Jarmuż to wciąż niedoceniane u nas warzywo. Wciąż zbyt wiele osób nie ma pojęcia co to jest, jak to jeść i w zasadzie …. po co. Ot kupa zielska, do szpinaku albo kapusty podobna, z lekką goryczką… Ani to nie mięso, ani to sałata… I dobrze. Bo dzięki temu nasz dzisiejszy bohater wszystkie inne bije o głowę.

CO TO JARMUŻ

Jarmuż to roślina z rodziny kapust, choć głąb u niego mały, za to liście bujne, jakby afro fryzurę nosił. W naszym kraju dominuje jesienią i zimą, i podobnie jak brukselka w jego smaku wyczuć można lekka goryczkę. I podobnie, jak brukselka najlepszy jest po przymrozkach, które go tej goryczki pozbawiają.

ZDROWY JESTEM NIESŁYCHANIE

Jarmuż do prawdziwa bomba witaminowa. Skrywa w sobie witaminy K, A, C (kolejność przypadkowa…), B6, E… Zawiera potas, fosfor, magnez i wapń, którego ma więcej niż … mleko. Ale przede wszystkim jarmuż zawiera silne przeciwutleniacze, które znakomicie opierają się nowotworom.

JAK JEŚĆ JARMUŻ

Tę ciekawą roślinę najlepiej jeść… na surowo. Wszystkie wtedy witaminy i składniki oraz mnóstwo błonnika przekaże Ci bezpośrednio. Rozumiem jednak, że nie każdy (ba, większość…) nie lubi jeść trawy. Złotym środkiem w aspekcie konsumpcji jarmużu jest jego krótkie gotowanie, smażenie lub duszenie. Termin „krótkie” oznacza tutaj ledwie kilka minut. Gotować można w wodzie, można go parować, można dusić, można też jego liście smażyć, by uzyskać coraz bardziej popularne czipsy z jarmużu. No i jest znakomitym dodatkiem do koktajli warzywno – owocowych.

jarmuż niejedną ma witaminę
fot. smoothie-mixer.de

Jak widzisz żaden to wysiłek, by jadać regularnie tę przeciętnie wyglądającą roślinę, za to korzyści wiele. Choć na koniec napisać jednak muszę, że spożycie jarmużu, ze względu na sporą zawartość w nim jodu ograniczyć powinny osoby chorujące na tarczycę. Czyli jak to w życiu – z niczym nie należy przesadzać 😉

Wypróbuj spaghetti z białą kiełbasą i jarmużem przepis <<TUTAJ >>.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *