Paprykarz z ziemniaków i boczniaków na słoninie

Paprykarz z ziemniaków i boczniaków duszonych razem z cebulą i mieloną papryką na koniec podbite kwaśną śmietaną.

Paprykarz z ziemniaków to danie z rodowodem węgierskim. Paprykarz sam w sobie to węgierskie danie, w myśl którego zwykle białe mięso lub ryby dusi się w krótkim sosie, a na końcu doprawia śmietaną. Dzisiaj proponuję paprykarz nieco inny, bezmięsny, z ziemniaków z boczniakami. Jest równie pyszny, jak jego mięsny odpowiednik, o czym decyduje użycie niewielkiej ilości aromatycznej słoniny z mangalicy. Przygotowany według tego przepisu paprykarz z boczniakami jest naprawdę godny uwagi.

Składniki

500 gramów ziemniaków sałatkowych;
250 gramów boczniaków;
1 duża cebula;
mielona, słodka papryka;
mały kawałek wędzonej słoniny;
mąka pszenna;
gęsta, kwaśna śmietana;
szczypiorek;
sól, pieprz;

Przepis na paprykarz z ziemniaków i boczniaków

Przygotuj 500 gramów ziemniaków sałatkowych, 250 gramów boczniaków, 1 dużą cebulę, mieloną, słodką papryką, a także mały kawałek wędzonej słoniny. Wędzona słonina (najlepiej z mangalicy) nadaje paprykarzom niewiarygodnego smaku. Ja dodaję jej zawsze, ale Ty, jeśli chcesz uzyskać wegetariańską wersję dania zastąp ją olejem.

Boczniaki umyj, osusz i pokrój w duże kawałki. Ziemniaki obierz ze skórki, pokrój w półcentymetrowe plastry i umyj.                    Na patelnię wrzuć pokrojoną w kosteczkę słoninę ( lub olej roślinny), a gdy się lekko wytopi wrzuć posiekaną w drobną kostkę cebulę. Zeszklij ją.

Patelnię zdejmij z ognia, dodaj 2 łyżki mielonej, słodkiej papryki, wymieszaj, aby tłuszcz połączył się z papryką i połóż z powrotem na gaz. Dodaj na patelnię pokrojone ziemniaki, boczniaki, a następnie wlej szklankę wody. Posól, popieprz, przykryj patelnię pokrywką i duś całość około 20 minut.

Porada-> jeżeli chcesz mieć pewność, że ziemniaki nie rozpadną się podczas duszenia pokrój je w duże kawałki, a nie w plastry.

Gdy ziemniaki są miękkie dopraw danie do smaku w razie konieczności (ja zwykle dosypuję jeszcze mielonej papryki). Paprykarz jest już prawie gotowy. W szklance rozpuść łyżkę mąki w odrobinie zimnej wody, a następnie dodaj łyżkę kwaśnej śmietany.

Wymieszaj wszystko, dolej nieco płynu z paprykarzu, zahartuj i przelej zawartość szklanki do paprykarzu. Na koniec wrzuć na patelnię garść posiekanego szczypiorku. Podawaj ozdobiony kleksem śmietany, posypany szczypiorkiem i mieloną, słodką papryką.


Co powiesz na paprykarz z jesiotra ? Albo na przykład delikatny w smaku paprykarz z cielęciny. Oba przepisy prosto z Węgier.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *