Paluszki rybne w cieście z mąki żytniej razowej

Małe kawałki ryby o kształcie podobnym jak tradycyjne paluszki rybne panierowane w cieście z mąki żytniej z dodatkiem otrębów żytnich, a następnie krótko smażone.

Małe kawałki ryby o kształcie podobnym jak tradycyjne paluszki rybne panierowane w cieście z mąki żytniej z dodatkiem otrębów żytnich, a następnie krótko smażone. Te paluszki rybne w cieście to moja odpowiedź na przemysłową, sklepową wersję paluszków rybnych. Po pierwsze kto powiedział, że paluszki rybne muszą być zrobione z mielonej ryby? Ano ich producenci powiedzieli, bo do „mielonki” wepchnąć da się wszystko, a smak zbudować można chemią. Moje paluszki rybne w cieście to całe kawałki ryb przypominające kształtem sklepowe paluszki rybne. Ciasto zrobiłem do nich z połączenia mąki pełnoziarnistej i otrębów. Uprzednio namaczane w jajku paluszki rybne, a następnie w owej mieszance mąki i otrębów zanurzone stają się okazem zdrowia. Będziecie mile zaskoczeni.

Składniki

polędwiczki z dorsza lub łupacza o łącznej wadze 450 gramów;
2 wiejskie jajka;
mąka żytnia razowa typ 2000;
otręby żytnie;
sól, pieprz;

Przepis na paluszki rybne w cieście

Przygotuj ładne polędwiczki z dorsza albo łupacza. Łupacz to znakomita w strukturze i smaku ryba z rodziny dorszowatych, jeśli ją „trafisz” w sklepie nie zastanawiaj się nad jej zakupem. W dodatku cena za kilogram łupacza nie odbiega od ceny dorsza, więc nie jest zaporowa. Kupuj filety z łupacza bez skóry (skóra łupacza jest twarda i bardzo trudno ją z ryby ściągnąć). Filety następnie podziel na polędwiczki i pozostałe kawałki. W ten sposób zaoszczędzisz sporo pieniędzy, a fileta wystarczy na 2-3 obiady (ryba nie musi być droga, dowiedz się jak podzielić dorsza).

Polędwiczki przekrój wzdłuż na połowę, a następnie w poprzek na nieduże kawałki. Rybę posól i posyp świeżo zmielonym pieprzem. Do jednej miski wbij jajka i rozkłóć trzepaczką. Do drugiej miski wsyp nieco mąki żytniej i otrębów żytnich. Jeżeli jeszcze nie jadłaś takiej mieszanki najwyższy czas to zmienić. Zwłaszcza smak, tak tak smak, mąki żytniej razowej zaskoczy Cię miło. Obtaczaj szybko kawałki ryby w jajku, a następnie w mące z otrębami. Zrób to bezpośrednio przed włożeniem ryby na patelnię. Użyta przeze mnie mąka gęstnieje w jajku bardzo szybko i tylko błyskawiczne pokrycie ryby ciastem i natychmiastowe ułożenie jej na rozgrzanej patelni da właściwy efekt, a ryba będzie smakować, jak należy. Obtoczone w cieście z mąki żytniej paluszki rybne układaj zatem na patelni z rozgrzanym do średniej temperatury olejem roślinnym lub oliwą.

Paluszki rybne w cieście sposób podania

Rybę smaż z dwóch stron bardzo krótko tak, aby mięso nie wyschło na wiór. Ja zwykle smażę takie kawałki dorsza lub łupacza nie dłużej niż 2-3 minuty. Usmażoną rybę odsącz z nadmiaru tłuszczu na ręcznikach papierowych. Fajnie, gdy obok usmażonych paluszków rybnych położysz na stole kilka dodatków, najlepiej warzywnych (pamiętaj o sezonowości i lokalności). Obiad będzie nie tylko kolorowy, ale zdrowy i pyszny.

Im większa liczba dodatków na stole, tym większa szansa na pełnowartościowy, zdrowy posiłek. Celebruj go z najbliższymi. Podawaj np. z sałatą zieloną z wiejską śmietaną oraz sałatką z ciecierzycy (zobacz przepis na sałatka z ciecierzycą po grecku).

Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *