Placki z pomidorów w greckim stylu

Placki przygotowane ze startych pomidorów Lima z dodatkiem startej cukinii, sera, świeżych ziół i mąki, smażone na patelni tuż przed ich podaniem.

Placki przygotowane ze startych pomidorów Lima z dodatkiem startej cukinii, sera, świeżych ziół i mąki, smażone na patelni tuż przed ich podaniem. Zwykle takie placki przygotowywane są z jednego warzywa, ale czasem warto połączyć 2 lub 3 z nich, aby nieco odmienić smak. W tym przypadku placki przygotowywane są po prostu z samych pomidorów. Owszem, dodałem jeszcze kawałek cukinii, ale i małą garstkę twardego startego sera. Placki z pomidorów smakują znakomicie i wbrew pozorom wcale się nie rozlatują w trakcie smażenia, ani ich konsumpcji.

Składniki

4 duże pomidory (najlepiej lima);
1 mała cukinia;
2 białe cebule;
odrobina sera;
świeża mięta;
natka pietruszki;
nać koperku lub fenkuła;
mąka pszenna;
sól, pieprz;

Przepis na placki z pomidorów

Połowę pomidorów pozbaw skórek, pokrój na małe kawałki, a następnie odsącz je z nadmiaru wody. Cebule obierz i drobno posiekaj. Idealnie, gdyby to była biała cebula lub nawet szalotka, które są po prostu łagodniejsze w smaku. Pomidory i cebulę umieść w misce, a następnie dodaj posiekane natkę pietruszki i koperku lub fenkuła. Świeża mięta to również obowiązkowy dodatek, nie pomijaj jej, doda fantastycznej nuty świeżości Twoim plackom.

Cukinię zetrzyj na grubych oczkach tarki, odciśnij dobrze z nadmiaru wody i wrzuć do miski. Zetrzyj do miski pozostałe pomidory, skórki wyrzuć. Jeżeli Twoje pomidory są zbyt wodniste odsącz je z nadmiaru płynu, a dopiero potem przełóż do miski. Następnie zetrzyj do miski trochę sera. Może to być cheddar, mozzarella lub inny dobrze topiący się. Oczywiście może to być ser twardy, który wcale dobrze się nie topi. Dzięki temu jego kawałki będą wyczuwalne podczas jedzenia placków. To też ma swój urok. Całość posól i posyp świeżo zmielonym pieprzem.

Porada-> zbyt duża ilość sera spowoduje, że placki zaczną się przypalać.

Cała sztuka zrobienia dobrych placków z pomidorów to umiejętność połączenia ich składników za pomocy jak najmniejszej ilości mąki. Dosypuj więc po trochu mąkę i mieszając co jakiś czas sprawdzaj, czy ciasto ma już właściwą konsystencję. Mąka ma połączyć składniki, ale jej nadmiar pozbawi smaku całe danie. W razie konieczności dopraw jeszcze całość do smaku i dodaj np. więcej ziół, tego nigdy za wiele.

Nakładaj łyżką stołową ciasto na średnio rozgrzaną oliwę na patelni i smaż placki z pomidorów z obu stron. Krótko, aby się ładnie zrumieniły. Świetnie smakują podane z prawdziwym greckim jogurtem. Wiesz, takim gęstym, który ma 10% tłuszczu.


Zobacz z czym możesz podać tradycyjne placki ziemniaczane.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *