Grecja na wakacje to pomysł doskonały. Wiele może być powodów, dla których warto ten kraj odwiedzić przez cały rok, ale wakacje to dla wielu z nas czas szczególny. Czas, który chcielibyśmy spędzić również w szczególny sposób. Grecja daje gwarancję, że tak właśnie będzie. Zerknijcie poniżej, dlaczego moim zdaniem warto pojechać do Grecji. Nie tylko zresztą na wakacje.

GRECJA NA WAKACJE

Wymienię kilka głównych powodów, dla których Grecja na wakacje to pomysł przedni. Tych powodów można znaleźć naprawdę więcej, ale po prawdzie czasem wystarczy nawet jeden, a dobry, by tak zrobić. Oto moje typy, daczego warto.

1. GWARANCJA POGODY – tak, mnóstwo z nas marzy o wygrzewaniu się w słońcu na plaży, o kąpielach w czystym, ciepłym morzu, o wieczornych spacerach boso po piasku, o romantycznej kolacji na zewnątrz o zachodzie słońca przy szumie fal… Grecja to wszystko gwarantuje. W zasadzie od kwietnia do października możesz spokojnie liczyć w Grecji na wysokie temperatury i bardzo, bardzo sporadyczne opady.

Grecja na wakacje plaża Nea Hora w Chanii Kreta


2. STOSUNKOWO NISKIE CENY – Grecja nadal jest tania. Wiem, że wielu z Was się oburzy na te słowa i popuka się w czoło, ale mam porównanie do wszystkich krajów basenu Morza Śródziemnego i naprawdę jedynie kolacja w greckiej tawernie nie zrujnuje Wam portfela. Również bez problemu znajdziecie noclegi w dobrych cenach oraz inne atrakcje w zależności od własnych upodobań. Wszystko na  mniej lub bardziej zasobną, ale jednak na Waszą kieszeń.

3. WSPANIAŁA KULTURA I HISTORIA KRAJU – czy trzeba przypominać o kulturze starożytnej, która wyrosła właśnie tutaj? Czy trzeba przypominać słynne mity greckie, czy trzeba głęboko sięgnąć pamięcią, aby przypomnieć sobie, jak sławnych filozofów wydała ziemia grecka? W Grecji niemal każdy kamień to historia, część zabytku. Amatorzy historii i zabytków będą zachwyceni.

ruiny starożytnego miasta Aptera Kreta


4. ŚRÓDZIEMNOMORSKI STYL ŻYCIA – większość z nas nie ma pojęcia, jak wyglądać może życie, bo od dziecka implementuje się nas do życia w matrixie. Mamy żyć według schematu: szkoła, studia, praca. Kredyt, praca, praca, praca, praca, drugi etat, raty, raty. Uwierzcie, tak nie wygląda prawdziwe życie. To jest niewola ekonomiczna. Grecy raczej nie mają głowy do interesów, ale za to wiedzą, jak żyć. Kochają tańczyć, śpiewać, bawić się i biesiadować. Nazywanie tego obijaniem się jest co najmniej krzywdzące. To między innymi ten grecki luz tak bardzo cenimy tam na miejscu. Udziela się nam on podczas wakacji w Grecji, więc hulaj dusza. Grecja na wakacje OPA!


5. FANTASTYCZNE JEDZENIE – chyba każdy z nas lubi dobrze zjeść, przy czym pisząc „dobrze” mam na myśli nie tyle, że dużo i tanio, a raczej smacznie, świeżo i zdrowo. A czasem i niezdrowo. Kuchnia grecka jest fantastyczna. Choć wcale nie dietetyczna, to jednak w ostatecznym rozrachunku bardzo zdrowa. Błagam, nie jeździjcie na wakacje typu „all inclusive” do krajów, gdzie w każdej tawernie na rogu zjecie pysznie, świeżo i niedrogo. W hotelu dostaniecie zwykłe gnioty, które zarezerwowane są dla turystów, którym jest wszystko jedno…

talerze z mezedes


6. MNOGOŚĆ WYBORU MIEJSC WAKACYJNYCH – Grecja to nie tylko ląd, ale przede wszystkim setki wysp. Każda z nich jest inna, odmienna, każda charakteryzuje się czymś ciekawszym od innej. A to nieco inna lokalna kolorystyka, a to inna kuchnia, inne zabytki, a przede wszystkim inny charakter. Świetnie czujesz się wśród celebrytów w drogich hotelach? Chcesz błyszczeć na salonach, być podziwianą i co wieczór zmieniać suknie za parę tysięcy dolców? Wybierz Mykonos – na Santorini też krzywda Ci się nie stanie.

Wolisz pozostać anonimową i mieć przysłowiowy święty spokój podczas wakacji? Bez problemu znajdziesz miejsce, w którym Twoja osoba nie zainteresuje nawet kóz (te akurat faktycznie nigdy nie wydają się być czymkolwiek zainteresowane, bywają raczej zdziwione…).

Grecja na wakacje


7. NATURA – tak pięknych widoków, tak wspaniałej i różnorodnej roślinności, tak zdrowych i szczęśliwych zwierząt nie widziałem nigdzie poza Grecją. Nie znaczy to oczywiście, że takowych miejsc nie ma, jednak Grecja to żywy dowód na to, że człowiek może żyć w symbiozie ze zwierzętami, nawet tymi „domowymi”. Potrafi je uszanować gwarantując im spokojne życie na wolności oraz szacunek po ich śmierci nie pozwalając, aby cokolwiek się zmarnowało. Grecja na wakacje to wspaniałe zapachy nie tylko słońca i morskiej bryzy, ale również ziół, kwiatów, drzew, a nawet ziemi, która wypalona słońcem każdego dnia pachnie inaczej.

Grecja na wakacje Botanical Park Chania Kreta


8. WYJĄTKOWE ZACHODY SŁOŃCA – w tym temacie sława Santorini sięga nawet Australii. Ludzie zbierają się o zachodzie słońca i obserwują stadnie marsz słońca do głębi ziemi. Nie da się opisać tego, co dzieje się przez te kilkadziesiąt minut, to trzeba zobaczyć. Gdy słońce całkiem znika za horyzontem rozlegają się oklaski zachwyconych podglądaczy. Tych, którzy takie spektakle wolą oglądać w odosobnieniu pocieszę. Wcale nie gorsze zachody słońca można podziwiać w większości miejsc w Grecji. Jeżeli nie wierzycie oglądnijcie moje galerie z Krety w sekcji „moje podróże kulinarne”.

Grecja na wakacje zachód słońca


9. MUZYKA – wiem, że dla dużej części z Was muzyka nie stanowi jakiejś specjalnej atrakcji. Uwierzcie jednak, że jest ona elementem budowania nastroju podczas każdych wakacji. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie dzięki muzyce w tle w danym momencie jest tak romantycznie, tak nastrojowo. Grecka muzyka, ta może nieco nowocześniejsza ma w sobie sporo ładunku emocjonalnego, przez co niejako uwypukla chęć do zwierzania się, szczerości i … zabawy. Tak, greccy artyści rozrywkowi oferują szeroką gamę utworów i piosenek. Od nastrojowych i spokojnych do bardzo tanecznych, przebojowych, przy których serce raduje się, a dusza śpiewa. Czyż nie o to chodzi podczas wakacji? Grecja na wakacje OPA!


10. GRECY – może wydawać się Wam dziwne, że właśnie lokalsów stawiam za jeden z powodów, dla których warto jechać do Grecji ma wakacje. Nie czarujmy się, Grecy są uprzejmi dla nas, bo jesteśmy turystami i zostawiamy u nich nasze pieniądze. Jest to całkowicie zrozumiałe. Ale każdy Grek, gdy widzi Cię już po raz drugi, czy trzeci sam z siebie zacznie Cię pozdrawiać, a nawet zagadywać, co słychać. Jeśli tylko zauważy, że nie jesteś zwykłym turystą, a po prostu człowiekiem. Gdy zauważy, że przyjechałeś do jego kraju i próbujesz cokolwiek powiedzieć w jego języku. Jeśli zauważy, że traktujesz go jak człowieka, a nie obsługę hotelową, która ma biegać wokół Twojego hrabiowskiego tyłka. Jeżeli nie odmówisz napicia się z nim kieliszka raki, choćby o 10 rano. Grecy to twardzi ludzie, wiele przeszli w historii, mają swój honor. I cenią takich samych ludzi.

Grecja na wakacje


11. PRAWDZIWE ŻYCIE – świętej pamięci już Anthony Bourdain po wizycie na kilku greckich wyspach powiedział: tu nadal toczy się prawdziwe życie. I to jest kwintesencja Grecji i Greków. Tu rybak nadal wypływa w morze, aby zarobić na życie. Tu babinki nadal własnymi spracowanymi rękami wytwarzają we własnych domostwach sery z mleka własnych owiec i kóz. Lepią cudne kalitsounie, a mężczyźni wypasają zwierzynę, robią wino, a jeszcze chętniej pędzą jesienią tsikoudię. Siła tradycji greckiej jest niezłomna i nie zniszczą jej ani wychowana w NRD Angela Merkel, ani bezczelny młodzik Macron ze swoją mammą…


Résumé

Te wszystkie powyższe sprawy, te wszystkie  oznaki prawdziwego życia w Grecji dostrzeżecie bez problemu. Musicie jednak opuścić swą strefę komfortu (hotel „all inclusive”) i np. wynająć samochód lub skuter. Błąkając się bez celu po bliższej lub dalszej okolicy od Waszego hotelu, zaglądając do mikroskopijnych wiosek zauważycie że życie, które znacie jedynie z opowiadań Waszych babek i dziadków nadal istnieje. I uświadomicie sobie, jak bardzo za takim prostym, zwykłym życiem tęsknicie… Grecja na wakacje to taka różowa pigułka pozwalająca na wyjście z matrixa. Ale uważajcie – po jej zażyciu łatwo nie będzie, detoks chwilę potrwa. W ostatecznym rozrachunku myślę, że jednak się opłaci. Bo każdy chce żyć, a nie wegetować. OPA!


Poznaj TOP 10 POTRAW z Krety kliknij <<TUTAJ>>.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *