Festiwal Prażonek w Porębie koło Zawiercia (Zagłębie Dąbrowskie) to coroczne święto tradycyjnego jadła pochodzącego z tamtych stron. W najbliższą sobotę odbędzie się już XVII edycja tegoż festiwalu. Pomimo, iż impreza nie oszałamia swoim rozmachem to jednak z uwagi na tradycyjne, czy wręcz historyczne podwaliny warta jest uwagi. No i oczywiście nie bez znaczenia jest fakt degustacji najprawdziwszych prażonek.

FESTIWAL PRAŻONEK CZYLI MAGIA OGNIA

Prażonki, zwane często również duszonkami (czasem pieczonkami) to charakterystyczne zapiekanki składające się z ziemniaków, cebuli, białej kapusty, boczku, marchwi i buraków. I oczywiście żadnego sera, śmietany, czy jajek, które miałyby „spoić” składniki. Idea przyrządzania prażonek polega na układaniu poszczególnych składników warstwami w niewielkim, żeliwnym kociołku, a następnie ich zapiekania w ogniu (ognisko).

kociołek porębski prażonki
kociołek porębski, czyli prażonki w trakcie przygotowania

W SZRANKI I KONKURY STANĄĆ CZAS

Głównym punktem Festiwalu Prażonek jest konkurs o nazwie „Porębski koziołek”. Każdy chętny, kto wcześniej zgłosi swój akces może wziąć udział w konkursie na najlepsze prażonki porębskie. Liczy się nie tylko oryginalny przepis, ale także sposób przygotowania prażonek przy zastosowaniu odpowiedniego kociołka (więcej dowiesz się <<TUTAJ>>). Oprócz konkursu przewidziane są koncerty zespołów muzycznych, konkursy dla dzieciaków, występy taneczne oraz prezentacja lokalnego koła Gospodyń Wiejskich „Niwczanki”.

festiwal prażonek plakat


JEDZCIE PIJCIE I ŚPIEWAJCIE

Każdy, powiadam każdy, kto lubi czar ogniskowej skry, magię ognia i niesamowite jedzenie przygotowane na świeżym powietrzu winien zajrzeć na Festiwal Prażonek w Porębie. Jesień zbliża się milowymi krokami, Nie ma co narzekać, że zimno, że plucha, że to i tamto. Lepiej zakupić odpowiedni garnek żeliwny, by móc spędzać piękną polską jesień przy ognisku. Na Festiwalu prażonek nauczyć się przygotowywać „kociołek porębski”. I zajadać się jesienią przy ognisku nie tylko pieczoną kiełbasą, czy pieczonymi ziemniakami, ale również niesamowitymi prażonkami.


Przepis na domowe PRAŻONKI w stylu dowolnym znajdziesz <<TUTAJ>>.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *