Festiwal mangalicy (Mangalica Fesztivál) to nazwa odbywającego się na Węgrzech festiwalu kulinarnego, którego głównym „bohaterem” są wyroby z endemicznej świni rasy mangalica. Węgrzy wierzą, że mięso tej swobodnie pasącej się „pod chmurką” świni ma o wiele mniej cholesterolu, aniżeli mięso świń ras tradycyjnych. Mangalicę Węgrzy wielbią i szanują. Z dbałością hodują i ze smakiem potem zjadają bacząc, by żaden kąsek się nie zmarnował. Wszak zwierzę życie oddało, by człowiek się pożywił, uszanować więc to trzeba. Radzę zapamiętać to podejście Węgrów do konsumpcji mięsa i dzisiaj w dobie wielkiego marnotrawstwa jedzenia zacząć stosować z pilnością.

węgierskie wyroby z mangalicy


FESTIWAL MANGALICY RAZY CZTERY

Festiwal mangalicy odbywa się co kwartał w jednym z czterech węgierskich miast, za każdym razem w tym samym. W kwietniu jest to Debreczyn, we wrześniu zaś festiwal odbywa się w Székesfehérvár, czyli pierwszej historycznej stolicy Węgier i obecnej nekropoli królów węgierskich. W listopadzie jest to Szeged, w lutym zaś piękny Budapeszt. I właśnie ta lutowa edycja odbędzie się już za trzy tygodnie. Jeżeli lubisz mięso i cenisz sobie jego smak to radzę Ci się do Budapesztu wybrać. Mięsożercy powinni tam podążać, jak muzułmanie do Mekki. Tym bardziej, że przy okazji można zwiedzić majestatyczną stolicę Węgier.

Festiwal mangalicy Mangalica Fesztivál plakat


JEDZĄ ŚPIEWAJĄ I PALINKĘ POPIJAJĄ

Będzie jak zwykle mnóstwo wyrobów z mangalicy, będzie jadło i będzie napitek. Wszak do skwarków, kiełbas, salami, golonek i boczku palinka to rzecz obowiązkowa. Być musi, więc będzie. Szykujcie się zatem na weekend 08-10 lutego tego roku. Zarezerwujcie sobie nocleg już teraz, by problemów później nie było, bowiem festiwal odbywa się w centrum miasta na Placu Szabadsag. Na festiwalu spodziewajcie się muzyki na żywo i tego, że przez trzy dni karmić tam będą wybornie.


Zobacz fotorelację z Mangalica Fesztivál z lat poprzednich <<TUTAJ>>.


Strona festiwalu <<TUTAJ>>.

Festiwal mangalicy Mangalica Fesztivál perkelt w kociołku


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *