Barszcz czerwony na Wigilię z uszkami

Barszcz czerwony na Wigilię przygotowany z połączenia wywaru jarzynowego i wywaru z gotowanych buraków z domowym zakwasem z buraków czerwonych.

Barszcz czerwony na Wigilię, czyli taki świąteczny musi powodować gęsią skórkę na całym ciele. To musi być ten smak, na który czeka się cały rok. Dlatego nie warto w tym przypadku eksperymentować, ale skorzystać ze sprawdzonego przepisu. Wiem, że mój barszcz robi furorę na Waszych stołach podczas kolacji wigilijnej. Barszcz przygotowuje się ze świeżych buraków, a dodaje do niego również zakwas buraczany i nieco wywaru grzybowego, przygotowanego z suszonych podgrzybków. Zrównoważony smak, mocny, piękny, głęboki kolor i ewidentna nuta pieprzu decydują o niepowtarzalnym smaku tego barszczu. Podany z domowymi uszkami z grzybami pozostanie na długo w pamięci.

Składniki

1,3 kilograma buraków czerwonych;
2 liście laurowe;
5 kulek ziela angielskiego;
około 10 ząbków czosnku;
700 ml przygotowanego wcześniej domowego wywaru jarzynowego;
kilka domowych kostek grzybowych i/lub wywar grzybowy;
500 ml dobrego zakwasu z buraków
sól, pieprz;

Przepis na barszcz czerwony na Wigilię

Umyj, obierz i pokrój w plastry 1,3 kilograma jędrnych buraków czerwonych. Przełóż je do garnka i zalej 2,5 litrami zimnej wody. Podkręć gaz pod burakami i czekaj, aż woda się zagotuje. W tym czasie przygotuj przyprawy. Potrzebne będą: dwa liście laurowe, 5 kulek ziela angielskiego, a także sporo czosnku (według uznania). Na taką ilość barszczu ja daję 6-8 ząbków, a często dodaję jeszcze na koniec 2-3 sztuki. Wszystko zależy od „mocy” czosnku.

Gdy woda w garnku się zagotuje wrzuć przyprawy, zmniejsz gaz i gotuj buraki około 45 minut, aż zmiękną. Gdy buraki będą miękkie przecedź wywar przez sitko.

Przecedzony wywar z buraków wlej z powrotem do garnka. Dolej do niego 700 ml przygotowanego wcześniej domowego wywaru jarzynowego. Jeśli nie masz wywaru jarzynowego możesz po prostu warzywa takie jak: marchewka, pietruszka, trochę selera gotować razem z burakami, oddadzą zupie swój smak. Dzięki temu wywar z buraków nabierze w czasie gotowania odpowiedniego smaku (zobacz przepis na prosty wywar warzywny).

Pora doprawić wywar, by powstał pyszny barszcz. Na początek potrzebne będą kostki grzybowe. Ale nie takie sklepowe tylko domowe. Kostki można zrobić mocząc wcześniej suszone podgrzybki przez 30 minut, a następnie gotując je tyle samo na wolnym ogniu. Gotowy wywar należy przestudzić i zamrozić w formie kostek. Jeżeli nie masz takich kostek przygotowanych wcześniej po prostu zrób świeży wywar grzybowy według powyżej opisanego przepisu.

Porada-> dodatek wywaru z grzybów zdecydowanie podkreśli smak barszczu.

Dodaj do wywaru z buraków 4 duże kostki grzybowe lub wlej na początek około 150 ml świeżego wywaru grzybowego. Ostatecznie dodaj go tyle, aby barszcz Tobie smakował. Do garnka wlej na początek 300 ml dobrego zakwasu buraczanego. Jak go zrobić? (przepis na zakwas z buraków). Ile dodasz go ostatecznie zależy tylko i wyłącznie od Twojego smaku i gustu. Dodaj również sól i pieprz (dość sporo). Zagrzej, ale nie zagotuj barszczu, bo straci piękny kolor.

Barszcz czerwony na Wigilię sposób podania

Powinien mieć idealnie zrównoważony smak: słodki (buraki), kwaśny (zakwas), ostry (pieprz) i słony (sól). Powinien mieć również delikatny, lekko wyczuwalny posmak grzybów. Na Wigilię podawaj z uszkami (przepis na uszka z grzybami).

Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *