Harira zupa marokańska z mięsem i warzywami

Harira, czyli sycąca pełna aromatów zupa z dodatkiem jagnięciny i roślin strączkowych obfita również w inne warzywa.

Harira to sycąca i pełna aromatów zupa z dodatkiem jagnięciny i roślin strączkowych obfita również w inne warzywa. Ta zupa gotowana jest w każdym marokańskim domu i jak się zapewne domyślacie w każdym nieco inaczej. Mięso dodaje się takie, którego nie udało się zużyć do innych dań. W tłumaczeniu na nasze tzw. okrawki będą OK. A jeszcze prościej to mięso „gulaszowe” będzie najlepszym wyborem. Są pewne zasady przygotowania tej zupy, których naruszyć nie wolno, omawiam je poniżej. Stosując się do tych zasad ugotujesz prawdziwą harirę. Taką, po której Cię potem Allah słusznie nie będzie ścigał po nocach.

Składniki

400 gramów jagnięciny (gulaszowe);
1 kilogram dojrzałych pomidorów lub 500 ml przecieru pomidorowego;
1 lub 2 łodygi selera naciowego z dużą ilością natki selera;
pęczek świeżej kolendry;
1 pęczek natki pietruszki;
2 duże cebule;
200 gramów suchej ciecierzycy;
150 gramów czerwonej ciecierzycy;
2 garści brązowej lub zielonej soczewicy;
2 łyżki koncentratu pomidorowego;
łyżka solonego masła;
1 łyżka soli;
łyżeczka mielonego pieprzu;
1 łyżka mielonego imbiru;
łyżka mielonej kurkumy;
pół łyżeczki mielonego cynamonu;
szczypta szafranu;
1 kopiata łyżeczka harissy;
pół szklanki oliwy z oliwek;
mąka pszenna;
pół szklanki makaronu orzo;

Harira zupa marokańska przepis

Należy pamiętać, że harira NIGDY nie zawiera czosnku, marchewki, papryki, kminu rzymskiego i mielonej kolendry. Ta marokańska zupa ZAWSZE zawiera mięso, seler naciowy z dużą ilością jego natki, ciecierzycę, a także soczewicę czerwoną. Harira MOŻE zawierać makaron (orzo, vermicelli), bób, soczewicę zieloną, żółtą, brązową itp..

Jednym z podstawowych i niezbędnych składników tej sycącej marokańskiej zupy są pomidory. Dojrzałe, słodkie, soczyste. U nas niestety sezon na pomidory trwa krótko, więc nie polecam Wam dodawania ich do zupy w zimie. Wtedy znacznie lepiej jest użyć przecieru pomidorowego. Oczywiście najlepiej takiego domowego, przygotowanego pod koniec lata, kiedy i u nas pomidory są najsmaczniejsze (zobacz przepis na domowy sos pomidorowy).

Do dużego garnka przełóż odcedzoną, namoczoną przez noc ciecierzycę, dodaj mięso, a następnie wlej pół szklanki oliwy z oliwek. Dodaj starte pomidory lub przecier pomidorowy. Cebule obierz, posiekaj bardzo drobno i również przełóż do garnka. Seler naciowy (wraz z jak największą ilością jego natki) również posiekaj  jak najdrobniej i dodaj do potrawy. Wyczuwalny smak selera naciowego to oznaka dobrej hariry.

Pora na przyprawy. Sól, pieprz czarny, kurkuma, cynamon, mielony imbir i, oczywiście, nieco harissy dla zaostrzenia smaku.

Wlej do garnka ze składnikami około 1,5 litra zimnej wody. Musi jej być „na oko” dużo za dużo. Tak właśnie ma być. Całość dokładnie zamieszaj, następnie przykryj garnek i gotuj zupę na wolnym ogniu 45 minut.

Porada-> Harira powinna gotować się pod przykryciem na bardzo wolnym ogniu. Nie zaleca się zdejmowania pokrywki przed czasem.

Podczas gdy całość się gotuje posiekaj jak najdrobniej natkę pietruszki i świeżą kolendrę. Koncentrat pomidorowy rozpuść w niewielkiej ilości zimnej wody. Odrobinę zupy wlej do szklanki i wrzuć szczyptę szafranu. Pozostaw na 5 minut, aby uwolnił smak.

Po upływie wskazanych wyżej 45 minut wlej do zupy rozpuszczony koncentrat pomidorowy, następnie wrzuć do garnka z zupą posiekane natkę pietruszki i świeżą kolendrę. Dodaj również masło (najlepiej solone). Wsyp czerwoną soczewicę. Gotuje się ona krótko, a następnie rozpada się. To właśnie ona zagęści zupę.

Dla różnorodności możesz wrzucić do zupy również 2 garści zielonej lub brązowej soczewicy. Na koniec dodaj namoczony szafran. Przykryj garnek i gotuj 15 minut na wolnym ogniu.

Harira zwykle zagęszczana jest dość sporą ilością mąki. Ja jednak użyłem do tego celu czerwonej soczewicy, dzięki czemu mąkę mogłem pominąć. Podobnie makaron orzo lub zacierka, moim zamiarem było dodanie go na koniec, lecz zupa była wystarczająco gęsta, więc nie było potrzeby dodatkowo wzbogacać jej kolejnym składnikiem. Ty możesz na przykład dodać połowę mniej czerwonej soczewicy i wtedy uzupełnisz na koniec zupę makaronem lub zacierką.

Harira zupa marokańska propozycja podania

Gdy zupa jest gotowa dopraw ją do smaku w razie potrzeby solą, pieprzem lub którąś z wcześniej użytych przypraw. To bardzo sycąca, pełna aromatów zupa. Podawaj ją gorącą z dodatkiem suszonych daktyli i/lub fig lub po prostu z kromką białego pieczywa. Świetna sprawa.


Wypróbuj świetny przepis na zupa jarzynowa na gorące lato.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *