Przed wyjazdem do Nowego Jorku najistotniejszymi sprawami do załatwienia są: znalezienie noclegu, zakup biletu lotniczego, zaplanowanie pobytu, zakup karnetu zniżkowego na zwiedzanie, instalacja najpotrzebniejszych aplikacji na smartfona i zakup wygodnych butów do chodzenia. Reszta jest nieistotna. Dzisiaj część 5 mini poradnika, czyli

INSTALACJA APLIKACJI W SMARTFONIE

Nowy Jork w 7 dni to szalony pomysł. To miasto jest tak ogromne, że niektórym życia nie starcza, aby je ogarnąć. Tu żyje się bardzo szybko, w wielkim pędzie, jak w amoku. Powiedzenie, że Nowy Jork to miasto, które nigdy nie zasypia jest chyba najtrafniejszym określeniem jakiegokolwiek miasta na świecie. Bo Nowy Jork naprawdę nie zasypia nigdy. Jak zatem ogarnąć go w 7 dni? Ano da się, choć łatwo nie będzie. Dzisiaj pokażę Ci, jak ważna jest instalacja aplikacji w smartfonie, by zwiedzanie NYC stało się bułką z masłem. Przepraszam. Bajglem z serkiem. W końcu to Nowy Jork.

ekran smartfona
Za kilka lat niemal wszystkie codzienne czynności wykonywać będziemy przy użyciu smartfonów…

Twoja podróż do Nowego Jorku jest coraz bliżej. W zasadzie większość przygotowań masz już za Tobą. Bilet lotniczy w szufladzie leży w szufladzie, voucher na hotel tuż bok niego. Plan zwiedzania gotowy, a w portfelu lśni nowiutki New York Pass. Pozostały Ci już tylko detale, ale jak się okaże już na miejscu, to niezwykle ważne detale. Przecież to właśnie drobiazgi niejednokrotnie decydują o powodzeniu całości.

Z DUCHEM CZASU

Jednym z takich detali jest instalacja najpotrzebniejszych aplikacji w smartfonie. Głupie? Niepotrzebne? Nie w Nowym Jorku. Według wszelkich na niebie znaków już za za kilka lat bez smartfona nie załatwisz nic. Nie zamówisz taksówki, nie zrobisz przelewu, nie złożysz zamówienia, nie znajdziesz dobrej oferty, nie dostaniesz się do lekarza itd itp.. Jeżeli masz wątpliwości to przypominam Ci, że jeszcze kilka lat temu nie istniała nawet w zarysie bankowość internetowa.

INSTALACJA APLIKACJI CZYLI POTRZEBA NOWOCZESNOŚCI

Nie zasłonisz się również kosztami. W Nowym Jorku, jak przystało na finansowe centrum świata bezpłatny internet hula jak złoto. Wystarczy wejść do dowolnego lokalu, banku, sklepu, restauracji itd i podpiąć swojego smartfona pod wi-fi. Często jest on również dostępny w miejscach publicznych.

instalacja aplikacji w smartfonie Wall Street
Na rogu Broadway i Wall Street…

Im wcześniej zaopatrzysz się w smartfona, tym łatwiej będzie Ci się żyło. Nie ma znaczenia, czy Ci się to podoba, czy nie. W takim kierunku zmierza świat i albo się w nim odnajdziesz, albo wypadniesz poza margines i pozostanie ci jedynie zamieszkać w Bieszczadach… Chociaż ta opcja wcale nie byłaby może taka głupia. Zakładam jednak, że masz smartfona, więc przyda Ci się kilka aplikacji, które ułatwią Ci życie w Nowym Jorku.

KTÓRĘDY DO CELU?

Pierwszym moim problemem po wyjściu z nowojorskiego metro było… określenie kierunków świata. Specyficzny, krzyżowy układ ulic na Manhattanie powoduje, że większość z nich wygląda tak samo. Wychodzisz z metra (a wyjść we wszystkie możliwe strony jest kilka…) i … zastanawiasz się, w którą stroną się skierować, aby dotrzeć do wybranego celu. I nie wiesz. W taki przypadku pomoże Ci w tym …kompas w smartfonie.

instalacja aplikacji w smartfonie Nowy Jork
Kompas w smartfonie – ta zwykle mało używana opcja w Nowym Jorku staje się niezbędna w codziennym życiu

INSTALACJA APLIKACJI MTA CZYLI METRO NA TAPECIE

Co jednak, gdy zapragniesz skorzystać z nowojorskiego metra? Po prostu zainstaluj aplikację z mapą metra, dzięki czemu poruszanie się po mieście stanie się łatwe. No dobra – łatwiejsze… Nieźle sprawdza się bezpłatna, oficjalna apka MTA, czyli firmy odpowiedzialnej za funkcjonowanie metra w Nowym Jorku. Znajdziesz tutaj nie tylko mapę tras metra, ale również zaplanujesz przejazd z dowolnego miejsca w Nowym Jorku do wyznaczonego celu. Aplikacja na bieżąco monitoruje ewentualnie opóźnienia, czy też powstałe niedogodności w ruchu metra.

instalacja aplikacji w smartfonie Nowy Jork
New York Subway MTA map – oficjalna appka nowojorskiego metra.

Jeżeli jednak chcesz mieć „wszystko w jednym” zainstaluj aplikację „Citymapper Transit Navigation”. To prawdziwy kombajn, ktory ułatwi Ci zaplanować, jak dostać się z punktu A do punktu B. Wskaże Ci przy tym wszystkie możliwości dojazdu uwzględniając metro, autobus, czy też inne środki komunikacji. Informacje również aktualizowane są na bieżąco.

instalacja aplikacji w smartfonie Nowy Jork
Citymapper Transit Navigation – jedna z najlepszych na świecie aplikacji ułatwiająca i wskazująca wszystkie możliwości przemieszczenia się z punktu A do punktu B. W Nowym Jorku sprawdza się znakomicie.

POTĘGA GOOGLE MAPS

Kolejna bardzo cenną aplikacją jest mapa miasta, dzięki której w każdej chwili odnajdziesz żądane miejsce. Możesz zainstalować albo jedną z dowolnych aplikacji oferujących takie mapy, bądź po prostu korzystać z aplikacji Google Maps. Ta ostatnia świetnie sprawdza się w codziennym użytkowaniu, ale dokładna, szczegółowa mapa Nowego Jorku uwzględniająca specyfikę NYC może okazać się bardziej przydatna.

Google Maps w smartfonie
Google Maps – proste i skuteczne narzędzie ułatwiające przemieszczanie się po wielkim mieście.

JAKA POGODA?

Aplikacja od Yahoo pod nazwą „Pogoda!” to moja prawa ręka, jeśli chodzi o prognozy pogody. Używam jej na co dzień. Prognozy są naprawdę dokładne, a dane na bieżąco aktualizowane. Zwiedzaj muzea, gdy pada na zewnątrz, a gdy słońce na niebie wykorzystaj to i zwiedzaj wszystko, co znajduje się na świeżym powietrzu,

instalacja aplikacji w smartfonie
Aplikacja „Pogoda!” od Yahoo sprawdza się w codziennym planowaniu spędzania czasu w Nowym Jorku.

ABSOLUTNIE NIEZBĘDNA. INSTALACJA APLIKACJI NA SMARTFONIE.

Powyżej przedstawiłem Ci jedynie kilka przykładowych aplikacji, które bez problemu znajdziesz w internecie. Wpisując w smartfonie np. wyszukiwarce w AppStore hasło „new york” czy „nyc” pojawi Wam się wylistowana masa aplikacji, których kilka z nich z pewnością pomoże Wam i ułatwi zwiedzanie „Wielkiego jabłka”. Część aplikacji jest płatna, ale duża część dostępna jest nieodpłatnie. Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś pod swoim kątem.

Nie masz smartfona? Lepiej zaopatrz się w niego przed wyjazdem. Bo w przeciwnym razie Nowy Jork wchłonie Cię, jak gąbka wodę… Cóż powiedzieć, teraz Twój Nowy Jork w 7 dni jest już „za rogiem”…


Część 1 znalezienie <<NOCLEGU>>

Część 2 zakup <<BILETU LOTNICZEGO>>

Część 3 jak <<ZAPLANOWAĆ POBYT>>

Część 4 zakup <<New YORK PASS>>

Część 6 zakup <<WYGODNYCH BUTÓW>>


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *