Pierś z kaczki z żurawiną w sosie własnym podana

Pierś z kaczki krótko smażona, a następnie pieczona i podana w sosie własnym z dodatkiem kremu balsamicznego i z żurawiną.

Pierś z kaczki z żurawiną w sosie własnym to jedno z najbardziej klasycznych dań kuchni polskiej. Swego czasu najpopularniejszą była kaczka pieczona w całości, podawana z pieczonymi jabłkami i duszoną czerwoną kapustą. Czasy się zmieniły, w sklepach pełne półki, więc i kaczek pod wszelaką postacią dostatek. Ostatnio to właśnie pierś z kaczki z żurawiną stała się właściwie daniem sztandarowym na polskich stołach. Nic dziwnego, bowiem przygotowanie tego rarytasu jest naprawdę łatwe, a samo danie wyśmienite. Taka kaczka podawana np. z kluskami śląskimi i modrą kapustą to prawdziwy kuchenny majstersztyk, którego nie powstydziłyby się najlepsze kuchnie świata.

Składniki

2 kacze piersi o wadze około 300 gramów każda;
suszony majeranek;
krem balsamiczny;
sól, pieprz;

Przepis na pierś z kaczki z żurawiną

Postaraj się, aby kupić jak najlepszej jakości piersi z kaczki, bowiem to właśnie one zdecydują o powodzeniu dania. Kacze piersi dokładnie umyj pod bieżącą wodą i osusz ręcznikami papierowymi. Następnie ostrym nożem ponacinaj na krzyż skórę uważając, aby nie naciąć mięsa pod skórą. Piersi z kaczki posól, posyp świeżo zmielonym pieprzem i natrzyj sporą ilością suszonego majeranku.

Smażymy piersi z kaczki

Przygotowane kacze piersi połóż na średnio rozgrzaną patelnię skórą do dołu i smaż kilka dobrych minut, aż skóra z kaczki wytopi się. Ważne, aby temperatura smażenia była średnia, dzięki czemu tłuszcz z kaczki wytopi się, a nie spali. Gdy tłuszcz się wytopi odwróć piersi z kaczki na drugą stronę i smaż kolejne kilka minut.

Kaczka idzie do pieca

Przesmażone piersi z kaczki przełóż skórą do góry do naczynia żaroodpornego i wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni. Piecz 15 minut ( w tym czasie uzyskasz mięso różowe w środku) lub dłużej, jeżeli wolisz mocniej ścięte mięso. Pamiętaj, że czas pieczenia zależy nie tylko od grubości piersi z kaczki, ale również od piekarnika.

Porada-> kontroluj czas pieczenia!

Podczas gdy kaczka się piecze przygotuj sos. W tym celu na patelnię z wytopionym tłuszczem i „smaczkiem” z kaczki wlej pół szklanki (lub nieco więcej) gorącej wody. Zeskrob z patelni pozostałości po pieczeniu, zamieszaj i zagotuj. To będzie znakomita baza do sosu do kaczki. Zawartość patelni przelej do małego rondelka i odstaw na bok aby się „ustał”.

Przygotuj sos do kaczych piersi

Gdy sos w rondelku nieco się ustoi zlej znajdujący się na wierzchu tłuszcz (zachowaj go, przyda się do innych celów), a pod rondelkiem zapal gaz. Zagotuj sos, nieco odparuj i wlej do niego 1 łyżeczkę kremu balsamicznego. W razie konieczności dopraw do smaku solą, pieprzem i/lub suszonym majerankiem. Wyłącz gaz pod rondelkiem.

Pierś z kaczki z żurawiną sposób podania

Wyjmij piersi z kaczki z piekarnika. Przełóż je z naczynia żaroodpornego na talerz i przykryj luźno folią aluminiową, aby mięso odpoczęło. Piersi z kaczki pokrój w poprzek na cienkie plasterki. Mięso powinno być soczyste. Podana polana sosem, z kluskami śląskimi, modrą kapustą oraz żurawiną to danie, za które można dać się nawet ogolić na łyso.


Poznaj sprawdzony przepis na kluski śląskie, warto!


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *