Pita ze szpinakiem ziołami i serem po grecku

Pita przygotowana z domowego ciasta z mąki i wody i wypełniona duszonym szpinakiem i innymi ziołami oraz serem. Na koniec pita została zapieczona.

Pita ze szpinakiem znana na całym świecie jako spanakopita nie jest w tym przypadku pierwowzorem mojego placka. Owszem zawiera on przede wszystkim szpinak, ale poza nim także mnóstwo innych świeżych ziół oraz ser. Również ciasto przygotowałem samodzielnie i jest to zwykłe proste ciasto w zastępstwie ciasta filo. Pamiętaj, że tylko od Ciebie zależy ostateczna forma i smak przygotowywanych przez Ciebie potraw. Rownież greckiej pity.

Składniki

500 gramów świeżego szpinaku
mały pęczek koperku
świeża mięta do smaku
natka pietruszki
dymka
ser według uznania
250 gramów mąki pszennej
płaska łyżeczka drożdży
oliwa
sól, pieprz

Pita ze szpinakiem przepis

Posiekaj dymkę i wrzuć na patelnię z oliwą. Smaż ją na średnim ogniu około minuty, a następnie wrzuć posiekany szpinak, posól go i dodaj świeżo zmielony pieprz. Smaż chwilę aż szpinak zmniejszy swoją objętość, a woda w większości odparuje. Wrzuć do szpinaku posiekany koperek, miętę oraz natkę pietruszki.

Użyj mocy świeżych ziół

Ilość i proporcje świeżych ziół dostosuj do swojego upodobania kulinarnego. Pamiętaj jednak, że zarówno koperek jak i mięta mają dość wyraźny smak. Z tego powodu nie przesadź z ich ilością, bowiem Twoja pita powinna mieć zrównoważony smak. Nie żałuj za to soli i pieprzu. Jak każdy farsz i ten powinien być dobrze przyprawiony. Gdy zioła nabiorą smaku, a woda odparuje zdejmij je z patelni i pozostaw na sicie, aby odciekły.

Przygotuj ciasto na pitę

Do miski wsyp 250 gramów mąki pszennej. Dodaj szczyptę soli i zamieszaj. Wlej 2 łyżki oliwy i wsyp niecałą płaską łyżeczkę suchych drożdży. Dodanie drożdży nie ma spowodować rośnięcia ciasta, lecz zapobiec jego pękaniu po upieczeniu. Stopniowo wlewaj letnią wodą do mąki i zagniataj ciasto około 7 minut. Następnie włóż je do miski, przykryj ściereczką i odstaw na 30 minut.

Porada-> dodatek sera wzbogaci smak pity, jednak nie jest obowiązkowy.

Do Twojej pity ze szpinakiem możesz, ale nie musisz dodać nieco sera lub serów. W tym akurat przypadku miałem trochę różnych serów w lodówce, więc dodałem je dla wzbogacenia smaku placka. Były to greckie odpowiedniki mozzarelli, bryndzy i twardego żółtego sera z płatkami chili. Twarde sery zetrzyj na tarce.

Pita ze szpinakiem sposób przygotowania

Gotowe ciasto na pitę ze szpinakiem podziel na dwie części. Jedną z nich rozwałkuj cienko. Rozwałkowane ciasto rozłóż w formie (wybór formy pozostawiam Tobie, ja użyłem formy na pizzę). Na ciasto nałóż dobrze odsączone i odciśnięte zioła , a następnie nałóż starte sery oraz kleksy z bryndzy. Rozwałkuj cienko drugą połowę ciasta i nałóż na pitę. Zaciśnij brzegi pity, posmaruj ją oliwą i posyp ziarnami sezamu albo siemienia lnianego.

Pieczemy pitę ze szpinakiem

Piecz placek w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza przez około 40 minut. Gdy pita lekko przestygnie możesz ją już kroić i zajadać ze smakiem. Smakuje równie dobrze całkowicie przestudzona.


Wypróbuj oryginalny greckie stifado gulasz wołowy z Grecji. Przekonaj się jak smakuje zupa warzywna ze szpinakiem.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *