Pizza doskonała, najlepsza, pyszna to marzenie każdego z nas. Wiele rodzimych pizzerii wciąż oferuje koszmary, nie wiedzieć czemu zwane pizzą. Dlatego warto nauczyć się zrobić dobrą pizzę samodzielnie. Gdy czasu nieco więcej taką pizzę przyrządzić będziecie mogli we własnej kuchni, by cieszyć się jej dobrym smakiem. W pięciu krokach przedstawię Wam co należy zrobić, aby pizza była jak należy. Jeżeli te kroki wykonacie będziecie zachwyceni, a przepis umieścicie na górnej półce w swojej kuchni, aby był zawsze pod ręką.

PIZZA DOSKONAŁA NA STARCIE

Pierwszy krok, jaki musisz wykonać to przygotowanie ciasta. Ciasto na pizzę składa się od setek lat z tych samych składników, więc czarów tutaj nie ma. Są jednak niuanse, tajniki, czy sekrety dobrego ciasta, które znają tylko najlepsi pizzaioli. Nam, zwykłym ludkom pozostaje tylko metoda prób i błędów. Zastosuj się do moich wskazówek, a Twoje ciasto będzie naprawdę super. Na potrzeby domowe w zupełności wystarczy. Przepis na CIASTO NA PIZZĘ znajdziesz <<TUTAJ>>.

domowe ciasto na pizzę
Ciasto na pizzę musi być porządnie wyrobione i jeszcze lepiej wyrośnięte

[FMP]


PIZZA DOSKONAŁA CZYLI SOS POMIDOROWY BYĆ MUSI

Pizza bez sosu bez pomidorowego to jak żołnierz bez karabinu. No nie, bez przesady, spotyka się również tzw. białe pizze, które takowego sosu nie zawierają. Te jednak zostawiamy, bo pomidory kochamy i chcemy dobry sos na pizzę nałożyć. Sos pomidorowy na pizzę można przygotować ze świeżych pomidorów lub takich z puszki. Sos musi być gęsty i intensywny w smaku, dobrze odparowany. Jak sprawdzić, czy jest? Nalej chochelkę sosu na talerz i zaczekaj minutę. Jeżeli z sosu na jego obrzeżach zacznie oddzielać się woda to znaczy, że sos wymaga dalszego odparowania. Przepis na najlepszy SOS POMIDOROWY do pizzy znajdziesz <<TUTAJ>>.

domowy sos pomidorowy do pizzy
Dobry sos pomidorowy do pizzy winien być intensywny w smaku i dobrze odparowany

MOZZARELLA ZWYKŁA CZY DI BUFALA

Mozzarella to obowiązkowy dodatek do pizzy. Idealnie ciągnąca się stanowi o charakterze całej pizzy, więc nie ma mowy, aby jej mogło zabraknąć. A jaka mozzarella? Przede wszystkim taka najwyższej jakości. Jak najświeższa. Nie kupuj takiej, której ważność wkrótce się kończy. A czy di bufala, czy z mleka krowiego? Sprawa dyskusyjna. Mozzarella di bufala zawiera 45 % tłuszczu, jest aksamitna, kremowa, pyszna. Powodem jest charakterystycznego smaku jest m.in. duża zawartość serwatki. Mozzarella wytwarzana z mleka krowiego zawiera ledwie 21% tłuszczu i tej serwatki ma znacznie mniej. Reasumując, di bufala z pewnością jest smaczniejsza, dlatego… lepiej zjeść ją na surowo.

sałatka caorhse z kolorowych pomidorów
Sałatka caprese to kwintesencja włoskiej kuchni. Prosto i piekielnie smacznie.

Pamiętajcie również, że nasze piekarniki nie osiągają takiej temperatury, jak piece do pizzy (około 430 – 480 stopni w zależności od miejsca w piecu), w efekcie domowe pizze lubią podmakać. Aby temu zapobiec mozzarellę po pokrojeniu (lub porwaniu) odsącz na durszlaku, aby odciekło z niej jak najwięcej płynu. Następnie osusz ją ręcznikami papierowymi. A mozzarellę di bufala lepiej zjeść tak, jak w przepisie <<TUTAJ>>.

pizza doskonała rozerwana kula mozzarelli w dłoni
Mozzarella di bufala smakuje znakomicie. Dlatego nie używam jej do pizzy, wolę zjeść ją solo lub w sałatce caprese.

PIZZA PRAWDZIWA CZY ALLA POLACCA

Pizza powstała jako pożywienie biednych ludzi. Powstała z biedy. Włoski wieśniak z Neapolu robił prosty placek z wody i mąki, a nakładał na niego to, co miał. Czyli pomidory, ser i bazylię. To dzięki swojej prostocie i najwyższej jakości składników w pizzy zakochał się cały świat. Proszę, uszanuj to i nie nakładaj na pizzę 40 składników. Taka wersja pizzy „alla Polacca” już dawno jest passe. <<PIZZA z SALAMI>>? Jasne. Użyj więc salami i jakiegoś warzywa, np. karchocha. Chcesz pizzę z serami? Nie nakładaj wszystkich „na kupę”. Zrób każdą ćwiartkę pizzy z dodatkiem innego sera.

środek pizzy z różnymi dodatkami
Salami, oliwki, karczochy i pieczarki. Pizza „na bogato”, ale z zachowaniem właściwych proporcji i ilości.

LA GRANDE FINALE CZYLI PIECZEMY PIZZĘ

Pieczenie pizzy to bardzo ważna spawa. Jak wspomniałem powyżej tradycyjne piece opalane drewnem używane w porządnych pizzeriach utrzymują wewnątrz temperaturę pomiędzy 430 – 480 stopni Celsjusza. Pieczenie pizzy w takim piecu to czysta przyjemność, która trwa jednak … bardzo krótko. Jedna, może półtorej, góra dwie minuty i pizza gotowa. Nasze piekarniki w tym względzie takiej konkurencji nie wytrzymują, a 250 stopni to wszystko co mogą z siebie wydać.

Pomimo to można upiec dobrą pizzę w domu. Pamiętajcie jednak, że całkowity <<czas pieczenia pizzy>> w domowym piekarniku nie powinien przekroczyć 5-7 minut. Uwierzcie, że to wystarczy, trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. Przerażenie mnie ogarnia, gdy słyszę, że niektórzy pieką pizzę minut… dwadzieścia!

pizza doskonała
W piecu opalanym drewnem pizza piecze się niewiele ponad minutę.

PRZED PIECEM CZY PO PIECU

Są takie produkty, które wysokiej temperatury nie tolerują. Mowa o delikatesach, o produktach niezwykłych, delikatnych, subtelnych. Jeżeli włożysz je do pieca staną się niesmaczne. Szynki i wędliny dojrzewające (parmeńska, coppa), czy np. burrata to smakołyki, które najlepiej smakują jedzone w temperaturze pokojowej solo. Jeżeli chcesz je użyć do swojej pizzy nałóż je dopiero po jej wyjęciu z pieca. A zatem: ciasto z sosem pomidorowym i mozzarellą, salami, salsiccie, warzywa itp. możesz nałożyć „przed piecem”. Delikatesy i zioła nakładaj świeże – zawsze „po piecu”. Twoja pizza dzięki temu będzie wyjątkowa.[/FMP]

szynka parmeńska z melonem
Szynka parmeńska na pizzy? Jak najbardziej tak. Ale tylko w temperaturze pokojowej. Jeżeli masz zamiar ją wsadzić do piekarnika lepiej ją zjedz z melonem…

PIZZA DOSKONAŁA – POSŁOWIE

Nigdy, przenigdy nie polewaj pizzy keczupem. Błagam, proszę. Jeżeli pizzę przygotował dobry pizzaiolo nie będzie potrzeby również dodawać żadnych przypraw. Jedz pizzę rękami, kawałek po kawałku. To dawne jadło wieśniaków, biedoty, więc używanie sztućców jest co najmniej dziwaczne. Poza tym uwierz, pizza jedzona rękami smakuje znacznie lepiej. No to co? Bierzemy się do roboty. Smacznego 🙂

pizza doskonała
Pokrój albo porwij pizzę na kawałki, weź pierwszy z brzegu kawałek do ręki, złóż go wzdłuż na połowę i zajadaj ze smakiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *