Kotlet de Volaille to jedno z najczęściej masakrowanych dań w Polsce. Masz dość pseudo „de Volajów” z serem, szynką, pieczarkami, czy innymi cudami? Marzysz, aby Twój kotlet de Volaille wypełniony był masłem wypływającym z jego środka po nacięciu kotleta na talerzu, a nie już na patelni podczas smażenia? Najlepiej zatem zrób go w domu. A jeżeli koniecznie chcesz zjeść „na mieście” omijaj szczególnie te miejsca, w których menu nie potrafią napisać właściwiej nazwy. Oryginalny de Volaille (czyt. de wolaj) powinien być chrupiący z wierzchu i mocno maślany w środku. Do niego puree ziemniaczane i groszek lub marchewka, oto zestaw idealny. Nigdy nie podawaj de Volaille z frytkami, bo to zaprzecza idei jego powstania.


KOTLET DE VOLAILLE

SKŁADNIKI:

  • 3 piersi z kurczaka;
  • masło;
  • mąka pszenna;
  • bułka tarta;
  • 1-2 wiejskie jajka;
  • sól, pieprz;

KOTLET DE VOLAILLE PRZYGOTOWANIE:

1. Trzy piersi z kurczaka rozbij delikatnie płaską częścią tłuczka na dość cienkie kotlety (jeżeli masz możliwość wykorzystaj piersi kurczaka z kostką skrzydłową, jak w oryginalnym przepisie). Ważne, by pozostały w całości, nie poszarpały się i nie miały dziur. Kotlety posól i popieprz. Z brzegu każdego kotleta nałóż spory kawałek mocno zmrożonego wcześniej masła.

rozbita pierś z kurczaka z kawałkiem masła na wierzchu

2. Teraz rzecz najtrudniejsza, czyli zwinięcie kotleta we wrzeciono. W tym celu złap kciukami i palcami wskazującymi brzegi kotleta i zacznij je szczelnie zwijać. Od razu równocześnie palcami środkowymi podwiń boki kotleta tak, aby zamknąć go (by masło nie wypłynęło podczas smażenia). Dalej zwijaj kotleta już bez użycia palców środkowych.

zwijanie mięsa na roladę

3. Gdy zwiniesz już każdego kotleta we wrzeciono owiń je folią spożywczą i włóż do zamrażalnika na 30 minut.

gotowe rolady mięsne

4. Tuż przed smażeniem wyjmij kotlety z zamrażalnika; każdego z nich panieruj. Najpierw oczywiście mąka i jajko.

panierowanie rolady

5. Następnie bułka tarta. Ważne, by w miarę często myć dłonie, aby na kotletach nie pozostawić zbitych części panierki. Te zbite części panierki usuwaj również z bułki tartej z miski, w której panierujesz kotleta.

panierowanie rolady mięsnej

6. Następnie panieruj po raz drugi, dzięki czemu kotlet będzie super chrupiący, a jednocześnie zapobiegnie to wypłynięciu masła ze środka. A zatem drugi raz obtocz kotleta w jajku (mąkę pomiń).

obtaczanie kotleta w rozbełtanym jajku

7. Następnie ponownie obtocz kotleta w bułce tartej.

panierowanie rolady w bułce tartej

8. Na koniec uformuj w dłoniach kotleta trzymając go pionowo. Zawsze panieruj kotlety tuż przed ich smażeniem; nigdy wcześniej.

formowanie kotleta de Volaille

9. Smaż kotlety dokładnie z każdej strony na maśle klarowanym przez około 10-12 minut na średnim ogniu. Wyważenie odpowiedniego czasu smażenia jest ważne, ponieważ drób w środku musi być usmażony. Kotlet z wierzchu winien być chrupiący, ale nie spalony, ale masło nie ma prawa wypłynąć ze środka, jak dopiero na talerzu.

KOTLET de VOLAILLE smażenie na patelni


KOTLET DE VOLAILLE

Podawaj z puree ziemniaczanym i zielonym groszkiem lub gotowaną marchewką na gęsto.

KOTLET de VOLAILLE na talerzu podany z groszkiem i puree ziemniaczanym

11. Z kotleta po jego rozcięciu powinno wypłynąć masło, które idealnie komponuje się właśnie z puree ziemniaczanym i groszkiem lub marchewką. To dlatego podawanie de Volailla z frytkami jest bezsensowne…

KOTLET de VOLAILLE przepis oryginalny

Wypróbuj również KOTLETÓW warzywnych z KURCZAKIEM przepis <<TUTAJ>>.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *