Kupujemy rower, decyzja zapadła. Ale jaki rower wybrać? To pytanie, które zadaje sobie każdy z nas, gdy podejmie już decyzję bądź to zakupu całkiem nowego roweru, bądź też wymiany starego na nowy. W dzisiejszych czasach z rowerami jest podobnie, jak ze wszystkimi produktami opartymi na szalonym tempie rozwoju techniki i technologii. Krótko mówiąc jest ich cała masa, a dokonanie wyboru nie jest rzeczą łatwą. Na co więc zwrócić uwagę, by dobrać odpowiedni dla siebie rower? Oto pierwsza część krótkiego poradnika, w której dowiecie się… czym rowery różnią się od siebie.

KUPUJEMY ROWER. ALE JAKI?

Przed zakupem roweru należy odpowiedzieć sobie na jedno, za to podstawowe pytanie. Po co mi rower. Nie chodzi tu bynajmniej o celowość zakupu, ale o sposób, w jaki rower będzie przez Ciebie wykorzystywany. Niezwykle istotnym jest, czy na rowerze będziesz jeździć po mieście, czy po górach. Do pracy, czy do sklepu. Rekreacyjnie, czy może zamierzasz pobić wszelkie rekordy najwybitniejszych kolarzy w historii. A może po prostu rower ma Ci służyć do wszystkiego po trochu… Wbrew pozorom ta ostatnie odpowiedź pojawia się … najczęściej. Spokojnie,  taki rower „do wszystkiego” da się kupić.

rodzinna wycieczka rowerowa
Rodzinna wycieczka rowerowa to wspaniały sposób spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu

JAK COŚ JEST DO WSZYSTKIEGO…

Nie, nieprawda, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Wbrew tej obiegowej „reklamowej” maksymie w przypadku rowerów ta dewiza nie sprawdza się. No jasne, że rower uniwersalny nie będzie tak perfekcyjny, jak rower specjalistyczny, ale dla przeciętnego (a nawet i bardziej zaawansowanego) fana dwóch kółek wystarczy w zupełności. Zastanów się, czy wolisz rower uniwersalny, który sprawdzi się w każdych warunkach, czy może specjalistyczny, który zapewni Ci maksimum możliwości i satysfakcji w wąskiej jednak dziedzinie „kolarstwa”.

Rowerem uniwersalnym pojeździsz swobodnie po mieście, po mniejszych górkach, dolinach, sprawdzi się podczas niezbyt wyczerpujących weekendowych wycieczek poza miasto. Rower specjalistyczny znakomicie zaś sprawdzi się podczas jazdy zaawansowanej, treningów i chęci „wyżycia się”.

Kupujemy rower Amsterdam
Pojeździć można na wszystkim co ma dwa kółka, jednak im lepszy rower, tym większy komfort jazdy

TRZY DO WYBORU

Rowerów i ich wersji jest bez liku, ale zasadniczo można je podzielić na trzy grupy. Pierwsza to rowery szosowe tzw. kolarzówki. To takie z cienkimi lub bardzo cienkimi oponami, bardzo lekkie, na których siedzi się z pochyloną sylwetką. To rowery bardzo szybkie, na których z pewnością ustanowisz niejeden rekord. Swój i pewnie któryś ze światowych. Nie sprawdzą się jednak do codziennej jazdy rekreacyjnej, do jazdy po mieście (nierówna nawierzchnia, torowiska, dziury), czy też na zakupy.

Kupujemy rower wyścig kolarski
Jeżeli Twoimi idolami są Szozda, Szurkowski, Lang, Armstrong, czy Sagan „kolarzówka” jest Ci przeznaczona

Druga grupa to rowery górskie, czyli o podobnej charakterystyce jak te szosowe, jednak do całkowicie innej jazdy. Na rowerach górskich znakomicie poszusujesz w górach, na leśnych traktach, po kamieniach, czy w warunkach ekstremalnych. Rowery górskie mają bardzo wytrzymałą ramę, są dosyć ciężkie, a ich opony grube z wyraźnym bieżnikiem. Wszystko po to, aby wytrzymać trudy jazdy po trudnym terenie.

Jednak jazda stosunkowo ciężkim rowerem górskim po asfalcie, gdy grube mocno bieżnikowane opony powodują wysokie tarcie i  szumią niemiłosiernie nie zadowolą tych, którzy wsiadając na rower oczekują maksimum relaksu przy minimalnym wysiłku. Warto o tym pamiętać, gdy kupujemy rower.

Kupujemy rower
Maja Włoszczowska to prawdziwy wzór dla każdego, kto marzy o jeździe po trudnym terenie

Trzecia grupa rowerów to rowery trekingowe, czyli po prostu uniwersalne. Pisałem o nich powyżej powtarzał się zatem nie będę. Dodam jedynie, że sprawdzą się na co dzień i na weekend. Jest idealny, gdy kupujemy rower do miasta, i do lasu. Byle nie korzystać z nich w sposób ekstremalny, a po prostu relaksacyjnie, turystycznie. Jazda na nich jest przyjemna, łatwa, a sylwetka podczas jazdy stosunkowo prosta. Komfort, luz, relaks w czystej postaci.

rower trekkingowy
Rower trekkingowy to znakomite rozwiązanie na każdą okazję, również na pozamiejskie wycieczki

A MOŻE ROWER MIEJSKI

Nie trzeba było geniusza, a po prostu dobrego speca od marketingu, by wymyślić rower dla… mieszczuchów. W tym przypadku nie chodzi o nic, jak głównie o wygląd roweru. Musi być snobistycznie, stylowo. Rower musi przede wszystkim wyglądać, a co za tym idzie najlepiej jeździ się na nim z nieoderwaną od ramy metką. Jasne, że i taki rower ma swoje zalety, a jedną z nich jest prosta sylwetka podczas jazdy. Dzięki temu rowerzysta nie męczy się, a jazda jest spokojna. Również dzięki dużym kołom ten komfort jest wyższy, aniżeli podczas jazdy na mniejszych, a dodatkowo wyposażonych w grube, mocno bieżnikowane opony.

Czy jednak o to w tym wszystkim chodzi? Odpowiedzcie sobie sami. W końcu na Waszym rowerze będziecie jeździć Wy i to do Was należy, jaki rower wybierzecie. I nikomu nic do tego nawet, jeżeli kieruje Wami tylko snobizm.

rowerem miejskim po Nowym Jorku
City Bike – moda i snobizm, czy może jednak coś więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *