypać serem parmezanem i wzbogacić smakiem masła.

Risotto z kurkami to danie sycące, ale przede wszystkim bardzo aromatyczne. Oczywiście gdy kurki są świeże, najlepiej takie prosto z lasu. Przy budowaniu smaku każdego risotti najważniejszym jest przygotowanie odpowiednio aromatycznego bulionu, w którym gotowany będzie ryż. W tym wypadku bulion winien mieć wyraźny smak grzybów. Jeśli nie dysponujesz takim bulionem przygotujesz go łatwo na bazie wywaru jarzynowego lub nawet drobiowego. Wystarczy nieco go rozrzedzić wodą, dodać suszonych grzybów, a następnie zagotować i doprawić do smaku solą i pieprzem. Mając taką bazę Twoje risotto z kurkami zachwyci wszystkich współbiesiadników. Będzie niesamowite.

Składniki

200 gramów ryżu do risotto (arborio, carnaroli itp);
1 litr domowego bulionu grzybowego;
250 gramów świeżych kurek;
1 spora cebula (biała lub szalotka);
ser pecorino lub parmezan;
masło;
sól, pieprz;

Przepis na risotto z kurkami

Bulion grzybowy to bardzo ważna składnik przy tworzeniu risotto z kurkami. Jako bazy możesz użyć lekkiego wywaru drobiowego lub jarzynowego, ale grzyby muszą się również znaleźć w nim i to one muszą nadawać smak i aromat. Najlepiej do takiej gorącej bazy wrzucić kilka suszonych grzybów i pozostawić do namoczenia na 20 minut. Następnie bulion z grzybami należy gotować kolejne 20 minut na wolnym ogniu, a na końcu doprawić solą i pieprzem. Warto pamiętać, aby bulionu nie solić zbyt mocno bowiem ser, który zostanie dodany na koniec do risotto będzie i tak dość słony.

Szalotkę lub białą cebulę pokrój w drobną kostkę. Tradycyjna, żółta cebula nie nadaje się do risotto, ponieważ jest zbyt intensywna w smaku.

Zaczynamy robić risotto z kurkami leśnymi

Na patelni lub w garnku o dużej średnicy rozgrzej do średniej temperatury oliwę i masło. Wrzuć na patelnię cebulę i smaż krótko, aż się zeszkli. Wtedy dorzuć ryż i smaż kolejne 2-3 minuty, aby i on się zeszklił. Wlej na patelnię chochelkę bulionu grzybowego i gotuj ryż na małym ogniu od czasu do czasu mieszając.

Porada-> bulion musi być cały czas na ogniu i powoli gotować się, aby z chwilą dolania go do ryżu nie zatrzymać procesu gotowania się ryżu.

Gdy większość bulionu odparuje z patelni wlej kolejną chochlę bulionu. Tak czyń do momentu, aż ryż stanie się „al dente”.

Przygotuj grzyby

W międzyczasie, gdy ryż się gotuje przygotuj kurki. Usuń z nich kozikiem nieczystości, przelej bardzo krótko (3 sekundy, nie dłużej) na durszlaku zimną wodą, odsącz i wrzuć na patelnię z roztopionym masłem klarowanym. Kurki posól i posyp świeżo zmielonym pieprzem, a następnie smaż kilka minut.

Wielki finał

Gdy ryż jest „al dente” pozostaw w nim pół chochelki bulionu. Wrzuć na patelnię z ryżem przesmażone kurki, nawet jeśli nie odparowała z nich cała woda. Da ona świetny aromat Twojemu risotto. Zamieszaj delikatnie i wyłącz gaz pod patelnią. Wrzuć starty ser (garść) i 1-2 łyżki masła. Delikatnie zamieszaj całość, przykryj pokrywką i pozostaw na 2 minuty. To bardzo ważny moment przy przyrządzaniu risotto, więc nie pomijaj go!

Risotto z kurkami sposób podania

Podawaj w głębokich talerzach. Dobre risotto to risotto lekko lub dość mocno „lejące się”. Bądź gotowy na niesamowity smak i aromat grzybów.


Wypróbuj również ryż z groszkiem i kiełbasą. Prosto, smaczne i szybko. Warto!


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *