Grossglockner Hochalpenstrasse to nazwa jednej z najbardziej malowniczych panoramicznych dróg prowadzących przez Alpy. To bez wątpienia jedna z piękniejszych dróg samochodowych w Europie w ogóle. Ten dawny trakt prowadzący z serca Europy na jej południe niegdyś pokonywany żmudnie pieszo dzisiaj możemy przejechać wygodnie samochodem, motocyklem lub rowerem. Znajdujący się pomiędzy Salzburgiem, Tyrolem, a Karyntią 48 kilometrowy odcinek drogi zaczyna się w pobliżu znanego austriackiego miasteczka Zell Am See i prowadzi w kierunku Karyntii.

GROSSGLOCKNER HOCHALPENSTRASSE

Droga wybudowana została rękami ponad 3 tysięcy pracowników w ciągu 5 lat jeszcze przed drugą wojną światową. Jej otwarcie nastąpiło w 1935 roku. Jadąc tą przepiękną drogą na całej jej długości pokonać trzeba aż 36 zakrętów, a najwyższym punktem na który dotrzesz będzie szczyt Edelweiss (ponad 2500 mnpm). Na końcu trasy Twoim oczom ukaże się olbrzymi jęzor jednego z najdłuższych lodowców w Alpach. Zaraz potem ujrzysz majestatyczny najwyższy szczyt Austrii, czyli Grossglockner. Prawie cała droga prowadzi przez największy park narodowy Austrii Nationalpark Hohe Tauren, co gwarantuje niezapomniane widoki. Droga, co chyba oczywiste ze względu na jej położenie, przejezdna jest tylko w sezonie letnim, mniej więcej od połowy maja do początku września. Wszelkie informacje na temat tego prawdziwego klejnotu w Alpach znajdziesz <<TUTAJ>>.

GROSSGLOCKNER HOCHALPENSTRASSE ZA ILE

Przejazd Grossglockner Hochalpenstrasse jest płatny. Koszty utrzymania tej niezwykłej drogi są ogromne, więc nie może być mowy o darmowej przejażdżce. Dość powiedzieć, że wiosną ciężki sprzęt i rzesza ludzi pracować musi bardzo ciężko przez wiele tygodni, aby odgarnąć z 48 kilometrowej drogi nierzadko kilkumetrowej grubości warstwy śniegu. Czymże przy tym jest wydatek około 36 Euro za jednodniowy bilet na przejazd tą wyjątkową drogą? Alternatywnie możesz wykupić 30 dniowy bilet za 57 Euro. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko pokonasz tę drogę na wiele sposobów, lecz możesz również przez ten czas odbyć wiele wędrówek pieszych po rzeczonym parku narodowym ciesząc się pięknem tego miejsca.

Odśnieżanie grossglockner strasse


KIEDY JECHAĆ I GDZIE SPAĆ

Czerwiec i lipiec to bez wątpienia najlepsze miesiące, aby pojawić się na Grossglockner Hochalpenstrasse. W tym czasie w Alpach generalnie panuje dobra pogoda, jest zielono, wszystko kwitnie, a zestawienia kolorystyczne natury są imponujące. Czy może zatem być lepszy moment, aby wybrać się tutaj? Ze względów praktycznych najlepiej jest zatrzymać się na kilka dni w Kaprun lub Zell Am See. Te dwa bardzo znane Polakom kurorty narciarskie również latem mają sporo do zaoferowania. No i są dobrą bazą wypadową, aby wybrać się właśnie na Grossglockner Hochalpenstrasse.

CO JEŚĆ BY PRZETRWAĆ

Gdy zgłodniejecie nie wahajcie się odwiedzić którejś z restauracji znajdujących się po drodze. Lokalna kuchnia jest bardzo smakowita, choć sycąca i bardzo konkretna. Nic dziwnego, jesteśmy przecież wysoko w górach. Co jeść zatem będą w okolicy? Wszelkiego rodzaje gulasze z dziczyzny podawane z knedlami. Endemiczną odmianę pstrąga (Seibling) z pobliskiego jeziora Zeller). Klasykę regionu, czyli maleńkie kluseczki zapiekane z serem piwnym Bierkäse (Käsespätzle) posypane chrupiącą cebulką i szczypiorkiem. Gdy głód nieco mniejszy zdecydowanie polecam zjeść lokalny przysmak Kaspressknödel. To knedel bułczany z serem piwnym podany w intensywnym w smaku rosole wołowym. A co konkretnie można zjeść na ziemi salzburskiej możecie zobaczyć <<TUTAJ>>.


GROSSGLOCKNER HOCHALPENSTRASSE

Nie będę opisywał Wam szczegółów trasy, bo te znajdziecie w zasobach internetu choćby <<TUTAJ>>. A czy warto jechać i czy się spodoba? Niech poniższa skromna galeria zdjęć da Wam namiastkę tego, co Was czeka.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *