Gulasz wiedeński z wołowiny z cebulą saftgulasch

Gulasz wiedeński przygotowany został z kawałków wołowiny duszonych z dużą ilością cebuli z dodatkiem mielonej papryki doprawiony na końcu kwaśną śmietaną.

Gulasz wiedeński (znany tamże jako saftgulasch) to bardzo popularne w całej Austrii danie. Pokłosie Cesarstwa Austro Węgier cały czas widoczne jest w Austrii, szczególnie mocno w Wiedniu. Również dziedzictwo kulinarne Węgier mocno wrosło w kuchnię austriacką. Oczywiście Austriacy nieco zmodyfikowali pod swoje gusta większość węgierskich potraw, m.in. gulasze. Dodają do nich chętnie kminek, podczas gdy Węgier raczej tego nie zrobi. Węgrzy na swoje perkelty używają mięsa przerośniętego, dość tłustego, Austriacy do saftgulaschu zalecają mięso chude.

Składniki

1 kilogram wołowiny (w oryginale chudej, np. udziec, u mnie przerośnięta plecówka);
750 gramów cebuli;
100 gramów smalcu wieprzowego, najlepiej z mangalicy;
1 płaska łyżka koncentratu pomidorowego;
3 łyżki słodkiej, mielonej papryki;
2 ząbki czosnku;
1 łyżka octu winnego lub jabłkowego;
2 jagody jałowca;
1 łyżeczka suszonego majeranku;
1 łyżeczka mielonego kminku;
pół łyżeczki cukru;
1 łyżka mąki pszennej;
sól, pieprz;

Przepis na gulasz wiedeński

Mięso pokrój w dużą kostkę (kawałki o wadze około 50 gramów), a cebulę obierz i pokrój w piórka. W dużym garnku rozgrzej smalec i wrzuć posiekaną cebulę. Smaż cebulę na średnim ogniu tak długo, aż zmięknie i nabierze złotego koloru. Dopraw cebulę roztartymi jagodami jałowca, pieprzem, kminkiem, majerankiem, a także cukrem i solą. Smaż kilka minut, aż cebula nabierze aromatu.

Zmniejsz gaz pod garnkiem do minimum. Wsyp słodką, mieloną paprykę oraz dodaj koncentrat pomidorowy (nie za dużo, maksymalnie tyle, ile podałem, ale może być mniej). Zamieszaj całość i podkręć z powrotem gaz pod garnkiem na dość mocny. Dodaj posiekany czosnek oraz wlej ocet winny lub jabłkowy.

Porada-> nie przesadź z koncentratem pomidorowym, bo zepsujesz gulasz

Gdy powstała masa zacznie się gotować wlej do garnka pół litra gorącej wody. Wlej również pół litra domowego bulionu wołowego (jeżeli zamierzasz wlać bulion z kostki lepiej podaruj mięso komuś, kto zrobi z niego lepszy użytek, niż Ty). Gdy bulion w garnku zacznie się gotować wrzuć pokrojone mięso.

Duś gulasz wiedeński pod przykryciem 1,5 do 2 godzin do miękkości mięsa. Czas duszenia jest uzależniony od wielu czynników, m.in. od rodzaju mięsa, jakiego użyjesz. Moja plecówka wymaga mniejszej ilości czasu, ale z drugiej strony cebula powinna „spędzić” w gulaszu czasu nieco więcej. Jeśli chcesz, aby cebula całkowicie rozpadła się podczas duszenia użyj takiego kawałka wołowiny, która wymaga powolnego, długie duszenia minimum 2 czy 2,5 godziny. W tym czasie mięso nie może się rozpaść, zaś cebula powinna. Gdy zrobisz saftgulasch po raz pierwszy zorientujesz się, o co w tym wszystkim chodzi.Tak, czy siak doglądaj mięso regularnie i przemieszaj od czasu do czasu sprawdzając, czy nie trzeba dolać bulionu.

Gulasz wiedeński sposób podania

Gdy mięso jest już miękkie, a gęstość gulaszu odpowiednia (gdy jest za gęsty dolej odrobinę bulionu i pogotuj jeszcze chwilkę, gdy jest za rzadki odparuj sos na większym ogniu) rozpuść w małej ilości zimnej wody mąkę, rozmieszaj dokładnie, a następnie wlej ją do gulaszu. W razie konieczności dopraw gulasz do smaku solą, pieprzem i/lub kminkiem.

Saftgulasch podawaj w miseczce z kajzerką i kiszonkami lub po prostu na płaskim talerzu z Twoimi ulubionymi dodatkami.


Lubisz gulasze? Wypróbuj mój genialny przepis na gulasz z dzika w czerwonym winie. Absolutnie poza zasięgiem konkurencji. Równie pyszny jest gulasz warzywny z kiełbasą, warto spróbować.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *