Grzanki do zupy smażone na boczku to moja błyskawiczna odpowiedź na rosnące lawinowo „gotowce”, które mają za zadanie  wypchać osobę konsumenta, aby była syta. W tychże „gotowcach” nie byłoby nic złego, gdyby ich producenci nie dodawali do nich tony chemii. Po co do groszku ptysiowego dodawać spulchniacze? Po co do grzanek dodawać 3 różne „chemikalia”? Na Boga, opamiętajcie się chociaż Wy – konsumenci. Nie jedzcie tego świństwa, wszak zrobienie pysznych grzanek do zupy to żaden problem. Przekonajcie się zresztą sami.


GRZANKI DO ZUPY

SKŁADNIKI:

  • 2 świeże bułki razowe;
  • kilka plastrów surowego, wędzonego boczku;
  • masło;

GRZANKI DO ZUPY PRZYGOTOWANIE:

1. Przygotuj świeże bułki z prawdziwej piekarni, porządny boczek bez chemii oraz masło. Też prawdziwe. Jeżeli nie masz ochoty, albo czasu na wyszukanie dobrej jakości produktów to odpuść ten przepis – lepiej kup gotowce, zaoszczędzisz na czasie, bo efekt będzie ten sam, jakby użyć „gotowców”…

GRZANKI DO ZUPY smażone na boczku

2. Dlaczego świeże bułki, skoro i tak będą smażone „na chrupko”? Bo tylko takie dadzą różnicę – zrób według mojego przepisu, aby przekonasz się, w czym rzecz. Pokrój bułki w niedużą kostkę, chyba że wolisz inaczej, Kuchnia to nie dyktat – zawsze rób po swojemu.

GRZANKI DO ZUPY smażone na boczku

3. Ze świeżych bułek podczas ich krojenia pojawią się okruszki. Niech Cię Pan Bóg broni – nie wyrzucaj tej swego rodzaju „bułki tartej”. Zachowaj okruszki np. do panierowania lub zagęszczenia sosów.

GRZANKI DO ZUPY smażone na boczku

4. Boczek pokrój w kostkę, paseczki lub inne wzorki – według uznania. Jedni wolą dużą kostkę, inni małą… Pamiętaj jednak, że moje grzanki do zupy mają być jedynie dodatkiem do niej. Nie powinny więc zdominować smaku zupy, do której je wrzucisz… W związku z tym również nie musisz dodawać całej masy boczku tylko dlatego, że go uwielbiasz. Nie ten czas, nie to danie…

UWAGA: Dodatek boczku ma za zadanie nadać specyficzny smak i słoność grzankom, a nie przytłoczyć całość smakiem. Z tego względu nie dodawaj go za wiele.

GRZANKI DO ZUPY smażone na boczku

5. Pracy niewiele, czarów żadnych… Bułki i boczek pokrojone. Bierzemy się za smażenie…

GRZANKI DO ZUPY smażone na boczku

6. Rozgrzej patelnię do średniej temperatury i wrzuć boczek. Smaż go powoli, aby wytopił się z niego tłuszcz.

GRZANKI DO ZUPY smażone na boczku

7. Wrzuć do boczku 1-2 łyżeczki masła – niewiele. Chodzi jedynie o to, by boczek nabrał jeszcze lepszego smaku. Nie dodawaj za dużo masła, bo ostatecznie grzanki do zupy będą zbyt tłuste. A tego przecież nie chcemy…

GRZANKI DO ZUPY smażone na boczku

8. Gdy masło się roztopi wrzuć na patelnię pokrojone w kostkę pieczywo. Zamieszaj i smaż wszystko na średnim ogniu 1-2 minuty.

GRZANKI DO ZUPY smażone na boczku

9. Na koniec wrzuć na patelnię 1 łyżeczkę masła i smaż jeszcze 1-2 minuty, aż masło rozpuści się i zostanie wchłonięte przez pieczywo.

GRZANKI DO ZUPY smażone na boczku

10. Dobrze zrobione grzanki do zupy smażone na boczku (zresztą, jak każde inne…) powinny być lekko chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku. Wbrew powszechnej opinii grzanek nie należy przesmażyć za długo, bo nie będą chrupiące, tylko po prostu twarde, spalone. A twarde grzanki to raniące dziąsła grzanki…

Usmażone grzanki do zupy zdejmij z patelni i pozostaw na 10 minut na wierzchu. Pewnie Cię to zaskoczy, ale przez ten czas grzanki „dojdą” i staną się wspaniale chrupiące. Jeżeli jednak zostawisz je na wierzchu na ponad godzinę grzanki swą cudowną chrupkość… zaczną tracić.

GRZANKI DO ZUPY smażone na boczku


GRZANKI DO ZUPY

Są prostym, łatwym i naprawdę szybkim dodatkiem do zup. Dzięki nim każda zupa krem nabierze charakteru i wspaniałego smaku.

GRZANKI DO ZUPY smażone na boczku

Zrób pyszną ZUPĘ KREM Z KALAFIORA z grzankami przepis <<TUTAJ>>.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *