Boże Narodzenie jarmarki Podróże kulinarne

JARMARK bożonarodzeniowy NORYMBERGA 2017

Jarmark bożonarodzeniowy Norymberga

Jarmark bożonarodzeniowy Norymberga 2017, czyli zapraszam na foto-reminiscencję z jednego z najstarszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech. W odróżnieniu od jarmarków w większości niemieckich miast ten w Norymberdze jest stonowany, bardzo klasyczny, iście ascetyczny. Na straganach dominują ozdoby świąteczne i oczywiście słynne norymberskie pierniki różnych rozmiarów i wagi, z różnymi dodatkami.

JARMARK BOŻONARODZENIOWY NORYMBERGA

Oferta gastronomiczna na norymberskim jarmarku nie jest oszałamiająca. Kiełbaski norymberskie podawane na kilka sposobów zdominowały całkowicie jarmarczną gastronomię w Norymberdze. Poza tym w jednym, czy dwóch miejscach kupić można smażone na bieżąco z prawdziwych ziemniaków pyszne, chrupiące placki ziemniaczane. Gdzie indziej dostać można bułkę ze śledziem na kwaśno (tzw. Bismarck), krewetkami, łososiem wędzonym, czy też smażonym śledziem (bratherring). Czasem trafi się jakaś grillowana karkówka, czasem kotlet mielony podawany w bułce (fleischkuchla), czasem po prostu kanapki. Ot klasyka. Jarmark bożonarodzeniowy Norymberga karmi dobrze, ale bez szaleństw.

NA SŁODKO

Ze słodkości dostać można naleśniki oraz gofry z różnymi dodatkami, a także małe chlebki pieczone z różnymi owocami. Jest sporo różnego rodzaju ciastek, np. popularne również u nas na Śląsku makrony. Do picia serwowane jest grzane wino i różnego rodzaju i smaków poncze.

JECHAĆ, CZY NIE

Jasne, że tak. Tak naprawdę jedyne, co na tego typu jarmarkach przeszkadza to nieprzebrane tłumy ludzi. W weekend lepiej na jarmarki się nie wybierać, ale… i w tygodniu, szczególnie późnym popołudniem jest niewiele lepiej. Taki już nasz los, że wszelkie święta i stragany przyciągają mnóstwo ludzi – Norymberga jest tego doskonałym przykładem. Mamy do wyboru: albo jakoś przez to przebrnąć zachowując mimo wszystko uśmiech na twarzy, albo pozostać w domu. Ale w domu – jak to mówią – w domu to ludzie umierają…


<< Jarmark bożonarodzeniowy Norymberga 2017 – zobacz film >>


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.