Pałac Schönbrunn to dawna wiedeńska letnia rezydencja Habsburgów. Wspaniałe pomieszczenia (jest ich tutaj aż 1441…) i jeszcze piękniejsze ogrody otaczające go powodują, że jest uznawany za jeden z najpiękniejszych obiektów barokowych w Europie i najczęściej odwiedzany zabytek w całej Austrii.

PAŁAC SCHöNBRUNN CZYLI SZYK I STYL

Przy tymże Pałacu rok w rok odbywają się jarmarki bożonarodzeniowy i wielkanocny. Ten pierwszy uznawany jest za najbardziej elegancki i prestiżowy ze wszystkich jarmarków, jakie odbywają się w tym czasie w Wiedniu. Nic dziwnego, na straganach dominuje prawdziwe rękodzieło, a nie „chińszczyzna”. To prawdziwe cacka i cudeńka stworzone rękami austriackich rzemieślników. Fakt, ceny są wręcz kosmiczne, ale niemal każdy Wiedeńczyk poczuwa się do zakupu choćby jednego takiego cuda, aby wspomóc lokalnych rzemieślników.

grzane wino na jarmarku koło Pałacu Schönbrunn
spacer po jarmarku z kubkiem grzanego wina to wręcz obowiązek każdego Wiedeńczyka

JEST PIĘKNIE ALE I SMACZNIE

Nas jednak interesuje przede wszystkim, co pod Schönbrunn podaje się do jedzenia. Już spieszę, aby zaspokoić Waszą ciekawość. Otóż serwuje się tutaj knedle faszerowane mięsem na kapuście kiszonej, chleb z topionym raclette okraszony skwarkami, gulasz węgierski na sposób austriacki zrobiony, potrawki z makaronu a to w wersji z szynką, a to wegetariańskiej z serem kozim i szpinakiem (fleckerl), ogromne pieczone ziemniaki podawane z wybranym jednym z wielu sosem.

JEST WYBÓR I JEST SMAK

Są pieczone kasztany i pieczone „łódeczki” ziemniaczane, smażone spiralne ziemniaki, kluseczki z serem i chrupiącą cebulką (käsespätzle), jest popularna w Wiedniu mielonka, zwana leberkäse, tutaj również w niespotykanej dotąd wersji z jagnięciną. Ze słodyczy oczywiście naleśniki z różnymi dodatkami, pączki giganty z dowolnie wybranym nadzieniem, kaiserschmarrn, a do popicia naprawdę spory wybór grzanego wina i ponczów. Wszystko świeże i pyszne, przygotowywane na bieżąco. Zresztą zobaczcie sami – poniżej film zrobiony w dniu wczorajszym. Smacznego odbioru.


Zobacz również FOTORELACJĘ ze wszystkich wiedeńskich jarmarków <<TUTAJ>.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *