Flammkuchen alzacki podpłomyk z boczkiem

Flammkuchen alzacki to prosty podpłomyk przygotowany z mąki i wody. Na cieniutko rozwałkowane ciasto nakłada się śmietanę, a następnie piórka cebuli i plasterki wędzonego boczku. Pieczemy bardzo krótko w bardzo wysokiej temperaturze.

Flammkuchen (w Alzacji tarte flambée) to cieniutkie ciasto z mąki i wody, w wersji najbardziej tradycyjnej z dodatkiem creme fraiche, cebuli i boczku. To tradycyjne danie pochodzące z Alzacji, którego nazwa wywodzi się od przypalonych od płomieni ognia z pieca brzegów ciasta. Dzisiaj flammkuchen (bo taka nazwa jest obecnie najpopularniejsza) zajadają się nie tylko Francuzi, ale również sąsiadujący z Francją Niemcy. Podaję przepis na tradycyjny placek. Jeśli go polubisz tylko od Ciebie będzie zależało, jakich składników użyjesz następnym razem. Pamiętaj jednak, że ideą jest użycie maksymalnie trzech składników na placku.

Składniki

250 gramów mąki pszennej;
1 łyżka oliwy extra vergine;
1 łyżeczka soli;
około 200 ml letniej wody;
2 cebule;
150 gramów surowego wędzonego boczku;
200 gramów creme fraiche

Przepis na flammkuchen

Zacznijmy od ciasta. Mąkę przesiej, dodaj 1 łyżkę oliwy, 1 łyżeczkę soli oraz 200 ml letniej wody. Ciasto zagniataj, aż będzie sprężyste, następnie okryj ściereczką i odłóż w ciepłe miejsce aby odpoczęło.

Podczas gdy ciasto odpoczywa pokrój w drobne piórka cebulę, boczek posiekaj w drobną kostkę lub też w paseczki, jeśli chcesz przyrządzić placek w wersji super oryginalnej.

Rozgrzej piekarnik do temperatury  250 stopni Celsjusza i umieść w nim blachę do pieczenia, aby się dobrze nagrzała.

Ciasto rozwałkuj cienko (trochę grubiej, jak na pierogi) i przełóż na papier do pieczenia. Rozsmaruj na nim creme fraiche. Następnie rozłóż na cieście piórka cebuli. Całość lekko posól i popieprz (boczek jest już zwykle dość słony, więc uważaj z ilością soli). Na koniec rozłóż na wierzchu boczek.

Wyjmij blachę z rozgrzanego piekarnika, przełóż na nią papier z plackiem i wstaw do piekarnika. Piecz flammkuchen w piekarniku nagrzanym do temperatury 250 stopni Celsjusza przez 5 minut, a następnie jeszcze 2 minuty z grzaniem tylko „od góry”, a najlepiej z „grillem” od góry,  aby zrumienić wierzch.

Flammkuchen sposób podania

Placek jest gotowy, gdy jego brzegi są ładnie zrumienione. Wyjmij placek z piekarnika, daj mu odpocząć 1 minutkę. Posyp szczypiorkiem. Podawaj od razu, gorący, pokrojony radełkiem na kwadraty.


Poznaj przepis na podpłomyk z salami na ostro. Będzie smakować.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *