Mus owocowy z kaki to ciekawa propozycja dla amatorów nowych smaków. Według wielu opinii owoc kaki, znany również pod nazwą sharon nie jest specjalnie aromatyczny, a wręcz mdły. Strukturą przypomina nieco brzoskwinię. Co ważne, do naszego kraju trafiają mało dojrzałe owoce, dlatego aby je zjeść dobrze jest potrzymać je kilka dni na wierzchu, aby zmiękły. Nabierają wtedy również zupełnie innego smaku. Mój mus jest świetny, najlepiej zaś smakuje z naleśnikami na słodko. Ale to przecież od Ciebie zależy, jak go wykorzystasz.


MUS OWOCOWY Z KAKI

SKŁADNIKI:

  • 3 dojrzałe owoce kaki;
  • ocet balsamiczny;
  • krem balsamiczny;
  • 1 cytryna lub limonka;

MUS OWOCOWY Z KAKI PRZYGOTOWANIE:

1. Przygotuj wszystkie składniki. Postaraj się o jak najbardziej dojrzałe kaki. Jeżeli tego wymagają potrzymaj je kilka dni na wierzchu, aby zmiękły i nabrały właściwego smaku.

MUS OWOCOWY z kaki

2. Kaki przekrój na połowę i wytnij gniazdo nasienne w środku. Jak widzisz ten owoc kaki jest jasny w środku, co oznacza, że nie jest dojrzały, jak trzeba.

MUS OWOCOWY z kaki

3. Z owocu odetnij skórkę.

MUS OWOCOWY z kaki

4. Podziel kaki na małe kawałki, aby można je było łatwo zmiksować.

MUS OWOCOWY z kaki

5. Podobnie zrób z pozostałymi owocami. Zwróć uwagę, że kaki na zdjęciu poniżej ma zupełnie inną strukturę, jest wręcz rozpadające się. I takie właśnie powinno być.

MUS OWOCOWY z kaki

6. Po zdjęciu skórki z dojrzałego kaki nie ma co kroić. Dojrzały, soczysty i słodki owoc właściwie sam się rozpadł. Jest bardzo, bardzo smaczny.

MUS OWOCOWY z kaki

7. Pozbawione skórek, gniazd nasiennych i pokrojone na mniejsze kawałki owoce włóż do miski malaksera. Tutaj najlepiej widać różnicę pomiędzy dojrzałym, a „sklepowym” kaki.

MUS OWOCOWY z kaki

8. Kaki zmiksuj na jednolitą masę.

MUS OWOCOWY z kaki

9. Zmiksowane owoce przelej do małego rondelka i postaw na gaz. Gotuj na wolnym ogniu kilka minut, aby odparować wodę.

MUS OWOCOWY z kaki

10. Pora doprawić do smaku mus owocowy z kaki. Ja proponuję ocet i/lub krem balsamiczny.

UWAGA: Ocet balsamiczny doda wyraźnego smaku musowi, zaś krem balsamiczny doda słodyczy, jeżeli owoce nie są na tyle dojrzałe, żeby naturalną słodycz z nich wydobyć.

MUS OWOCOWY z kaki

11. A zatem wlej do musu około 1 łyżki octu balsamicznego. Mus niestety straci swój piękny, naturalny kolor, ale nam zależy głównie na smaku musu.

MUS OWOCOWY z kaki

12. Sok ze świeżo wyciśniętej limonki lub cytryny znakomicie orzeźwi mus owocowy z kaki. Kwaśność reguluj zawsze według własnego smaku.

MUS OWOCOWY z kaki

13. Dodanie niewielki ilości kremu balsamicznego powinno być tą wisienką na torcie, czyli nadać niepowtarzalnego smaku całości.

MUS OWOCOWY z kaki

14. Kremu balsamicznego proponuje dodać około 1 łyżeczki. Tyle powinno w zupełności wystarczyć.

MUS OWOCOWY z kaki


MUS OWOCOWY Z KAKI DO NALEŚNIKÓW

Znakomicie smakuje podany z naleśnikami (jak je robić dowiesz się <<TUTAJ>>), ale można go skonsumować właściwie w dowolny sposób.

MUS OWOCOWY z kaki


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *