Targ uliczny w Chanii, podobnie jak chyba w każdym zakamarku świata winien być oczkiem w głowie każdego smakosza. Gdzie, jak nie na lokalnym targu czy bazarze dowiesz się, czym żywi się lokalna ludność. Jakie są jej przysmaki, a co oferuje ich natura. To właśnie tutaj poznasz również wszystkie plotki i sekrety lokalsów, a także dowiesz się, co możesz przygotować z poszczególnych produktów, aby jeść jak oni. Na targu popróbujesz także przygotowywanych na miejscu przysmaków, których z pewnością nie uda Ci się odtworzyć w Twojej kuchni.

TARG ULICZNY W CHANII

Laiki to lokalna nazwa targu ulicznego w Chanii, drugim co do wielkości mieście słonecznej greckiej wyspy Kreta. Targ odbywa się cztery razy w tygodniu, za każdym razem w innym miejscu miasta tak, aby każdy miał blisko na zakupy. Największy ma miejsce w okolicy stadionu sportowego w dzielnicy Kum Kapi i odbywa się co sobotę. To zaledwie 200 metrów od Agory, czyli zadaszonego, codziennego targu miejskiego w Chanii. Ja swoje szlaki wydeptałem na czwartkowym targu w mojej dzielnicy Nea Hora i stąd też pochodzi większość zdjęć.

na targu rybnym w dzielnicy Nea Hora w Chanii Kreta
W drodze na targ uliczny w Nea Hora warto zatrzymać się w przystani rybackiej, gdzie lokalni rybacy oferują efekty swoich porannych połowów.

PROSTO OD CHŁOPA

Prawie wszystko, co rodzi lokalna ziemia oferują tamtejsi rolnicy, rzadko handlarze. Sprzedaż to bezpośrednia, często prosto z auta. Ci sami ludzie, te same twarze. Przyjaźnie, często na całe życie. Dobre zdrowe jedzenie, etykiety których nie trzeba studiować w poszukiwaniu ewentualnych niechcianych dodatków. Zresztą większość produktów sprzedawana jest bez opakowań, naturalnie. Czegóż na kreteńskim laiki nie ma. Jest drób u nas zwany ekologicznym tam po prostu drobiem zwany. Są ryby. Takie, jakie akurat danego dnia złowiono. Popularne są nieduże rybki, których za Euro 3 można kupić kilogram i zrobić genialną zupę rybną. Jest mnóstwo, ale to naprawdę mnóstwo warzyw i owoców w zasadzie bez względu na porę roku. Wiele z  nich pochodzi z pobliskiego rejonu Apokoronas, który szczyci się naturalnymi uprawami.

gospodarstwo rolne w Apokoronas na Krecie
Przykładowe gospodarstwo rolne w górach Krety…

ROZKOSZTUJ SIĘ SMAKIEM

Są soczyste i dojrzałe pomarańcze z niedalekiego Fournes, gdzie drzew pomarańczowych jest zatrzęsienie. Sa ryby łowione najczęściej przez lokalnych rybaków w okolicy. Są winogrona z rejonu Chanii. Ale jakie! Tak słodkich winogron nigdy przedtem nie jadłem. Mnóstwo owczych i kozich serów. Tych świeżych, ale i tych dojrzewających. Jest cała masa zielska, które Kreteńczycy uwielbiają. I mnóstwo innych rzeczy. O ekologii tu się nie mówi. Tu się po prostu je naturalnie.

Materiał obejmuje zdjęcia z targu zebrany w przeciągu całego roku. Są więc jesienne winogrona i granaty, ale i wczesny czosnek, karczochy, dzikie szparagi, czy  kwiaty cukinii, które zdobią stragany wiosną. Ale co ja będę dalej wymieniał, zobaczcie sami. Jest na co popatrzeć.Zdjęcia obejrzane? Zerknij również na krótki film <<TUTAJ>>.


8 thoughts on “Kreteński TARG ULICZNY w Chanii. Grecja.”

  1. @Maciej: targ odbywa się w godzinach 9-15. Pamiętaj jednak, że to Grecja, więc jak zjawisz się punkt 9-ta to możesz się zdziwić 😉 Myślę, że najlepiej jest pojawić się po 10-tej. po prawej stronie parkingu (ślepa ulica Char. Trikoupi) znajdziesz stragany z ciuchami, a po lewej wzdłuż ulicy Minoos aż do ul. Epimenidou rozstawione będą kramy z żywnością. KOniecznie spróbuj grillowanej kiełbaski lub souvlaka od ulicznego sprzedawcy – znajdziesz go na skrzyżowaniu Trikoupi i Minoos 😉 Powodzenia.

  2. W jakich godzinach należy udać się na sobotni targ? Jutro sobota 🙂 a jestem w okolicy. Dziękuję.

  3. Najbliższy odbędzie się w sobotę – ten największy zresztą. Odbywa się on w okolicach stadionu. Musisz udać się w kierunku Agory (zadaszona hala targowa), minąć ją, a następnie iść wzdłuż parkingu. Zresztą na pewno zobaczysz. Jakieś 200 metrów od Agory.

  4. Witam, jestem aktualnie na urlopie na Krecie. Czy wie Pan w jakich najbliższych dniach targ będzie otwarty?

  5. Nie ma czego zazdrościć 😉 Trzeba wziąć byka za rogi, kupić bilet lotniczy za 300 PLN i … już można degustować smakołyki, jak na zdjęciach. Kwiecień jest tani na Krecie 🙂 w razie czego służę rozlicznymi poradami praktycznymi. pozdrawiam.

  6. Zazdroszczę panu tych pobytów w różnych porach roku na Krecie i możliwości degustacji tych pysznych i zdrowych produktów.
    Dziękuję za piękną relację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *