Płaskowyż Lasithi to jedna z największych atrakcji greckiej wyspy Kreta. Położony na wysokości blisko 900 metrów nad poziomem morza płaskowyż w krajobrazie górzystej Krety jest rzeczywiście czymś niezwykłym. W przeciwieństwie do pozostałych rejonów wyspy zimy są tutaj srogie, a śnieg zalega nawet do połowy wiosny. Lokalsi mówią, że każde 100 metrów nad poziom morza to jeden stopień temperatury mniej. W ten sposób tłumaczą, że na Lasithi temperatura powietrza jest zwykle niższa od temperatury nad morzem o 8-9 stopni.

PŁASKOWYŻ LASITHI CZYLI ZEUS NAM SIĘ RODZI

Według greckich mitów to właśnie tutaj w jednej ze znajdujących się w okolicy jaskiń urodzić miał się Zeus. Jaskinia ta znajduje się w Psychro, a nazywana jest Dikti. Oczywiście dostępna jest dla turystów za opłatą. Objechanie całego płaskowyżu dookoła samochodem zajmuje nie więcej niż 30 minut i to właśnie tak sposób jego zwiedzania wybiera 95 % turystów. Podczas objazdu turyści zatrzymują się zwykle jedynie właśnie na zwiedzenie wspomnianej groty i na posiłek w jednej z tawern w okolicznych wioskach.

PRAWDZIWE OBLICZE LASITHI

Wytrwanym odkrywcom proponuję zupełnie inny sposób poznania tego rzeczywiście niezwykłego miejsca. Aby poczuć to miejsce i naprawdę odkryć warto zostać tutaj na 2-3 dni. Poczujecie niewiarygodną ciszę, gdy jednodniowi turyści czmychną stąd czem prędzej. Będziecie mieć czas porozmawiać z niezwykłymi ludźmi, którzy zamieszkują tutejszy rejon. Spróbujecie pieczystego (pieczone na grillu w całości jagnię) w towarzystwie lokalsów. Zaskoczeni odkryjecie, że noce na Lasithi potrafią być naprawdę chłodne, nawet latem. No i będziecie mieć czas trochę po okolicy pospacerować. Bo jest gdzie.

płaskowyż Lasithi
Płaskowyż Lasithi wart jest, aby zostać tutaj przynajmniej na jedną noc.

NOGI ZA PAS I W GÓRY

W miejscowości Dzermiado zaczyna się szlak pieszy prowadzący na Karfi, najwyższy okoliczny szczyt położony na wysokości blisko 1.150 mnpm. Już po drodze na szczyt widoki oszałamiają. Z samego zaś Karfi rozpościera się niewiarygodny widok nie tylko na najbliższą okolicę, bowiem dostrzec można również oddalony o prawie 70 kilometrów Heraklion. Z Karfi do Dzermiado wracamy szlakiem E4, z którego z kolei podziwiać można płaskowyż Lasithi z góry. Wędrówka zajmuje około 3 godzin i jedynie ostatnie podejście na szczyt jest wymagające i dość męczące w palącym słońcu. Długość wędrówki to około 8 kilometrów, przewyższenia w granicach maksymalnie 400 metrów. Taka wędrówka to idealny sposób na poznanie płaskowyżu i okolicy. To zupełnie inne doznania, aniżeli 30 minutowy objazd płaskowyżu samochodem.

zapis trasy wędrówki w aplikacji Rother
Screen z telefonu z aplikacji <<Rother>>. U góry ukształtowanie szlaku na Karfi, czas przejścia całej trasy oraz przebyta odległość. Na dole czerwonym kolorem aplikacja oznaczyła pokonaną trasę.

A GDY PŁASKOWYŻ LASITHI TO ZA MAŁO

Opuszczając Płaskowyż Lasithi warto udać się samochodem do nadmorskiej miejscowości Malia. Nie żeby była jakaś szczególna, bo nie jest. Ale dojazd do niej z Lasithi gwarantuje niezapomniane widoki. Trzydziestominutowy zjazd z poziomu 900 metrów płaskowyżu Lasithi do położonej nad morzem Malii to niekończące się serpentyny i zapierające dech w piersiach widoki. Nie, nie możesz takiej atrakcji pominąć. Panie i Panowie, zapraszam na płaskowyż Lasithi.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *