Ticino to bodaj najrzadziej wymieniany wśród szwajcarskich kantonów region. Mówiąc Szwajcaria większość ludzi zwykle jednym tchem wymienia największe szwajcarskie miasta takie, jak Zurych, Lucernę, Genewę, bądź Berno. Wielu zna również słynne narciarskie kurorty, takie jak Davos, Zermatt, czy St. Moritz itp.. Ale jeszcze więcej osób nie ma kompletnie pojęcia o istnieniu tego włoskojęzycznego kantonu.

TICINO WŁOSKIE MA IMIĘ

Po prawdzie w kantonie Ticino mówi się w zasadzie wszystkimi trzema uznawanymi w Szwajcarii za urzędowe językami. O ile jednak języki niemiecki i francuski są używane potocznie (choć ten drugi raczej marginalnie), to językiem urzędowym w jest tutaj język włoski. I to właśnie ten język słychać głównie na tutejszych ulicach. Nic dziwnego, że tak się dzieje, bowiem Ticino jest najdalej wysuniętym na południe szwajcarskim kantonem. Charakterem, architekturą oraz temperamentem mieszkańców bliżej mu do Włoch, aniżeli do konserwatywnej Szwajcarii.

nad jeziorem Lugano


Jeżeli uwielbiasz niemiecki „ordnung” dookoła, ale kochasz włoski styl życia i włoskie jedzenie, a w dodatku nieskazitelna przyroda ma dla Ciebie istotne znaczenie to kanton Ticino będzie dla Ciebie idealny. Wszystko to, co kochasz masz tu w jednym miejscu.

Kanton Ticino w 7 dni Locarno


CUDOWNA NATURA

Sąsiedztwo Alp i wspaniałe tereny z idealnymi na piesze wędrówki szlakami. Krystaliczne wody jezior Lugano i Maggiore. Palmy i parki subtropikalne. Promenady w centrach kameralnych miast, włoska kuchnia i włoski styl życia. Łagodne zimy, kawa przy stoliku na zewnątrz, po prostu la dolce vita. Interesująca architektura i swoista polaryzacja kantonu. Tu nowoczesność miesza się z tradycjami. Podziwiasz przeszłość, ale i widzisz świetlaną przyszłość tego miejsca. Z przyjemnością oglądasz kontrast pomiędzy południem, a północą kantonu, między pięknymi równinami i majestatycznymi górami.

Kanton Ticino wioska Bosco Gurin


LA DOLCE VITA

Z refleksją przechadzasz się po winnicach i ochoczo degustując lokalne sery prosto z wiejskich zagród popijasz winem z regionu. Z podziwem oglądasz współistnienie tradycji i nowoczesności lokalnych miast. Zimą korzystasz z dużej ilości słonecznych dni i popijając espresso z miłością spoglądasz na ośnieżone Alpy. Albo odwrotnie – rozpoczynając dzień na nartach w pięknym otoczeniu kończysz dzień przy stoliku z butelką dobrego wina i apetyczną pastą na talerzu…

Kanton Ticino w 7 dni


SZWAJCARIA NA TAK

Zapraszam Cię do kantonu Ticino – włoskiej enklawy w Szwajcarii. Przygotuj się, usiądź wygodnie w fotelu. Wszystko, co opisałem powyżej spotkasz i doświadczysz w Ticino. W kliku odcinkach przestawię Ci, co warto w tym apetycznym, pięknym i „włoskim” kantonie zobaczyć. Spróbuję Cie przekonać, że aktywny wyjazd na letni urlop w to miejsce jest wart rozważenia.

widok na Lugano i jezioro Maggiore


Pewnie będzie sporo droższy od „leżakowania” w Egipcie, czy też na piaskach Słonecznego Brzegu. Jeżeli jednak jesteś osobą ciekawą świata i starasz się na urlopie łączyć leżenie plackiem z aktywnym wypoczynkiem, a w dodatku kochasz włoski styl życia i włoską kuchnię, ale i szwajcarski porządek to Ticino powinno znaleźć się w kręgu Twoich zainteresowań.

Kanton Ticino w 7 dni


Co warto zobaczyć i zjeść w Ticino dowiesz się wkrótce.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *