Lorneta i meduza to popularne w czasach PRL określenie na wódkę i zakąskę. Ponieważ w restauracjach alkohol sprzedawało się jedynie do konsumpcji wódki te obowiązkowo serwowały zakąski np. śledzika, tatara lub galaretkę wieprzową. Dwie setki wódki i galareta wieprzowa nazywane były potocznie lorneta i meduza. Czemu? Nie żartujcie, że się nie domyślacie.

LORNETA I MEDUZA

Wódkę wypijało się do ostatniej kropli zakąski zaś zwykle pozostawały nietknięte. W taki oto sposób restauracje mogły sprzedawać te same zakąski w kółko… Tak, PRL to był dziwny ustrój. Dzisiaj na szczęście coraz częściej zaczynamy czerpać z tamtych czasów to, co było w nich najlepsze – bo przecież nie wszystko było złe. Schabowy, gdy dobrze zrobiony i z kostką smakuje wybornie. Ozorki w galarecie lub w sosie chrzanowym na niejednym światowym stole chlubnie by się zapisać mogły. Nasz bigos, taki domowy oczywiście rozsławia nasza kuchnię na całym świecie. I te de i te pe.

zimne nóżki lorneta i meduza galaretka wieprzowa
Meduza vel zimne nóżki, czyli galareta wieprzowa rodem z PRL…

ZIMNE NÓŻKI

Również galaretka wieprzowa (zimne nóżki) zrobiona na golonce i wieprzowych nogach jadana jest coraz chętniej. Jest nie tylko pyszna, ale zawiera całe mnóstwo naturalnego kolagenu, który jest nam niezbędny do życia. A że do takich zimnych nóżek kieliszek lub dwa wódki najlepiej smakują? Taka tradycja. Porzućcie więc Wasze obawy wzbudzane permanentnie przez dietetyków o tłuszczu zatykającym Wasze żyły po zjedzeniu jednej galaretki wieprzowej i zróbcie raz na czas taki rarytas. Gdy postępować będziecie według mojego przepisu tłuszczu w zimnych nóżkach będzie niewiele, w przeciwieństwie do smaku. Drogie Panie. Nie wydawajcie setek złotych na kolagen w pastylkach, zjedzcie raz na czas zimne nóżki. To wystarczy. W jednej takiej galarecie kolagenu jest zapewne po tysiąckroć więcej, aniżeli w rocznej kuracji suplementami diety. Na zdrowie.

lorneta i meduza zimne nóżki galaretka wieprzowa


Przepis na fantastyczne ZIMNE NÓŻKI znajdziesz <<TUTAJ>>.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *