Ogórki małosolne domowym sposobem robione

Ogórki małosolne, czyli gruntowe umieszczone w słonej zalewie z dodatkiem kopru, czosnku i przypraw na dwa dni.

Ogórki małosolne to klasyka ponadczasowa. Ogórki takie przygotowuje się tak łatwo, jak gotuje się wodę. Są pyszne i „pasują” chyba do wszystkiego. Każdy chyba ma jakiś swój tajemny składnik, dzięki któremu właśnie jego ogórki są wyjątkowe. Moje są takie zwykłe, ale zaręczam równie pyszne albo jeszcze lepsze. Przed ich przygotowaniem koniecznie przetestuj ogórki od kilku dostawców i wybierz te najlepsze. No chyba, że zawsze kupujesz w tym samym miejscu albo masz własne z ogródka. Takie najlepsze.

Składniki

1 kilogram świeżych ogórków gruntowych;
duży pęczek świeżego kopru;
kilka główek czosnku;
korzeń chrzanu;
ziele angielskie;
ziarna gorczycy;
sól (najlepiej niejodowana);

Ogórki małosolne przepis

Ogórki gruntowe powinny mieć zbliżony rozmiar, być jędrne i twarde. Po dokładnym ich oczyszczeniu szczoteczką dobrze jest pozostawić je w zimnej wodzie na około 15 minut.

Jakie przyprawy do ogórków małosolnych?

Do ogórków potrzebny jest przede wszystkim świeży koper, zarówno łodygi, jak i kwiaty. Nie obejdzie się oczywiście bez sporej ilości czosnku (5 do 8 ząbków na litrowy słoik). Ponadto można dodać świeży korzeń chrzanu pokrojony w słupki, ziele angielskie, gorczycę, liście dębu itp. Według mnie do ogórków małosolnych w zupełności wystarczą jednak koper i czosnek, ale Ty zrób takie, jakie preferujesz. Tutaj podaję wersję bogatszą w przyprawy.

Zachowaj czystość

Litrowe słoiki dobrze umyj i wyparz. Ogórki wciśnij dość ciasno, pionowo do słoików. Ogórki nie mogą jednak być zgniecione; mają na tyle sztywno tkwić w słoiku, aby po wlaniu zalewy pozostały na swoich miejscach. Koper powinien być dokładnie umyty. Do słoików dodaj też także ząbki czosnku. Oczywiście, zamiast słoików do przygotowania ogórków możesz użyć kamionkowego naczynia.

Przygotowujemy ogórki małosolne

Do tak przygotowanych ogórków trzeba wlać zalewę, którą przyrządza się z wody i soli w proporcji 1 litr wody i 1,5 łyżki soli. Zalewa powinna być przyrządzona z przegotowanej wody. Ja zalewam ogórki dość ciepłą, ale nie gorącą zalewą. Zalewa obowiązkowo winna przykrywać całą zawartość słoika.

Słoiki z ogórkami można zakręcić, ale równie dobrze wystarczy przykryć je np. talerzykiem w przypadku naczynia kamionkowego użyjemy talerzyka. Odstaw ogórki do kąta najlepiej w kuchni.

Kiedy można jeść ogórki małosolne

Ogórki małosolne gotowe są do spożycia często już po 24 godzinach, ale najczęściej po około dwóch dniach. Wszystko zależy od temperatury otoczenia oraz całej masy innych czynników, takich jak np. cierpliwość oczekujących na ich spożycie.


Poznaj przepis na domowe ogórki kiszone.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *