Papryka faszerowana kurczakiem i kaszą jaglaną

Papryka faszerowana mięsem z gotowanego kurczaka oraz kaszą jaglaną, a następnie pieczona w domowym sosie pomidorowym.

Papryka faszerowana to bardzo wdzięczne danie, bowiem papryka jest idealnym warzywem do faszerowania. Twoim zadaniem jest zakup jak najlepszej jakościowo papryki. Jest coraz więcej miejsc handlowych (np. bazary), na których kupić można pyszną paprykę prosto od drobnych producentów. Jak już Ci się uda dostać taką porządną paprykę poczujesz różnicę w smaku, zwłaszcza, że proponowany przeze mnie farsz (mimo, że niepozorny) smakuje wybornie. Moja papryka faszerowana kurczakiem i kaszą warta jest wypróbowania.

Składniki

200 do 300 gramów mięsa ugotowanego kurczaka;
1 szklanka kaszy jaglanej;
1 cebula;
około 6 do 8 sztuk małych, podłużnych papryk;
szczypiorek, dymka, natka pietruszki;
750 ml przecieru pomidorowego;
po 1 łyżeczce suszonej bazylii, ziół prowansalskich i oregano
pół łyżeczki suszonych płatków chilli;
1 lub 2 ząbki czosnku;
sól, pieprz;

Papryka faszerowana przepis

Bazą farszu do moich papryk jest kurczak. Taki, który pozostał np. po niedzielnym rosole lub z porcji rosołowych, na których robiliście wywar drobiowy. Myślę, że takiego mięsa z kurczaka potrzebować będziesz 200 do 300 gramów. Mięso drobno posiekaj.

Do garnka wlej 2 szklanki wrzącej wody, lekko ją posól, a następnie wsyp 1 szklankę kaszy jaglanej. Gotuj kaszę około 10 minut, aż wodę niemal całkowicie wyparuje. Gdy tak się stanie przykryj garnek pokrywką, wyłącz pod nim gaz i pozostaw na palniku, na którym kasza się gotowała. Kasza „dojdzie” i napęcznieje w ciągu następnych kilkunastu minut.

Porada-> kaszę jaglaną należy przepłukać przed gotowaniem, aby pozbawić ją charakterystycznej goryczki.

Do dużej miski włóż posiekane mięso z kurczaka i ugotowaną kaszę jaglaną. Jedną dużą cebulę obierz i drobno posiekaj w kostkę. Przesmaż ją „na złoto” na oliwie i również wrzuć do miski. Farsz dopraw solą i świeżo zmielonym pieprzem, dodaj także garść posiekanego szczypiorku, dymki lub natki pietruszki (ewentualnie każdego z tych ziół po trochu). Następnie farsz bardzo dokładniej wymieszaj. Dzięki użyciu kaszy jaglanej będzie on bardzo kleisty. Przykryj miskę z farszem folią spożywczą i odstaw ją na bok.

Podczas gdy farsz się „przegryza” przygotuj sos pomidorowy. W tym celu do garnka wlej 750 ml przecieru pomidorowego (passaty). Zagotuj i przypraw suszonymi bazylią, oregano, a także ziołami prowansalskimi. Sos posól i popieprz. Po kilku minutach dodaj do sosu ostrą papryczkę chilli lub tak, jak ja suszone płatki chilli. Możesz również wgnieść 1 lub 2 ząbki czosnku, to nigdy nie zaszkodzi. Gotuj sos na małym ogniu, aby większość wody odparowała z sosu. Gotowy sos pomidorowy przelej do naczynia żaroodpornego, w którym będziesz zapiekać paprykę.

Podłużne, nieduże słodkie papryki umyj i osusz. Odetnij z każdej z nich „czapeczkę” i zachowaj ją.  Następnie papryki wypełnij farszem z kurczaka i kaszy jaglanej. Farszu możesz dać dużo, kasza jaglana to nie ryż, nie spęcznieje podczas pieczenia, ponieważ zrobiła to wcześniej „dochodząc” w garnku.

Papryka faszerowana sposób podania

Nafaszerowane papryki przykryj czapeczkami i zepnij je wykałaczkami. Na koniec ułóż papryki na boku w naczyniu żaroodpornym z sosem pomidorowym. Twoja papryka faszerowana jest gotowa do zapiekania.

Paprykę faszerowaną zapiekaj w piekarniku w temperaturze 180 stopni przez około 1 godzinę i 15 minut, aż będzie „al dente” (chyba, że wolisz taką przesadnie miękką). Podawaj w naczyniu, w którym się piekła. Nie zapomnij wyjąć wykałaczek.


Spróbuj jak wspaniale smakuje papryka faszerowaną warzywami i kaszą . Super przepis!


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *