Drób Filetowanie

Jak rozebrać kurczaka do rosołu

jak rozebrać kurczaka

Jak rozebrać kurczaka większość z Was zapewne wie. Poniższy post w żaden sposób nie ma więc nikogo instruować jak to zrobić, a jedynie zwrócić uwagę na fakt, że warto kupować całego albo choćby połowę kurczaka. Zakup takiej połówki kurczaka jest sporo tańszy, aniżeli zakup np. samych jego jakże smacznych udek. Kupno jedynie kurzęcej piersi choć rozsądne, to pozbawia Was uciech jedzenia bardziej soczystych elementów tego ptaka. Zakup połówki kurczaka daje Wam wybór i wolność za rozsądne pieniądze. Po to jest ten post. Aby poddać Wam pomysł, że pół ptaka to całkiem dobry wybór.


JAK ROZEBRAĆ KURCZAKA

SKŁADNIKI

połówka wiejskiego kurczaka prosto od rzeźnika lub od baby
duży ostry nóż


JAK ROZEBRAĆ KURCZAKA KROK PO KROKU

1. Dobądź połowę porządnego kurczaka. Najlepiej od rzeźnika, albo prosto od baby ze wsi.

połówka kurczaka

2. Złap ptaka za nogę. Zwróć uwagę na połączenie jego jędrnej nogi z piersią. W tym momencie to właśnie to miejsce szczególnie powinno Cię zainteresować. Najpierw natnij nożem skórę, a następnie przetnij mięsień pomiędzy udkiem, a piersią kurczaka.

dzielenie kurczaka

3. Teraz odwróć półtuszkę i delikatnie staraj się odłamać udko od piersi. Przeszkodę w postaci kości udowej albo przetnij nożem, albo sprytnie obetnij wokół.

oddzielanie udka od piersi

4. Oto piękne kurczęce udko. Odłóż je na bok, pora zająć się resztą ptaka.

udko z kurczaka

5. Prowadząc nóż wokół kości wykrój skrzydełko z korpusu kurczaka.

blank

6. Pora zająć się piersią z kurczaka. Prowadząc nóż wzdłuż mostka ptaka odkrój delikatnie pierś od korpusu kurczaka.

blank

7. Z wykrojonej piersi odkrój tzw. polędwiczkę.

pierś kurczaka

8. Z pozostałego korpusu kurczaka odkrój tzw. łój, czyli bardzo tłuste elementy ptaka. Nie będą Ci potrzebne.

blank

9. Wszystkie kawałki kurczaka spakuj osobno w woreczki i zamroź. Zauważ, ile dobrego jedzenia możesz przygotować dzieląc półtuszkę kurczaka według mojej propozycji. Z piersi z kurczaka możesz przyrządzić np. pyszny <<kurczak w sosie śmietanowym>>. Udko możesz podzielić i przyrządzić <<kurczak duszony z warzywami>>. Z korpusiku, kurzej łapki i skrzydełka przygotujesz fantastyczny wywar lub <<galaretka drobiowa>>. Część wywaru możesz przeznaczyć na przygotowanie dowolnego treściwego sosu.

jak rozebrać kurczaka


JAK ROZEBRAĆ KURCZAKA PODSUMOWANIE

Nie musisz być mistrzem filetowania i wycinania. Nawet jeśli nie zrobisz tego idealnie (podobnie jak ja) nic się nie stanie. Ważne, że kupując połowę kurczaka i dzieląc go w powyższy sposób zapewnisz sobie dowolność w przygotowaniu kilku obiadów. Przekonaj się, że warto.

kurczak w kawałkach


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.