Nowy Jork w 7 dni dzień drugi – plan zwiedzania

Dzisiejsza <<trasa zwiedzania>>: Midtown, Upper West Side, Central Park, 5th Avenue.

Długość trasy około 14 kilometrów

Wykorzystanie <<New York Pass>>: American Museum of Natural History, Central Park Zoo, Arsenal.

Największe atrakcje na trasie: katedra św. Patryka, Trump Tower, salon firmowy Apple, Columbus Circle, Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej, Belvedere Castle, Pomnik Króla Jagiełły, Rzeźby Andersena i Alicji w krainie czarów, The Boathouse i Bow Bridge, Bethesda, Strawberry Fields, The Sheep Meadow, Central Park Zoo, Arsenal, lodowisko Woolman.

Punkt wyjściowy: <<<<The POD 51 Hotel>>>>.


NOWY JORK W 7 DNI DZIEŃ DRUGI

Jeżeli po pierwszym dniu pobytu w Nowym Jorku atrakcji było dla Ciebie za mało to przygotuj się tym razem na coś extra. Od dzisiejszych atrakcji, ich nadmiaru i różnorodności rozboli Cię głowa. Plan na dzisiaj jest czytelny. Śniadanie i krótki spacer w Midtown, następnie zwiedzanie Upper West Side, czyli dzielnicy znajdującej się po zachodniej stronie Central Parku i oczywiście sam Central Park. Dogłębnie i koniecznie z lunchem na trawie.


ROZGRZEWKA W MIDTOWN

Czymże byłby ranek w Nowym Jorku bez bajgla i kubka gorącej kawy na śniadanie? Oczywiście najlepiej udaj się znowu do mojego ulubionego <<Ess-A-Bagel>>. Nawet jeżeli planujesz zjeść śniadanie gdzie indziej, np. w barze sałatkowym koniecznie wejdź do chłopaków od bajgli i kup 2-3 sztuki na wynos. Zapakują Ci ładnie w torbę papierową – torbę włóż do plecaka. Dzisiaj zjesz lunch jak prawdziwy Nowojorczyk – na trawie w Central Parku.

Posileni, zaopatrzeni w prowiant ruszamy na podbój Nowego Jorku. Niejako na rozgrzewkę wpadamy na <<KATEDRĘ ŚW. PATRYKA>> – pierwsza myśl: kompletnie nie pasuje ona wyglądem do pobliskich drapaczy chmur. A jednak… całość jest wysoce interesująca, ot typowy Nowy Jork, czyli miasto wielkich kontrastów.

midtown new york


NOWOCZESNOŚĆ I AMERYKAŃSKI ROZMACH

Dwa, trzy zakręty dalej i jesteśmy u bram imponującego Trump Tower. To jeden z eksluzywnych drapaczy chmur należącyc do Donalda Trumpa, obecnego Prezydenta USA. Warto wejść do hallu, by zobaczyć luksus i zobaczyć rozmach, z jakim wybudowano ten budynek. Dość powiedzieć, że apartament Donalda zajmuje całą powierzchnię budynku na ostatniej kondygnacji, a nad nim (na dachu) znajduje się… lądowisko dla jego helikopterów.


Dosłownie dwa kroki dalej kolejne miejsce, do którego ciągną ludzie z całego świata – salon firmowy Apple. Budynek jest ciekawy, przeszklony, ale fanów sprzętu z jabłuszkiem zwykle mało to obchodzi. Wolą spędzać całe godziny wewnątrz tegoż budynku podziwiając cacka, których posiadanie jest marzeniem ludzi z całego świata. Bo któż by nie chciał nowiutkiego IPhona, IPada, czy też wypasionego Maca… Zaraz za budynkiem Appla dojdziesz do pomnika bohatera wojny secesyjnego Williama Tecumseha Shermana i wypasionego Hotelu Plaza.

Nowy Jork w 7 dni dzień drugi


NOWY JORK W 7 DNI DZIEŃ DRUGI POŁUDNIOWY CENTRAL PARK

Już teraz możesz wejść do Central Parku, ale przecież nie taki jest plan. Warto jeszcze co nieco po drodze zobaczyć. Udaj się wzdłuż południowej granicy Central Parku w stronę Columbus Circle. Rozejrzyj się – po lewej stronie znajdziesz stosunkowo niepozornie wyglądające apartamentowce i bardzo drogie hotele (Plaza, Ritz). Wiedz, że w pomieszczeniach wielu z nich odbywały się sceny ze znanych wielu filmów. Wiedz również, że ceny apartamentów w tym miejscu osiągają niebotyczne rozmiary. Przed dojściem do Columbus Circle Twoją uwagę przyciągną dwa bardzo wysokie budynki, które… wydają się być cienkie, jak kartka papieru. W rzeczywistości są to drapacze chmur należące do medialnego światowego giganta Time Warner Inc..


Dochodzimy do Columbus Circle. To wielkie rondo i mała dzielnica Manhattanu. Oprócz wspomnianej wcześniej siedziby koncernu Time Warner Inc. znajduje się tutaj super nowoczesny TRUMP International Hotel & Tower, charakterystyczna wielka kula symbolizująca nasz glob, a przede wszystkim 23 metrowy monument Krzysztofa Kolumba, od którego nazwiska wzięła się nazwa tego miejsca.

Columbus Circle w Nowym Jorku


UPPER WEST SIDE

Z Columbus Circle udajemy się bezpośrednio ulicą Broadway do Upper West Side. To duża i elegancka dzielnica Nowego Jorku znajdująca się na północ od Columbus Circle po zachodniej stronie Central Parku. Poza Lincoln Center w zasadzie nie ma tu zbyt wielu interesujących dla przeciętnego turysty miejsc. Warto jednak pokręcić się po dzielnicy, by nieco odetchnąć od ruchu turystycznego. Samo Lincoln Center to kompleks budynków, w których na blisko 7 hektarach ulokowane są znane na całym świecie organizacje związane ze sztuką. Jest więc New York Philharmonic, Metropolitan Opera, New York City Ballet i New York City Opera. Dzielnicę przejść można słynną ulicą Broadway albo po prostu skręcić w mniejsze uliczki i tam bez celu oglądać życie Nowojorczyków. Bez nadmiaru turystów.


Spacer po Upper West Side warto zakończyć wizytą w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej. Muzeum to objęte jest New York Passem, więc wejdziesz doń bez kolejki i bez opłat. Samo muzeum nie jest jakimś specjalnie wybitnym miejscem, jednak spaceruje się po nim i ogląda okazy z dużą swobodą i bez pośpiechu. To czas bardzo fajnie spędzony – uważam, że powinniście to miejsce odwiedzić.


CENTRAL PARK

Po wyjściu z Muzeum od razu udajemy się do Central Parku, który jest prawdziwym ewenementem na skalę światową. W dzisiejszych czasach, gdzie wszystko jest na sprzedaż, a pozostaje jedynie kwestią ceny Central Park na sprzedaż … nie jest. Niewiarygodne, jak udaje się tak wielką połać ziemi w tak atrakcyjnym i tak drogim miejscu uchować od zabudowy. Nie łudźmy się, kiedyś nadejdzie czas i na to miejsce, ale miejmy nadzieję, że ludzkość chociaż w tym przypadku zachowa jak najdłużej zdrowy rozsądek.

W Central Parku można się zatracić, bo to miejsce magiczne. Każdy znajdzie dla siebie kawałek trawy, by odpocząć, poleżeć, albo zjeść lunch. Każdy znajdzie swój kawałek ścieżki, aby pobiegać. Każdy znajdzie kawałek wody, aby popływać wynajętą łódką. Są atrakcje dla dzieciaków (karuzele, Zoo), jest Arsenał, jest słynny Bow Bridge, czyli miejsce najbardziej romantycznych randek na całym świecie. Przynajmniej według amerykańskiej filmografii. NOWY JORK W 7 DNI dzień drugi – co za dzień pełen wrażeń.

Jest wreszcie w zimie lodowisko Woolman, a przez cały rok słynne Strawberry Fileds Johna Lennona (tuż obok Dakota House, w którym zamieszkiwał przed śmiercią…). Jest też pomnik polskiego Króla Władysława Jagiełły. Trasa, którą po Central Parku Wam oferuję jest absolutnie minimalistyczna i koniecznie odwiedźcie wszystkie miejsca, jakie się na tej trasie znajdują. Gwarantuję, że będziecie zachwyceni.


GDY CZASU STANIE…

Z Central Parku wyjść można albo na piątą Aleję, albo pójść Aleją szóstą (oficjalnie nazywaną Avenue of the Americas) dla odmiany. To drugie „wyjście” jest znacznie lepsze, bo gdy dojdziecie do 53 ulicy traficie na chłopaków z <<HALAL GUYS>>.  Nakarmią Was tak dobrze, że po powrocie do kraju będziecie się zastanawiać, czy nie wrócić do NYC tylko dla tego jedzenia…

Gdy czasu wystarczy warto skręcić do Rockeffeler Center, by usiąść i chłonąć atmosferę Midtown. Co zrobicie z wieczorem zależy od Was. Wrażeń tego dnia było jednak chyba na tyle dużo, że spać będziecie snem kamiennym. Z drugiej strony… Nowy Jork to miasto, które nigdy nie zasypia – to oficjalny slogan. Całkowicie zresztą prawdziwy. Czy warto zatem tracić czas na sen? W końcu do Nowego Jorku nie jeździ się zbyt często… Póki co Nowy Jork w 7 dni dzień drugi zaliczony w wersji minimalistycznej. Od Ciebie zależy, co zrobisz z tak pięknie „rozpoczętym” dniem 😉


Nowy Jork w 7 dni <<dzień pierwszy>>

Nowy Jork w 7 dni <<dzień trzeci>>


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *