Obejrzano: 106
0 0
Czas czytania:1 Minuty, 30 Sekundy

Kumpir to pieczony ziemniak, którego po upieczeniu należy ugnieść najczęściej razem z masłem i serem na puszyste puree. Tak przygotowaną bazę uzupełnia się dowolnymi dodatkami. Mogą nimi być boczek, sos boloński, chili con carne, a nawet gęsty jogurt grecki i szynka. Ja zapraszam na moją wersję kumpira, która zachwycić powinna zarówno amatorów pieczonych ziemniaków, jak i soczystego, aromatycznego mięsa. Jest moc, jest smak.


KUMPIR

SKŁADNIKI

3 duże podłużne mączyste ziemniaki[FMP]
200 gramów gęstego jogurtu greckiego (zawartość tłuszczu 10%)
gyros grecki
sól, pieprz


KUMPIR PIECZONY ZIEMNIAK PRZEPIS

1. Przygotuj trzy duże, mączyste podłużne ziemniaki o zbliżonej wielkości. Ziemniaki bardzo dobrze wyszoruj szczoteczką pod bieżącą wodą, a następnie osusz je ściereczką.

trzy duże ziemniaki leżą na stole

2. Każdego ziemniaka natnij wzdłuż dość głęboko ostrym kozikiem. Dzięki takiemu zabiegowi ziemniak upiecze się jak idealnie.

duży ziemniak nacinany wzdłuż nożem

3. Owiń dokładnie każdego ziemniaka folią aluminiową.

ziemniak owinięty w folię aluminiową

4. Nagrzej piekarnik do temperatury 225 stopni Celsjusza, a następnie rozłóż na blasze ziemniaki. Piecz ziemniaki (góra-dół) około 100 minut.

kumpir

5. Kumpira możesz podać z jogurtem greckim, chili con carne, szpinakiem i fetą, sosem bolońskim i na tysiąc innych sposobów. Wszystko zależy od Twojej inwencji. Ja proponuję kumpira z greckim gyrosem, czyli pieczonym na grillu mięsem. Jeśli nie masz możliwości zakupienia gyrosa w punkcie gastronomicznym możesz go przygotować samodzielnie. Jak to zrobić dowiesz się <<TUTAJ>>.

kumpir

6. Upieczone ziemniaki odwiń z folii aluminiowej, a następnie rozetnij i otwórz. Zmiażdż ziemniaki widelcem na puree, a następnie wymieszaj z dwoma dużymi łyżkami gęstego jogurtu greckiego. Musi to być prawdziwy naturalny jogurt grecki o zawartości tłuszczu 10%. Tylko taki jogurt nada właściwego smaku ziemniakowi.

kumpir

7. Ziemniak lubi sól, nie wahaj się zatem porządnie go posolić. Warto go również posypać dość obficie świeżo zmielonym pieprzem.

kumpir[/FMP]


KUMPIR ZIEMNIAK PIECZONY PROPOZYCJA PODANIA

Na tak przygotowaną bazę ziemniaczano jogurtową nałóż sporo pieczonego mięsa razem z dodatkami przynależnymi gyrosowi. Absolutna rewelacja.

kumpir


Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.