Jak dobrać kijki do nordic walking to najważniejsza sprawa, jeśli chodzi o dobór akcesoriów do tej coraz popularniejszej aktywności fizycznej. Jakiś czas temu przedstawiałem Wam w zarysie czym jest nordic walking, jak prawidłowo go uprawiać, a także przekazałem kilka podstawowych informacji włącznie ze wskazaniem niezbędnych do jego uprawiania akcesoriów. Link do tego wpisu znajdziecie <<TUTAJ>>.

CZY KIJKI SĄ NIEZBĘDNE

Jak już zapewne wiecie do uprawiania nordic walking, czyli dynamicznego spacerowania we własnym tempie z wykorzystaniem wielu partii mięśni i całego ciała tak naprawdę potrzeba jedynie …kijków. Ale nie takich zwykłych, jak np. te narciarskie, czy trekkingowe (do wspinaczki wysokogórskiej). Kijki do nordic walking mają zupełnie inną charakterystykę i wykończenie, aniżeli pozostałe kije sportowe.

JAK DOBRAĆ KIJKI

Kijki do Nordic Walking powinny mieć odpowiednio wyprofilowany uchwyt. Do tegoż uchwytu przyłącza się tzw. rękawiczkę, czyli kawałek odpowiednio wyciętego na dłoń materiału. Po założeniu rękawiczki dłoń powinna ściśle przylegać do rękojeści kijka. Jest to o tyle istotne, że technika uprawiania nordic walking polega na odepchnięciu się kijkiem. Następnie gdy ten znajdzie się poza naszym ciałem rękojeść należy puścić. To właśnie wtedy rękawiczka pozwala „pociągnąć” za wracającą do przodu ręką kijek. Dzięki temu dłoń ponownie może złapać rękojeść w momencie kolejnego odepchnięcia się kijem. Jeżeli jest to dla Ciebie skomplikowane obejrzyj poniższy film.


Drugą niezwykle istotną cechą kijków do nordic walking jest ich długość. Niezwykle ważnym jest, aby właściwie dobrać długości kijków. Długości te są uzależnione od parametrów fizycznych osoby ćwiczącej.

JAKA DŁUGOŚĆ KIJKÓW

Odpowiednia długość kijków do nordic walking to taka, gdy kąt pomiędzy przedramieniem (gdy dłoń trzyma uchwyt kijka), a ramieniem ćwiczącego wynosi 90 stopni. Oznacza to, że trzymając kijek w uchwycie dłoń ćwiczącego powinna być mniej więcej na wysokości jego pępka. Czarów w tym nie ma, za to brzmi całkiem rozsądnie biorąc pod uwagę budowę anatomiczną człowieka.

Jak dobrać kijki do Nordic Walking


Teraz, gdy już wiesz jak dobrać kijki do nordic walking nie masz wymówki, aby zacząć ćwiczyć. (zdj. gł. exelsports.com)


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *