Gulasz z dzika po myśliwsku w winie

Gulasz z dzika, czyli krojone i marynowane w czerwonym winie mięso z dzika duszone z warzywami z dodatkiem suszonych grzybów i ziół.

Gulasz z dzika czyli krojone i marynowane w czerwonym winie mięso z dzika duszone z warzywami z dodatkiem suszonych grzybów i ziół. Gulasz z dzika to danie, które spokojnie możesz przygotować na wystawne przyjęcie, jak i na niedzielny obiad. Udało mi się kupić mięso z polskiego dzika, mieszane, z szynki oraz tzw. gulaszowe. Dzięki temu mój gulasz z dzika smakował wybornie. Dziczyzna wymaga marynowania, przez co staje się bardziej krucha i po prostu smaczniejsza. Trzeba zatem pamietać, aby mięso zamarynować mniej więcej 24 godziny przed jego obróbką. Odwdzięczy się za to po stokroć. Moje danie przygotowałem na podstawie starego, toskańskiego przepisu na dzika po myśliwsku.

Składniki

500 gramów mięsa gulaszowego lub szynki z dzika;
butelka czerwonego wytrawnego włoskiego wina (np. chianti);
kilka kapeluszy suszonych grzybów;
średnia marchewka;
1 duża łodyga selera naciowego;
średnia cebula;
1 gałązka świeżego rozmarynu;
3 liście laurowe;
8 jagód jałowca;
mąka pszenna do posypania mięsa;
2 łyżki masła;
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego;
oliwa z oliwek do smaku
sól, czarny pieprz;

Przepis na gulasz z dzika

Dzień przed gotowaniem gulaszu zamarynuj mięso, przygotuj w tym celu składniki marynaty.

Mięso umyj, osusz ręcznikami papierowymi, pokrój w dużą kostkę i włóż do miski. Dodaj do niego obraną i pokrojoną na ósemki cebulę, gałązkę rozmarynu, pokruszone 2 liście laurowe, połowę jagód jałowca (uprzednio lekko zgniecionych w moździerzu). Następnie wlej do miski całą butelkę wina. Niestety, nie zostanie nawet kieliszek. Wymieszaj delikatnie mięso, miskę owiń folią spożywczą i wstaw do lodówki na około 24 godziny.

Na drugi dzień przygotuj wszystkie pozostałe składniki dania. Od razu zalej grzyby szklanką gorącej wody i pozostaw do namoczenia na 30 minut. Wyjmij mięso z lodówki, zdejmij folię i pozostaw w temperaturze pokojowej na czas moczenia grzybów. Przecedź zamarynowane mięso. Czystą marynatę wlej do garnka i zagrzej, a mięso wyłóż na ręcznik papierowy i osusz.

W garnku rozgrzej nieco oliwy i masło. Mięso obtocz szybko w mące i wrzuć na rozgrzany tłuszcz. Smaż mięso kilka minut od czasu do czasu mieszając, aby zrumieniło się równomiernie. Seler naciowy i marchewkę pokrój w drobną kosteczkę i wrzuć do zrumienionego mięsa.

W moździerzu rozetrzyj pozostałe jagody jałowca z 1 kopiatą łyżeczką soli, połową łyżeczki ziaren pieprzu i liściem laurowym. Wsyp przyprawy do garnka. Dodaj 1 łyżeczkę koncentratu pomidorowego. Może być mniej, ale nie może być więcej, bo zrobisz sos pomidorowy, a nie o to w tym przepisie chodzi.

Porada-> nie przesadź z koncentratem pomidorowym, bo zepsujesz gulasz.

Wrzuć do garnka również namoczone grzyby, oczywiście wraz z płynem z ich moczenia. Następnie wlej do garnka 2 chochelki podgrzanej marynaty i zamieszaj wszystko. Doprowadź całość do wrzenia, a następnie zmniejsz gaz pod garnkiem do minimum, przykryj go pokrywką i duś gulasz z dzika na wolnym ogniu około 1,5 godziny (do miękkości).

W czasie duszenia gulaszu dolewaj w miarę potrzeby pozostałą marynatę, pamiętaj, żeby była gorąca w momencie jej dolewania, aby nie przerwać procesu duszenia mięsa. Gdy mięso jest już miękkie, jak należy (nie powinno się jednak rozpadać) dopraw gulasz solą i pieprzem. Sos powinien być lekko gęsty od mąki, w której na początku obtaczaliśmy mięso, więc nie ma potrzeby dodatkowego zagęszczania. Gotowy gulasz odstaw na bok.

Do gulaszu z dzika idealnie pasować będą tzw. verdure grigliate, czyli grillowane warzywa. U mnie zrobione na woku, nie na grillu, ale smażenie w woku w bardzo wysokiej temperaturze daje podobny efekt, jak grill. A zatem przygotuj np. czerwoną i żółtą paprykę, zielone szparagi, bakłażana i oliwę.

Gulasz z dzika sposób podania

Warzywa pokrój w różnej wielkości i kształtu kawałki, powinno być kolorowo i ciekawie. Skrop je niewielką ilością oliwy i wymieszaj, aby pokryła każdy ich kawałek. Rozgrzej mocno patelnię (najlepiej woka) i wrzuć warzywa. Patelnia powinna być znajdować się na najmocniejszym palniku; warzywa mieszaj od czasu do czasu, aby się nie przypaliły.

Podawaj z makaronem tagliatelle i smażonymi warzywami. To bardzo, bardzo smaczne i eleganckie danie.


Wypróbuj również ragout z jelenia oraz przepis na kurczak po myśliwsku z Toskanii. Warto!


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *